Arkkukarissa saa vissiin moottorikelkalla ajaa missä huvittaa. Yksikin pahaääninen yamaha vetää pitkin peltoja ja teitä mitään välittämättä kenen peltoja tulee polettua. Poliisille ei kannata soittaa tulevat ehkä huomenna katteleen. Kelekan omistaja kyllä on tiedossa mutta ei näihin tämän kylän vapaan kasvatuksen saaneisiin nuoriin päde mikään laki, vaikka tämä pelloilla kaahailu aiheuttaisi jollekkin suoraan talodellisia tappioita.
Raahen Arkkukarin kelkkailijat
Septidiinia
13119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hei se o motorsporttia!
Arkkukarista olet myös itse, mene jututtamaan. Vai onko täällä enemmän rohkeutta..
Missä laissa sanotaan ettei moottorikelkalla saa ajella??
Tuskimpa kellekään siitä haittaa tulee näillä lumimäärillä. Eri asia jos kyntäsivät paljaalla pellolla...
Se on sitä motorsporttii
Jos kelkkailijat hajottaisivat heinäpaaleja tai tekisivät muuta ilkivaltaa niin se olisi aivan eri asia.... mutta kun paksun lumikerroksen päällä ajaa ei siitä mitään haittaa voi olla. Antakaa poikien harrastaa!
Jos kelkkailijat hajottaisivat heinäpaaleja tai tekisivät muuta ilkivaltaa niin se olisi aivan eri asia.... Antakaa poikien harrastaa!
Näihän se on. Kyllä nyt joka kelkkailijalla sen verran on älyä ettei paaleja riko.. metrin hangessa nii vakava asia oo jos antaa pikkasen happee. Siellähä se mukavinta.. hanaa vaan pojjankossit!
Ylläri arkkukarin kyläpoliisit taas vauhdissa jälleen kyttäämässä mehtässä mitä nuoriso puuhaa!! Varmaan tekin nuoruudessanne vejitte hevosillanne sutia pellolla ajaa lähes saman asian. Mutta toisaalta kun tarkemmin ajattelee nii asiahan ei mitenkään tähän hommaan kuulu mut kunhan kommentoin tylsyyttäni kun täälä tuppukylässä ei voi tehä mitään mistä ei joku valittaisi..
Kaikesta sitä valitetaan! antaa poikien ajella !
Kuhan eivät vahinkoita ketään nii kaikki hyvi.
Moottorikelkkailu maastossa, toisen omistamalla maa-alueella olipa se sitten metsää tai peltoa on luvanvaraista, eikä kuulu ns. jokamiehenoikeuksiin.
Vaikka lunta olisi paksumminkin aiheuttaa moottorikelkkailu viljellyllä peltomaalla vahinkoa.
Samoin kelkkailtaessa metsässä saattaa tietämättään aiheuttaa istutetulle taimikolle suurta vahinkoa.
On hyvä muistaa, että kelkkailija on vastuussa aiheuttamistaan vahingoista!
Seurasin läheltä erästä oikeudenkäynti prosessia, jossa kelkkailija oli aiheuttanut maanomistajalle vahinkoa. (ei tapahtunut Raahessa)
Kalliiksi tuli.
Kummasti nuo pellot on jokavuosi tuottanu satoa (ei raahelainen pellon omistaja )
Oon samaa mieltä nimimerkki: järkikäteen kanssa siittä että jos ajellaan pellolla tulee siihen ajouralle jääpolte, eikä siinä seuraavana kesänä mikään juuri kasva. Metäsä taimikko kärsii, jos siellä ajetaan kelekalla.
Kelkkailu on tosiaan luvallista vain kelkkareiteillä, vesistöjen jäällä ja omalla maalla. Muiden pelloille tai metsiin mennään vain ja ainoastaan maanomistajan luvalla. Yleisen tien saa tarvittaessa ylittää, mutta tiellä ajaminen on kielletty.