Jari Judin vangittu

Niin sitä pitää

22

6037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuttu mies

      Ei Jari väkisin linnaan halua, viranomaiset senkin eestä. Jarihan on aika pahasti laitostunut niin ei tunne vieraaksi kiinni jäämistä ja tulevaa pitkää kakkua.
      Mielenkiinnolla odotan vähän tarkempaa tietoa tosta vangitsemisesta.
      Nythän tietoa ei tullut koska jostakin kumman syystä vangittiin suljetuin ovin.
      Onkohan jutun tutkinta niin pahasti kesken että osa epäillyistä vipeltää vielä vapaalla jalalla?
      Pahoin pelkään että tästäkin Krp koettaa vetää lankoja Aarnion suuntaan, ja ehkä siksi käytiin vangitseminen suljetuin ovin.
      Jos joku on vasikoinnut Jarin niin ottipa tyyppi aikamoisen riskin ennenaikaiselle poistumiselle. Jarilla on nimittäin toooosi kovia kavereita molemmin puolin muuria.

      • ei niin tuttu

        Ja sulla pippeli toooosi kovana nyt.


      • En tuntenut.
        ei niin tuttu kirjoitti:

        Ja sulla pippeli toooosi kovana nyt.

        Minullakin seisoo toooosiii kovana mutta vain naisten kanssa esileikkien jälkeen.
        Ikääkin on, jo.
        Kavereita minulla ei ole kummallakaan puolella muuria, ei kovia eikä pehmeitä, niin vanhanliiton mies kuin olenkin, entinen, ja vaikka en ryssinyt "mainettanikaan".
        Pitää vaan muistaa valita ajoissa suuntansa, joko jäädä muurien sisälle tai pysyä pois Välimuotoja ei ole pitää jalkojaan harallaan molempiin suuntiin.
        Aikanaan valitsin jälkimmäisen ja jäin kaidalle tielle. Etäälle niistä "kavereistakin".

        Pitkän linjan lusijoilla ei ole helppoa sopeutua. Pitkä kakku, äkki siviili, tosi jyrkkä vastakohta.
        Tässä valossa näyttää siltä ettei "Jari" edes halunnut sopeutua, huolimatta mahdollisista sopeutustoimenpiteistä avolaitoksen kautta siviiliin?
        Voin kyllä kuvitella ja jopa ymmärtää tilanteen. Niin paljon tuli nähtyä yhteiskuntaan sopeutumattomia talojen kiertäjiä. Kun niin monella ei ollut edes haluja sopeutua. Niin, ja ne päihteet.


    • Linnaan vaan

      Laitostunut linnahörhö, ei pärjää siviilissä. Toivottavasti iskevät kunnon kakun, kymmenen vuotta vähintään.

    • Tuttu mies

      Saa mitä saa niin pitkän kaavan mukaan tulee istumaan, ihan noiden pikkuisten pohjien takia.
      Eikä se muutenkaan saa törkeästä huumeesta mitään noviisin kakkua.

      • heheheheee

        hihihihiii


    • wannabekovis

      pitäkää turpanne kiinni kun ette mitään mistään tiedä. Jos tuntisitte ihmisen tietäsitte myös miten on vapaudessa elänyt. tulee vapautumaan!

      • Vaikeaa

        Ainahan Jari on halunnut elää lainkuuliaista elämää.


      • plwevythuity

        Vapautuu jos ei kuole vanhuuteen ennen sitä. Tuomiohan tulee olemaan pitkä ja päivästä päivään istuttavaksi. Onneksi olkoon Jari Judin, olet suorastaan korvaamaton nero. Tai sitten täydellinen luuseri.


    • runkkarit

      Ai et niiin kuin missä vapaudessa??? Oli varmaan vitsi?
      Ja kyllä tiedetään miten eli ne vähäiset vapauden hetkensä mitä sen elämä on sisältänyt.
      Nuoresta lähtien touhunnut huumeiden kanssa. Paljon väkivaltarikoksia, tappo ja murha ja taas törkeitä huumejuttuja.

      Mitä vielä haluat tietää sen siviilissä olosta?

      Toivottavasti nyt meni viimeisen kerran ovi selän takana kiinni. Enkä tarkoita että se miksikään siitä muuttuisi, mutta ymmärtäisi tehdä kohdallaan sen viimeisen ratkaisun. Aivan liian kallis tyyppi ollut koko ikänsä veronmaksajille.
      Täysi hylkiö jota kukaan ei kaipaa, eikä ole koskaan kaivannutkaan. Lukuunottamatta joitakin harakoita ja wannabekoviksia jotka paskovat normaali arjen elossa housuunsa.

      • Uutta

        Onko Judin tehnyt muita väkivaltarikoksia tapon ja murhan lisäksi? Mitä ja milloin? Never heard.


    • heheheheee

      hihihihiii

    • Godsbell

      Jari on vapaa mies ja sanojensa mukaan uskossa. Kertoo ensimmäistä kertaa elämästään oheisella videolla. Hyväkuntoinen kaveri, toivottavasti elämä sujuu hyvissä merkeissä. Raskaasta historiasta huolimatta on nostettava hattua hänelle mukana olemisesta Käpylän "Hyväveli" Jukka Järvisen opinnäytetyöseminaarissa. Tsekatkaa video Järvisen facebookissa. Respektit sekä Judinille että Järviselle.

      • videonoutaja

        En löytänyt Järvisen fb-sivulta sellaista videota jossa olisi Jari Judin puhumassa Jumalasta??
        Ei sillä, että erikoisemmin haluaisin nähdä Judinin naaman.


      • videonoutaja

        Nyt löysin, kun katsoin tarkemmin. Ei siinä vapautumisen jälkeisistä rikoksista puhuttu, eikä paljon aikaisemmistakaan. Judin sai aplodit ja pään silitykset.
        Kiitos muuten vinkistä! En olisi muuten osannut etsiä tuota.


      • epäilenpä

        Tokkopa on uskoon hurahtanut ja kirosanojakin käytti tarinassaan...


      • tuliselväksi

        "Minä teille pyövelin näytän"


      • Aukkoja_tarinassa

        Miksi, Jari, miksi.
        Onko se asioista puhuminen vieläkin noin vaikeaa? Etkö voisi yrittää edes vähän enemmän?


    • ruunari

      Judin vapautettiin tossa casessa huumeiden osalta, mutta tais olla laiton mutka hihassa, josta pienen muikkarin sai. Jospa tosiaan pysyis kaidalla tiellä, kun takana kuitenkin lähes 30 vuotta käkkimistä.

      • antikrista

        jospa päivittäisit vähän noita tietojasi.


    • HosseinNagubelle

      Jari tapasi Abdin Sörkassa heidän suorittaessaan samaan aikaa vankeustuomioitaan ja he rakastuivat ensisilmäyksellä tavattuaan toisensa punttisalilla. Abdi on siviilissä ja toimii nykypäivänä somalitulkkina Malmin seurakunnassa. Kyynelehtivä Adbi sanoi antamassaan haastattelussa ettei mikään tuomio, vankila tai selli estä tai riko heidän ikuista rakkauttaan, se on ja pysyy pystyssä kummankin kuolemaan saakka.

    • Anonyymi

      Kymmenen vuotta, melkein yksitoista, on jo ollut vapaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      105
      7537
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      242
      7443
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5143
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4829
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      47
      4583
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4282
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4090
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1812
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      257
      1460
    Aihe