Kannattaako Kyprokselle matkustaa?

munamatkustus

Luetelkaapa hyviä syitä miksi mennä Kyprokselle jos talvella tekee mieli etelään? Muitakin syitä siis kuin lämpö ja ranta. Mitä huonoa Kyproksessa on?

3

883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ElokuussaKyprokselle

      Itse olen käynyt kesäaikaan (Agia Napassa) ja silloin isoimpia plussia oli kyllä ilman ja veden lämpötila, kirkas vesi meressä, kivan vaihteleva rantaviiva eli oli isoja kunnon hiekkarantoja mutta sitten myös mahtavia kalliorantoja. Meillä ainakin meni useampi päivä rantaviivaa pitkin kävellessä ja veden muovaamia rantoja ihastellessa. Plussa myös siitä, että palvelu tuntui olevan kohdillaan ja me ainakin saatiin paikallisten taholta hyvää kohtelua. Etenkin bussikuskien ystävällisyys pisti silmään. Meidän makuun meno oli myös suht iisin näköistä eli ei ollut häiriökäyttäytymistä (ilta- ja yöaikaan ei AgiaNapan keskustassa liikuttu juurikaan mutta yöaikaan siellä kyllä varmaan meno on aika villiä). Maa ja lomakohde tuntui myös suht turvalliselta. Plussa myös siitä, että ostoksia sai tehdä rauhassa ilman mahdotonta tyrkyttämistä. Myös trodos vuoristo kylineen oli hieno kokemus. Varsinaista "kulttuurinähtävää" ei kauheasti taida olla AgiaNapan lähellä (paitsi luostareita).

      Huonoa en nyt varsinaisesti keksi. Meidän makuun ei ollut mitään isoja miinuksia. Toki riippuu, että mitä on hakemassa. Ehkä pieni miinus oli ympäristön ajoittainen roskaisuus. Hotellialueet oli tosi siistejä mutta hotellialueen ulkopuolella saattoi olla roskia vaikka kuinka paljon. Etenkin tyhjiä pulloja lojui siellä täällä. Myös maisema ainakin elokuussa oli aika karua kasvillisuuden osalta. Vuoristossa tosin oli sitten hyvinkin vehreää. Kulttuuritarjonnasta meillä ei ole kokemusta. Kuvittelisin, että se ei ainakaan AgiaNapasa ole mitenkään runsasta

      Hintatasosta meitä oli varoiteltu, että on kallista mutta meidän kokemuksen mukaan ei ollut mitenkään erityisen kallista Suomeen verrattuna. Suurin osa tavaroista ja palveluista kuitenkin suomea halvempia. Toki varmaan esim. Turkissa paljonkin halvempaa monia asia.

    • sokko

      Neuvoksi. älä osta matkaa ainakaan Grouponin kautta. Huijaavat asiakkaita ja eivät ota vastuuta aiheuttamistaan haitoista asiakkaalle.

      • edelleenkinOmppu

        Matkanjärjestäjä GO INTERNATIONAL on se ainoa, joka tässä periaatteessa on pettämässä asiakkaat viemällä yhden lomapäivän sekä jo maksetun all-inclusiven matkasta. Groupon myy/välittää heidän matkojaan kuten myös Travelbird ja Top10matkat ainakin. Matkafirmojen todellisesta yhteistyöstä GO Internationalin kanssa en tiedä mutta he kuitenkaan eivät ole huolehtineet omien asiakkaittensa eduista, maksutonta matkan peruutusta kylläkin lopulta tarjonneet kaikille! --että matkapaketit myytäisiin kalliimmalla sitten uusille tietämättömille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe