tetrojen kudetus

muurahaiskarhunen

Joo, mulla on 128-litranen akva, jossa on neon- ja rubiinitetroja.. Haluisin jotenki saada kaloja kutemaan, koska ois kiva saada niille vähän jälkikasvua.. Tietäiskö kukaan tästä, onko kovin vaikeeta ja mitä pitäs oikei tehä..? Tarviiko esim. erillisen "purkin" jossa niitä kudettaa tai muuten jonkunlaisia erikoisjärjestelyjä.. :)

2

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaari-o

      Neontetran viljely on aika helppoa. Viljelyä varten tarvitaan pieni 20-40 litran allas, jonka vesi on hieman hapanta ja pehmeää.
      Lämpötilan pitäisi olla n.24ºC. Pohjalle kannattaa laittaa kuturitilä ja kasvitiheikkö.
      Kalat kutevat yleensä yöllä ja siksi kalat kannattaa siirtää akvaarioon jo aamulla, että ne ehtivät sopeutua kunnolla. Naaras voi laskea n. 100 mätimunaa ja vanhemat on siirrettävä välittömasti pois, etteivät ne syö mätiä.
      Akvaario kannattaa sen jälkeen hämärtää, sillä mäti homehtuu helposti. Poikaset kuotiutuvat 24 tunnin kuluttua kudusta vajaan viikon kuluttua ne lähtevät uimaan. Poikasille on tarjottava aluksi hyvin pienikokoista ruokaa (kaupasta; pakaste artemiaa ja muita poikas ruokia).

      Rubiinitetrat kutevat kietoutuen toisiinsa ja väristen vieretysten kasvitiheikköjen läheisyydessä, minne ne laskevat sukusolunsa. Poikaset kuoriutunevat muutaman päivän kuluttua ja tarvitsevat pienikokoista ravintoa lähdettyään uimaan.

      - turveuutteen lisäys hyväksi
      - tummahko pohja tuo rubiinitetran värit esille
      - hyvässä hoidossa saattaa kutea omia aikojaan

      pH 6.5-7.0, pehmeä vesi, lämpötila 24-28 astetta


      tätäkin infoa sponsoroi google.com
      sieltä vaan itekin etsimään, mahdollisuudet ovat lähes rajattomat...!

      • muurahaiskarhunen

        Joo, kiitos. Taidan tästä alkaa yrittelemään, jos sopivan kokoinen purkki tuohon tarkoitukseen löytyisi.. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      91
      7703
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3083
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      159
      1966
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      75
      1747
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1589
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      178
      1540
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe