hälyytys kaikki lukijat

Sarianna Tamminen

Hei! täällä keskustelusta lytyi tällänen avunpyyntö, eikö kukaan auta häntä. antamanne ohjeet vihda lääkäriä, eivät auta kun sairas ihmnen on yleensä varaton, hänen on pakko käyttää julkista hammashuoltoa. Jotain realsmia täällä annetaviin ohjeisiin ja "neuvoihin".

kati kirjoittanut näin:
Hieman on epäasiallinen otsikko,mutta oon niin tyrmistynyt,häpeissäni ja itseinhon syövereissä nyt.
Eli olen sairastanut vaikeaa bulimiaa 4 vuotta ja hampaat lahoavat suuhun. Vihdoin, kun uskaltauduin häpeältän lääkäriin oli kohtelu juuri sitä mitä eniten pelkäsin. Lääkäri on TODELLA inhottava,töykeä,vittumainen suorastaan. Koko käynti huipentui siihen, että yksi hammas poistettiin(poistettavia vielä 2 jäljellä:/) minä pillahdin itkuun ja lääkäri NAUROI ivallisesti.
Tää häpeä ja arvottomuuden tunne on hirveä. Kasa jätettäkin on arvokkaampaa mitä minä. En halua enää mennä sinne. Helvetillinen hammassärky. Tuntuu että päivät olis helpompi päättää.. en jaksa enää.

Sillon kun sairastin anoreksiaa ihmiset olivat ymmärtäväisempiä ja empaattisempia. Nyt tunnen vaan halveksuntaa ja inhoa: ahne sika,ei hillitse itseään, haaskaa ruokaa jne.

Itken sitä miksen ole aikasemmin tajunnut missä jamassa hampaat on ollu. Titääkö täällä ketään mitä kunnon remontti maksaa? Mulla on lähestulkoon jokaisessa erikä/juurihoito tarve. ja lahoimmat poistetaan..


Nämä asiat pitäsi laittaa kuntoon kunnan/kaupungin puolesta. todella moni lääkäri ei ymmärrä vastuutaan, asemaansa suhteessa potilaaseen. Sysää potilaat itsemurhaan, ja nauraa ja sanoo että OMA VIKA. Naurava lääkäri on jotkin niin pelottavaa, sellaiset pitäis eiku ura lopettaa, siihen paikkaan. Aivan kuin sairaan pitäsi kyetä olemaan niin sairas, kuin lähimmäinen ja lääkari itselleen. Varaton sairas henkilö ei voi vaihtaa noin vaan hammaslääkäri asemaa, silloin anetaan potkut lääkärille, kumpi on sairas ja tarvitsee apua, lääkäri vai potilas, lääkäri voi saada työtömyystukea, mutta sairas joutuu kuntelmaan näden maaimanlopun hirviöiden jutut ja kuunella haukunnan perässään ..... Jumalauta!

0

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        186
        6221
      2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

        (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
        Maailman menoa
        61
        4703
      3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

        Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
        Maailman menoa
        56
        4467
      4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

        voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
        Maailman menoa
        67
        4296
      5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

        Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
        Maailman menoa
        68
        2692
      6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

        Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
        Ikävä
        62
        2205
      7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

        Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
        Ikävä
        133
        1672
      8. odotatko vielä viestiä minulta...

        Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
        Ikävä
        138
        1599
      9. Joroinen räjähdys

        Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
        Hybridi- ja sähköautot
        53
        1525
      10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

        Mutta muuten kyllä on rauhallista.
        Ikävä
        34
        1338
      Aihe