Hei! täällä keskustelusta lytyi tällänen avunpyyntö, eikö kukaan auta häntä. antamanne ohjeet vihda lääkäriä, eivät auta kun sairas ihmnen on yleensä varaton, hänen on pakko käyttää julkista hammashuoltoa. Jotain realsmia täällä annetaviin ohjeisiin ja "neuvoihin".
kati kirjoittanut näin:
Hieman on epäasiallinen otsikko,mutta oon niin tyrmistynyt,häpeissäni ja itseinhon syövereissä nyt.
Eli olen sairastanut vaikeaa bulimiaa 4 vuotta ja hampaat lahoavat suuhun. Vihdoin, kun uskaltauduin häpeältän lääkäriin oli kohtelu juuri sitä mitä eniten pelkäsin. Lääkäri on TODELLA inhottava,töykeä,vittumainen suorastaan. Koko käynti huipentui siihen, että yksi hammas poistettiin(poistettavia vielä 2 jäljellä:/) minä pillahdin itkuun ja lääkäri NAUROI ivallisesti.
Tää häpeä ja arvottomuuden tunne on hirveä. Kasa jätettäkin on arvokkaampaa mitä minä. En halua enää mennä sinne. Helvetillinen hammassärky. Tuntuu että päivät olis helpompi päättää.. en jaksa enää.
Sillon kun sairastin anoreksiaa ihmiset olivat ymmärtäväisempiä ja empaattisempia. Nyt tunnen vaan halveksuntaa ja inhoa: ahne sika,ei hillitse itseään, haaskaa ruokaa jne.
Itken sitä miksen ole aikasemmin tajunnut missä jamassa hampaat on ollu. Titääkö täällä ketään mitä kunnon remontti maksaa? Mulla on lähestulkoon jokaisessa erikä/juurihoito tarve. ja lahoimmat poistetaan..
Nämä asiat pitäsi laittaa kuntoon kunnan/kaupungin puolesta. todella moni lääkäri ei ymmärrä vastuutaan, asemaansa suhteessa potilaaseen. Sysää potilaat itsemurhaan, ja nauraa ja sanoo että OMA VIKA. Naurava lääkäri on jotkin niin pelottavaa, sellaiset pitäis eiku ura lopettaa, siihen paikkaan. Aivan kuin sairaan pitäsi kyetä olemaan niin sairas, kuin lähimmäinen ja lääkari itselleen. Varaton sairas henkilö ei voi vaihtaa noin vaan hammaslääkäri asemaa, silloin anetaan potkut lääkärille, kumpi on sairas ja tarvitsee apua, lääkäri vai potilas, lääkäri voi saada työtömyystukea, mutta sairas joutuu kuntelmaan näden maaimanlopun hirviöiden jutut ja kuunella haukunnan perässään ..... Jumalauta!
hälyytys kaikki lukijat
Sarianna Tamminen
0
393
Luetuimmat keskustelut
- 1091310
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32448- 51445
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e83434- 52403
- 42400