http://www.talouselama.fi/uutiset/palaako saantosuomi 1960luvulle poliitikko ehdottaa viinakortin kayttoonottoa ksmlssa/a2289100
Onko tyhmempää taas kuultu piiiiiiiitkääään aikaan???
Onko tyhmempää taas kuultu piiiiiiiitkääään aikaan???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Toisaalta hyviä ehdotuksia tarvitaan jotta viinan haitat vähenisivät. Ulkomailta tuotavat verovapaat voisi kyllä palauttaa aiemmalle tasolle, nyt hesalaisilla huomattava etu saada halpoja viinaksii.
progressiivinen verotus olisi asiaa viinassa ja muissa alkomahoolissa. Mitä enemmän ostaisit niin vero nousis, ehkä se hillitsisi vähän näitä suurkuluttajia.
Varsin viisas ajatus. Kuivajuoppona voisin myydä osuutenijanoisammalle.
Ei muuta kuin kieltolaki Suomeen. Silloin alkais vanhoilla pontikkavehkeillä tienata rahaa.
Ikävintä tässä on se että suurin osa ihmisistä jotka eripuolilla somea kommentoivat tätä ehdotusta eivät joko ole ymmärtäneet mistä on kyse tai eivät ole edes lukeneet koko ehdotusta.
Hauskinta tässä on se että tämä ehdotus on niin typerä etteivät ihmiset voi sitä ymmärtää saati viitsi lukea otsikkoa pidemmälle.
Johtuuko se kirjoittajasta vai lukijoista onkin sitten oma pohdinnan paikka.
pannaan kirkon ovelle sama kortti ja ne jotka käyvät kikrkossa maksaa lystin näi yritykset säästyisivät bkirkollisveroilta,
kyllä minusta pitäisi olla kauppaankin kortti, jolla rajotettais lihavien ihmisten ruokaostoksia. Saisi ostaa vain määrätyn määrän kaloreita viikossa ja jos olisi ylipainoa, niin tuota rajaa laskettais vielä lisää.
on sillä äijällä kusta päässä