Luistelua perineitsillä

Hikihiihtäjä

Tein fiksut temput. Ostin viime keväänä uudet Atomicin sukset, mallia perinteiset. Tympäännyin kuitenkin jatkuvaan perseelleen menevään pitovoiteluun ja mummoihin jotka painavat ylämäissä ohi ;) Huomasin myös että luistelutyyli tuntuisi sujuvan luontevammin. No nyt on sitten pieni ongelma. Korkkasin eilen hiihotkauden. Viime vuonna olin jo ottanut kaikki pitovoiteet pois suksista ja siirtynyt pelkkään luistovoiteluun. Niimpä eilen silittelin ja siklailin uudet luistot pohjiin, ja eikun baanalle.

Periaatteessa luistelu onnistuu, mutta ongelmana on että luiston aikana sukset tahtovat nykiä ja tökkiä. Lumi oli eilen -1 kohdalla joten ehkä se selittää huonoa luistoa? Mutta samalla kun luistelen, niin sukset tahtovat lipsua sivuttain ja jalat tuntuvat nuljuvan (siis perinteisen monot käytössö).

Tekisi mieli mennä kauppaan ja ostaa uudet releet luistelua varten, mutta toisaalta rahaakaan ei ole liikaa ja tuntuisi typerältä pistää muuten ihan hyvät sukset kaapinpohjalle. Mutta kysymys kuuluukin, että onko suurin vika minun omassa luistelutekniikassa? Voiko perinteisen suksilla luistella ollenkaan? Olisi ihan ok jos vaikka talven pari käyttäisi noita ja sitten päivittäisi parempiin.

Kunto kyllä nousee. Jatkuvat tasapainoilu ja ylämäissä "harakkahyppely" ja tasatyönnöt vahvistavat kummasti 5km lenkillä. Syke koko ajan yli 160 ;))))))))))))))) Ja sauvat taipuu...

5

6385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hese

      Hanki kuule luikkarisivakat ja kombimonot niin alkaa tekniikkakin kohentua,käytettyjäkin löytyy kun kyselee ja säästä pertsasukset koville pakkaskeleille.

    • vaan:)

      Etpä tuossa kertoillu tarkemmin mikä mätti pitovoitelussa.Etkö saanu pitoa?No siihen yksi suurin syy voisi olla että sinulla on liian jäykät sukset omaan painoosi nähden.Suksen valinta ei ole aivan sellaista että otetaan pari mikä näyttää hyvältä.Hyvän parin löytäminen vaatii kokemusta tai ammattilaisen avustusta.Jos et todellakaan aio enää perinteistä hiihtää myy suksesi eteenpäin ja hommaa kokeeneemman avustukseella kunnon välineet luisteluhiihtoon.Eihän ne varusteet hiihtäjää tee mut on mukavampi aina tehdä lenkkiä toimivilla varusteilla.

    • sukset

      voi kun tietäisit millainen ero on luistelu ja perinteisen suksella. se on kuin yöllä ja päivällä. mene vain kauppaan ostamaan luistelu tyylin sukset. en suosittele sinnulle kombi monoja, koska sinulla on jo perinteisen monot niin osta samantien luistelu monot. tietysti kannattaa kysellä käyettyjä suksia, ne eivät mene miksikään, jollei niillä hiihdetä kivikolla, jos pohjassa on naarmuja niin hiotutat sukset ja ne ovat kuin uudet. kilpahiihtäjiltä löytyy näin kauden alussa usein vanhoja suksia, joista he ovat valmiita luopumaan.

      • Hikihiihtäjä

        Juu noin minäkin viime yönä pähkäilin. Pitänee mennä katsomaan josko paikallisista myymälöistä löytyisi käytettyjä suksia.

        Tuo perinteisen pito-ongelma on sukuvika, suvussa ei ole kukaan vielä onnistunut voitelemaan kunnolla. Meillä ei nääs ole sukuvika jos suksi ei luista.

        Ajattelin kuitenkin että pidän nuo nykyisetkin hikilaudat ja kokeilen vaikka pitoteippiä, jos sitä vaikka tälle kaudelle saisi kaupoista. Voi sitten vaihdella tarpeen mukaan. Eihän sitä tiedä että jos vaikka lähtee hiihtelemään hiihtoreittejä, niissä kun ei aina välttämättä ole mitään luistelumahdollisuutta.

        Noita kombimonoja ei tosiaan kannata. On niin erilaiset tekniikat ja välineet, että jos sukset tai monot on "kombi" niin tietää että ne on huonot kummassakin ;)


    • Himo hiihtäjä

      Ei onnistu luistelu perinteisillä.
      Pysy kaukana kaikesta jossa on merkki combi.
      Compi on hiihdossa kuin Venäläinen perseensuristin, ei mahdu perseeseen eikä surise.
      Perinteisen hiihto ei onnistunut minultakaan ikämies "urheilijalta". Paino tippui ensimmäisenä harrastus talvena 35kg ja kilometrejä tuli hieman yli 2000km.
      Pertsan suksia olisi pitänyt ostaa pari viikkoon, että olis edes jotenkin pystynyt hiihtämään.
      Mutta ostin luistelusukset kilpa sellaiset ja niin jäykät kuin kaupasta löytyi.
      Siihen tietysti lisäksi kunnon luistelu monot.
      Kilpasuksissa voi ostaa edellisen kauden malleja niin hintakin alkaa olemaan kohdallaan.
      Nyt hiihtelen Fischerin RCS ja edelleen niin jäykillä kuin kaupasta löytyy, vaikka painoa ei enää ole kuin vajaa 80kg.
      Kilometrejä takana nyt vasta hieman yli 200km, mutta kiva hiihdellä kun suksi pelaa.
      Älä pilaa hyvää harrastusta huonoilla välineillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2325
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1896
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe