Työväentalon Ja K-marketin välillä kaarteessa on todella vaarallisen syvät urat. Siitä on kätevä kimmota vastaantulevan päälle tai tien toiselle puolelle jalkakäytävälle.
Kenen tai minkä firman tehtävänä lie vastata täällä teiden turvallisuudesta?
Kenen tai minkä firman tehtävänä lie vastata täällä teiden turvallisuudesta?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lehmossa niin pehmeetä touhua
ELY vastaa tien kunnossapidosta, mutta kuskin pitää hallita kuitenkin autonsa kaikissa olosuhteissa.
Just noin. Siellä vastaa elyhenkilö vai liekö peräti älyhenkilö. Siis vaikka tiehen olisi meteori tekaissut montun. Miksiköhön sitten nuo tienpitäjät korvailevat kuoppaan ajaneille autoilijoille heidän autonsa kärsimiä vahinkoja? Tyhmiäkö ovat.
Antaa sitten urien syventyä
Tie varmaan aurataan jonkun kuntapolitikon yrityksen toimesta ja työn laadusta ei saa valittaa.
Ajoneuvon kuljettajan on Kontiolahdella hallittava ajokkinsa vaikka missä urissa jos ei ole kuntapolitikko, heidän ajoneuvonsa saavat oikeuden vaikka minkalaiseen käyttäytymiseen.
Mutta olipa miten hyvänsä se tienpätkä on kyllä hirvittävässä kunnossa.
Perhana kun meinas heilauttaa pientareelle. Onneksi sinne kun bussi oli tulossa vastaan.
Näytti tänään jonkun mersun heilauttaneenkin. Se on pahempi jos heilauttaa vastaantulevan keulaan.
Karhuja on muttei tiekarhuja. Vai liekkö nekin talviunillaan.
Eilen illalla kylmäojantie ja vanha nurmeksentie ajettiin tiehöylällä. ja tänään vielä hiekotettiinkin.
Oli vaan unohtunu terät ylös, kun ei ollu urat hävinneet.
Pelkkä ajeluhan näillä koneilla on syynä että siinä on ne urat, jonkun pitäs osata käyttääkkin niitä koneita että tulis muutakin kuin tunnit täyteen.
Käy seuravan kerran sanomassa asiasi itse auraajalle, ei auta paljoa täällä valittelu.
Lähtökohtaisesti työn vastaanottanut vastaa suoritteestaan ja minä vastaan omasta työstäni ja sen jäljestä. Ellei ole kykyä johonkin työhön, kannattaa se jättää ottamatta vastaan, eikä haalia töitä joita ei osaa tehdä. Työn valvonta ei kuulu kansalaisille , vaan työn tilaajalle.
Kuka tietää , kenen vastuulla on näiden Lehmon isojen teiden (Vanha Nurmeksentie, Kylmänojantie, Kruununtie) hoito tai pikemminkin HOITAMATTOMUUS tänä talvena.
Mikähän sellainen Vastuu oikein on? Paljon olen kuulut siitä puhuttavan oikein Apinamäelläkin mutta koskaan sen nimistä henkilöä en ole tavannut.
Uskon sen. Varmaankin olet tienhoitokoneen kuski.
Vastuu mikä se on?
Vastuu on sitä ettei virkaaikana ruikkase ruskeaa housuun