Kaikki kapsäkit ruumaan!

Kapsäkkirumba

Nyt alkaa ottaa pannuun nuo tolkuttomat "käsimatkatavarat" lentokoneessa. Jos ihmisellä on rahaa ja aikaa matkustaa, miksi raahaa matkustamoon kaiken omaisuutensa? Jokin rajoitus nyt pitäisi tulla tähän systeemiin, joka on karannut käsistä. Viime lennollakin matkustamo oli niin tupaten täynnä pakaaseja, että jotkut määrättiin viemään laukkunsa ruumaan, kun ei mahtunut. Lähdöt viivästyvät, samoin koneen tyhjennys, kun näitä laukku-pussi-kapsäkkikuormia raahataan ja tukitaan käytävät. Jos on rahaa matkustaa, luulisi raaksivan maksaa muutama euro laukkumaksua, ja kyllä ne laukkuhihnatkin toimivat yleensä aika nopeasti. Itse en raahaa matkustamoon kuin pienen laukkupahasen, jonne mahtuu välttämättömät, esim vesipullo, lukemista , passi ym, ja hyvin olen aina selvinnyt a:sta b:hen. Olen myös sen verran mukavuudenhaluinen, että en VIITSI kanniskella laukkujani yhtään enenpää kuin on välttämätön. Toivottavasti lentoyhtiöt alkavat muutta käytäntöä. Mielestäni tällainen laukkukaaos on tullut vasta viime aikoina, muutama vuosi sitten oli vielä jotain rotia. Olisiko nämä ruumaan menevien laukkujen maksut, vai olisiko matkustajat köyhtyneet, ettei ole rahaa maksaa 18-20 euroa laukustaan. Tai sitten ollaan vain itsekkäitä, "kun vain minä pääsen nopeasti ilman ruumalaukkuja", mutta samalla viivästytetään koneen lähtöä ja tyhjäystä. Siis kannattaako? Miettikää! Kapsäkit ruumaan ja heti!

14

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kossuvissyä

      Sitähän se kansa on vaatinut ja niitä omia eväitä...

    • lentoon8

      Sen verran tavaraa mukaan mitä voi omassa jalkatilassa säilyttää. Ylähyllyihin vain ulkovaatteet. Tämä on mielestäni hyvä ohjenuora.

      • rouva vaan

        Voi voi.Minä teen ostoksia kentällä ennen lähtöä jos vaikka minkalaista. Tottakait tuon ne sitten matkustamoon.


      • Vain pätkille

        Pitkä jalkaisena sinne penkin alle ei voi laittaa mitään, hyvä on jos mahtuu ilmankin istumaan.


      • matkaajamummo

        Kuinka sinne ylähyllylle laitat ulkovaatteitasi kun hyllyt on täynnä likaisia vetolaukkuja ja kaikenlaista boxia. Ja koko lennon ajan sieltä joku kaivaa jotain laukkuansa. Missä kunnossa vaatteet ovat, jos niitä on sinne romun sekaan laittanut?


      • Aasian_matkaaja

        Itse teen näin:

        Kävin laukkuostoksilla, sanoin myyjälle: "Isoin laukku, mitä löytyy, mutta kuitenkin sellainen, että sen kuljettaminen lentokoneessa käsimatkatavarana on sallittua" - laukku maksoi 2013 muistaakseni 35 euroa, tosin sen laatu ei ole kyllä ihan parhaita.
        sisäpuolisen asiakirjataskun vetoketju hajosi kokonaan, ja myös päävetoketjuun tuli toimintahäiriö, mutta kun on tuplamallia, ei estä laukun käyttöä, mutta hankaloittaa sitä.
        Eli vetoketjun saa kyllä suljettua, mutta enää ei voi valita, kummasta päästä.

        Lentokoneessa:

        Laitan laukun matkatavaralokeroon (jotkut tuota hattuhyllyksikin kutsuvat), ja siis pitkä sivu suoraan itsestäni poispäin, EI KOSKAAN poikittain, niin muidenkin matkatavarat mahtuvat.

        Tuon laukun päälle tungen vielä takkini. Kyllä se takki sinne mahtuu, kun tiukasti tunkee. Jos laukun mitat ovat 22x35x55 cm, niin hyllyn leveyssuunnassa kuluu tilaa tuo 35 cm. Ja 22 cm korkeus on sen verran matala, että mahtuu vielä takki laukun päälle, eikä ole ongelmia sulkea tuota matkatavaralokeroa.

        Ok, takki EI ole paksuvuorinen talvitakki, vaan ns. kevät- ja syksytakki, mutta kyllä siinä joulukuun lopun pakkasillakin tarkeni, takki päällä kun kävellään kotoa taksiin ja taksista lentoasemalle.

        Matkakohteessa taas ei pakkasia tunneta, on kesä ympäri vuoden.


    • hattu hylly hatulle!

      Hyvä kirjoitus, täyttä asiaa, olen täysin samaa mieltä!

    • oot kolmekymppinen?

      Olet nuija, joka luulee olevansa kaikenmaailman paras matkustaja, jota muiden tavarapaljous ei muka koske. Mikä vitun kapsäkki-? Sinä siis tarviit sellaista ja samaan aikaan urputat muiden elämästä?

      • Kysynvaan

        Kukahan oikein on nuija??


    • Mr 54

      Minä iso mies matkustan yksin viikon reissulle Finnairin penkin alle suunnitellun
      matkalaukun kanssa, johon mahtuu juuri sopivasti 6kg tavaraa - se riittää.

      Jos kaikki toisi max. tuon verran tavaraa matkustamoon niin ei olisi varmaankaan
      ongelmaa laittaa kaikkien laukkuja sinne ylähyllyille.

      En tiedä miten käsimatkatavaroiden määriä ja kokoja käytännössä valvotaan?
      Niihinhän on lentoyhtiökohtaiset rajoitukset, kuten 5kg, 6kg, 8kg tai 10kg ja
      ylimääräisistä kiloista on ainakin periaatteellinen lisämaksu - liika pieni ehkä?

      http://www.finnair.com/fi/fi/information-services/baggage/carry-on-baggage
      http://www.tjareborg.fi/matkatavarat

    • Säästöliekilllä

      Joudun täältä pohjoisesta matkustamaan ulkomaille aina kaksi lentoa, jolloin kapsäkki ruumassa on n. 40 e. Siksi vien yhden säännösten mukaisen matkalaukun aina matkustamoon - ajattelepa että edestakainen hinta on 80 euroa esim. Norwegianilla Espanjaan. Säästö on noin viikon ruokailut ravintolassa.

      • 98989N

        Samasta syystä 10 kg käsimatkatavaraa. Sille on varattu oma paikka hattuhyllystä ja sen saa viedä ilman lisämaksua. Miksi maksaisin ruumaan menevästä matkalaukusta, kun minulle riittää 10 kg? Opetelkaa pakkaamaan vain tarpeellinen niin tulee edullisemmaksi ja helpottaa kentällä.


    • eikadonneitalaukkuja

      Pari kertaa kun on käynyt niin että ruumaan pakattu laukku ei koko lomalla tule kohteeseen oppii matkustamaan käsimatkatavaroilla. Ei tarvii käydä paperisotaa lentoyhtiön tai vakuutusyhtiön kanssa. On tavarat aina siellä missä itsekin.

    • kiusallanikin

      Ihan kaikki ihmiset eivät lennä lyhyttä matkaa kuten sinä. Toiset saattavat matkustaa jatkolennoilla hyvinkin pitkälle. Matkatavaran tarve on eri kuin onnellisella lomalentolaisella.

      Lentoyhtiö EI korvaa ruumalaukusta varastettua tavaraa, kaikkien lentoyhtiöiden ohjeissa on siksi, että arvotavara, kuten elektroniikka, korut yms. on kuljetettava käsimatkatavaroissa. Työmatkalainen, safarimatkalainen ja moni muu kantaa melko isoakin määrää tällaista tavaraa. Se pitää kuljettaa käsimatkatavarana.

      Jokaisella yhtiöllä on oma sääntönsä kapsäkkien määrässä. Niin kauan kuin sitä noudattaa, ei sinulla pitäisi olla asiasta mitään nipottamista. Kahden kapsäkin yhtiöillä isompi laukku laitetaan ylös hyllylle ja pienempi edessä olevan istuimen alle. Se ei ole sinulta pois.

      Jos haluat poistua koneesta nopeasti, maksa itse istumapaikka tai matkustusluokan korotus ja istu koneen etuosassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe