kysyisin neuvoa tietääkö kukaan,miksi nurmikollemme ja kukkapenkkiin tuli viime kesänä paljon sieniä,siis oikeita sieniä,myös kukkien ja tuijien juurille.Aikaisemmin tätä ei ole tapahtunut,mitähän pitäisi tehdä,ettei taas tänä kesänä näin käy.
Hei,
Neuvoista kiitos
7203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
onko lähistöltä kaadettu puita jonkin aikaa taaksepäin...meille tuli sieniä riveihin istutusten joukkoon kun parivuotta sitten kaadettiin puita.Nämä puunjuuret kun maatuu siellä kukkapenkissä, ovat oivallisia kasvualustoja erilaisille sienille.Ainakin 3 erilajista sientä pukkaa runsaasti juurien kohdalta.Saattaisi olla syy sinunkin sieniisi, mutta eipä tuota varmuudella tiedä.En aio tehdä niille mitään, luonto hoitaa, kun juuret on maatuneet, häviää myös sienet.Niitä oli menneenä kesänä monta ämpärillistä jos pois olisi kerännyt, eikä ollut tietoa vaikka olisi olleet syötäviä. En tunne kuin kanttarellin.
Maa on hapanta.
Ei ole kyllä lähistöllä puita kaadettu,anteeksi tyhmyyteni ja kokemuksen puute,mutta miten sitten toimin,että saan tuon maan happamuuden pois?Kiitti neuvoista!
kalkkia vaan
Hävitin sienet Atamon-liuoksella. Ks. google ohje, se toimii. Ei noussut uusia samana kesänä. Paikalta kaadettiin halava muutama vuosi sitten ja sienirivit nousivat sen kannon ympärille.
Puunkuorikate saattaa levittää sienirihmastoja, jos olette käyttäneet.
Ahaa,viime kesänä kyllä laitettiin pitkään kukkapenkkiin puunkuorikatetta,kiitos neuvoista,lisäänpä kalkkia.