hälyytys kaikki lukijat

Sarianna Tamminen

Hei! täällä keskustelusta lytyi tällänen avunpyyntö, eikö kukaan auta häntä. antamanne ohjeet vihda lääkäriä, eivät auta kun sairas ihmnen on yleensä varaton, hänen on pakko käyttää julkista hammashuoltoa. Jotain realsmia täällä annetaviin ohjeisiin ja "neuvoihin".

kati kirjoittanut näin:
Hieman on epäasiallinen otsikko,mutta oon niin tyrmistynyt,häpeissäni ja itseinhon syövereissä nyt.
Eli olen sairastanut vaikeaa bulimiaa 4 vuotta ja hampaat lahoavat suuhun. Vihdoin, kun uskaltauduin häpeältän lääkäriin oli kohtelu juuri sitä mitä eniten pelkäsin. Lääkäri on TODELLA inhottava,töykeä,vittumainen suorastaan. Koko käynti huipentui siihen, että yksi hammas poistettiin(poistettavia vielä 2 jäljellä:/) minä pillahdin itkuun ja lääkäri NAUROI ivallisesti.
Tää häpeä ja arvottomuuden tunne on hirveä. Kasa jätettäkin on arvokkaampaa mitä minä. En halua enää mennä sinne. Helvetillinen hammassärky. Tuntuu että päivät olis helpompi päättää.. en jaksa enää.

Sillon kun sairastin anoreksiaa ihmiset olivat ymmärtäväisempiä ja empaattisempia. Nyt tunnen vaan halveksuntaa ja inhoa: ahne sika,ei hillitse itseään, haaskaa ruokaa jne.

Itken sitä miksen ole aikasemmin tajunnut missä jamassa hampaat on ollu. Titääkö täällä ketään mitä kunnon remontti maksaa? Mulla on lähestulkoon jokaisessa erikä/juurihoito tarve. ja lahoimmat poistetaan..


Nämä asiat pitäsi laittaa kuntoon kunnan/kaupungin puolesta. todella moni lääkäri ei ymmärrä vastuutaan, asemaansa suhteessa potilaaseen. Sysää potilaat itsemurhaan, ja nauraa ja sanoo että OMA VIKA. Naurava lääkäri on jotkin niin pelottavaa, sellaiset pitäis eiku ura lopettaa, siihen paikkaan. Aivan kuin sairaan pitäsi kyetä olemaan niin sairas, kuin lähimmäinen ja lääkari itselleen. Varaton sairas henkilö ei voi vaihtaa noin vaan hammaslääkäri asemaa, silloin anetaan potkut lääkärille, kumpi on sairas ja tarvitsee apua, lääkäri vai potilas, lääkäri voi saada työtömyystukea, mutta sairas joutuu kuntelmaan näden maaimanlopun hirviöiden jutut ja kuunella haukunnan perässään ..... Jumalauta!

0

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

        Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
        Kuhmo
        92
        2889
      2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

        Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
        Kemi
        46
        2386
      3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

        Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
        Ikävä
        39
        1133
      4. Mille kirjaimelle

        toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
        Ikävä
        37
        1007
      5. Äimän käki

        Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
        Sinkut
        153
        859
      6. Paikallinen autokorjaamo

        Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
        Kuhmo
        9
        733
      7. Nainen, miten suhtautuisit

        Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
        Ikävä
        58
        710
      8. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

        Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
        Sinkut
        185
        686
      9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

        Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
        Lieksa
        48
        648
      10. Sinulle mies

        Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
        Ikävä
        36
        601
      Aihe