koska lähtö päivä on lauantai 7.2 Teneriffalle, onko muita lähdössä em. pv Teneriffalle? 3 kerta tälle saarelle olemme rva kanssa menossa, että silleen saari on tuttu, ajattelin vuokrata auton, kuten ekalla reissulla niin pääsee tutustumaan paremmin saareen, mitä autoa suosittelet 2 hengelle? Niin, ja paikka missä olemme on Giganttis, koska äkkis oli sinne, ennekin oltu siellä ja tietoisia ettei se onneksi ole mikään meno mesta.Näin.
Laskee päiviä.....
61+62 :)
53573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Oli naurettavan helppo laskutoimitus. Etkö tosiaan itse osannut? Päiviä suomessa on vielä 10 ja 11 päivänä on teillä lähtö.
Olette kertomasi mukaan menossa Teneriffalle. Nämä on muuten Kanarian (Gran Canaria - Playa del Inglés, Las Palmas, Puerto Rico jne.) sivut.
Kahdelle hengelle suosittelen jotakin taivaallista autoa, mutta kahdelle ihmiselle suosittelen Jeep Wrangler pikkuautoa. Melkein kaikki vuokra Wranglerit ovat neloskoneella, mutta kai sitä pari päivää jaksaa sitä surinaa kuunnella?
Näin.
Keskustelupalsta tietojeni mukaan on 'Kanariansaaret'. Mustini mukaan 7-saarta mukaan lukien Gran Canaria ja Teneriffa.
Kyllä jeeppikin on taivaallinen auto. Itselläni on ollut wagoneer joka oli muuten valmetin diisseli moottorilla.
Jaa että koirasi mukaan on 7 saarta? Jopas on tietolähde. Kanarialla tarkoitetaan kuitenkin Gran Kanarian saarta ja yleensä vielä tarkemmin Inglesiä.
Kansankieleen on vakiintunut se että kanaria on Gran Kanaria ja tämän ajattelutavan olen itsekin kyseisillä saarilla monet kerrat vierailleena omaksunut. Useat Gran Kanarian tuttavanikin ovat minulle tämän itse sanoneet että näin se on ja kannattaa syntyperäisiä kanarialaisia kuunnella.
Ei ole olemassakaan sellaista paikkaa kuin Gran Kanaria ja kun puhutaa Kanariansaarista niin sillä tarkoitetaan koko saari ryhmää, mutta minkäs sille voi kun hullu ei tajua.
Ei nelipyttyisellä moottorilla vaan pitäisi olla ainakin kutonen.
Asiasta kolmanteen, muistan tuon Valmet moottorisen Jeepin ja siitä Auto Tekniikka ja Kuljetus-lehdessä olleen testiajon. Vuosi oli muistaakseni 1980. Teollisuuskäyttöön tarkoitettu moottori lyötiin Jeepin nokalle ja lupasivat autokäytössä sille kilometrejä 400 000 joka oli sen ajan autoilla paljon.
Hypätkäähän trollit traktoreihinne ja ajelkaa lähinpään lampeen.
Kanariansaaret (esp. Islas Canarias) ovat seitsemän vulkaanisen saaren muodostama saariryhmä Afrikan rannikolla.
Teneriffa (pääkaupunki Santa Cruz de Tenerife)
La Palma (Santa Cruz de La Palma)
La Gomera (San Sebastián de La Gomera)
El Hierro (Valverde)
Gran Canaria (Las Palmas de Gran Canaria);
Lanzarote (Arrecife)
Fuerteventura (Puerto del Rosario)
Ja otsikossa näyttää lukevan Kanariansaaret
Huono on muisti. Atlaksen lisäksi hanki lukutaito niin saat saarten todellisen määrän selville.
Itse asiassa saaria on ainakin 9 enemmän. Mekin ollaan menossa ensi kuussa mm La Graciosan saarelle, joka kuuluu myös Kanariansaariin.
Fergussa on Perkinsonin tiisseli. Sillä pääsee Gigantesin jyrkät mäet ylös.
Kateellisten panettelua, sanon minä. Meillä n. 3 vkoa vielä odottamista Etelä-Teneriffalle. Kyllä on paljon taas niitä, jotka ei itse pääse, mutta silti käydään kommentoimassa milloin mistäkin. Huomaa että työttömyys on lisääntynyt raakasti!!
Auton vuokraamisesta en tiä, mutta hyvää ja aurinkoista lomaa!!
Älkää uskoko mitään mitä täällä kirjoitetaan. Kaikki on ihan keksittyä. Työttömillä ja yhteiskunnan syrjäytyneillä on enää vähän kanavia saada viestiänsä ihmisten ilmoille.
Täällä viestii ihan höperö porukka joka ei ole ikinä käynyt missään ulkomailla
Kansakoulun jälkeen on asuttu samassa kotitalossa josta ikkunat näkyvät vain metsään päin. Pienenä on pää jäänyt lämpöpatterin väliin ja siksi runoillaan joskus vähän pehmoisia. Kanasaarista on kuultu joskus kansakoulun alaluokilla samalla kun katseltiin lähetyssaarnaajien rainoja Ambomaalta.
Kerros mulle pelle että miten työttömyys liittyy tähän? Itse asun Inglésissä enkä ole todellakaan työtön. Vuokrani (450€) maksan itse sillä ei taideta täällä asumistukia tuntea.
Voit painua puolestani hevon vit*tuun mielipiteinesi ja pysy jatkossakin poissa saareltamme ja kaupungistamme.
Äläpäs kiihdy. Työttömyys liittyy tähän siten, että on aikaa käydä kommentoimassa esim. Kanariansaarten keskustelupalstalla, vaikka ei olisi pienintäkään mahdollisuutta itse matkustaa sinne. Siitä tämä sävy täällä.
"onko muita lähdössä em. pv Teneriffalle?"
Varmasti! Ennustan, että koko lentokone on täynnä matkustajia, jotka lentävät samaan paikkaan kuin sinä. Sitä paitsi Teneriffalle laskeutuu joka päivä kymmeniä lentokoneita.
Ei,kyllä tämä on yksityislento.
Hyvä pointti:) :)
Oikein kirjoitit, koko kone oli täynnä matkustajia ja vielä miehistö, kapteeni, perämies, stuertti, ainakin 4 lentoemoa. Miten yhteen koneeseen mahtuukin niin paljon? :) :)
Väärässä olit! Ei tullee samaan paikkaan. Bussi tiputteli eri hotelleihin matkan varrella. Me mentiin Giganttiin, sinne.
Älkäähän nyt, ei tarkoitus ollut lietsoa kateutta, eripuraisuutta tms. Ja toi laskutehtävä " apu ", :) :)
Jaa a, mitä sanois. Yli kymmenen vuotta käyty eri saarilla lomalla, ja selvennykseksi saarilla tarkoitan Kanarian eri saaria.
Ja vielä, kiitos Teille jotka asiallisesti vastasitte auto jne. asioissa.KIITOS.
juuri näin, aloittajat, kiitos asiallisesta aloituksesta.
Vähään käy teillä päivät. Itse olemme jo kerran olleet tänä talvena Inglesissä ja kyttäämme josko vielä saisimme pikalähdön. Jos emme niin ei se nyt kuitenkaan maailmaa kaada.
GRANI !
Jep jep. Teneriffalle tosiaan ollaan myös matkalla 7.2.2015. Aamun lähtö ja taitaa olla tjäre- / aurinkomatkalaiset samassa finnairin koneessa.
Näin on näreet, vaikkei tunnettakkaan, niin hyvää lomaa Teille.
Ensi lauantaina sitä ollaan sitten JO, menossa :)
Juu, ja aina vaan lähenee .....:)
Yhtä lähempänä, jälleen :)
Americas / marola park kutsuu ... tripadvisorin mukaan näyttäs olevan hyvä hotelli. Lähellä hyviä ravintoloita jne :)
Suomalaiset paskaperseet käy syömässä vain suomibaareissa. Hajotkaa paskat aamuihinne.
GRANI!
Ainoastaan idiootit käyvät suomalaisten ravintoloissa. Tuulipuvuillehan eli junteille ne tietenkin on sopivia paikkoja, mutta minun kaltaiselleni parkettien partaveitselle, oikealle herrasmiehelle jota kaikki kadehtivat ne eivät sovi. Oikeastaan hävettää välillä junttien seurassa liikkua kun olen niin hyvä.
Ohhoh. Onkohan sinulla noussut nesteet päähän. Vai että herrasmies ja suomalaiset hävettää. Huhhuh.
Sisko lähti tänä aamuna miehensä kanssa Teneriffalle, me perässä lauantaina, siellä treffataan, näin sovittiin :)
Juu, kyll sisko treffattiin, 35km oli hotelliemme väli, mutta kahteen eri kertaan vierailtiin heillä Americaansissa, kävi hyökii meijän hotellilla kerran, et sill viisii :)
He ho hitte haamulla haikainen herätys, hähtö sinne Heneriffalle.Honhan hitä horohettukkin hitkään.Hiellä hähhään hitte, Hoikka !
koneessa, varmaan ilman paineesta tai jostain, parani tuo h-vikakin, on nyt niin hyvä hirjoo, äs eiku kirjuutella taas........ :)
No niin, reissu on heitetty ja oli OK. Lomsa ruvella jne........:)
Me lähetään 3.3 kaksi viikkoa. Jiihaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nyt Teillä on lähellä .....
las palmasin kaupunki paras paikka kaikki lähellä upea ranta suosittelen
No juu, ainakin siellä on kaikki lähellä. Cantareksen uimarantaan ei oo oikeestaan mistään hotellista pitkä matka ja rantaa piisaa. Kaupungin molemmissa päissä on ISOT tavaratalot ja rääsää riittää :).
Ps. poiketkaa Turistikirkossa, kannattaa. Hotellien ilmoitustaululla on os ja auki olo ajat. HYVÄÄ LOMAA :
On kai niitä muitakin.
Opel Corsa palveli ihan mukavasti kun me neljä aikuista ajelimme Teidelle ja siellä sun täällä pitkin saarta.Vrk vuokra 53 euroa, ei paha neljään henkeen.
Eli, ei merkillä väliä. Kyllä Opelillakin pelittää..............
Ei tarvitse laskea päiviä kun asuu vakituiseen granilla. Eikä ole tullut laskettua päiviä jos juhannuksena 2016 tulis käymään suomessa. Ehkä, tai sitten en. Mitäs sinne katsomaan synkkiä urveloita jotka ei tiedä mistään mitään toisin kuin me canariokset.
Älä tule, pysy siellä, Suomi pysyy joten kuten pystyssä vaikket tule :)
VIRALLINEN KÄÄNNÖS !
Canarios = Suomalainen tenukeppi , joka dokailee yhtäjaksoisesti pitempiä aikoja
edullisen alkoholin takia Kanarialla.
Tenukeppi? Tenu on denaroituaspriitä, eli pysty juomaan, keppi on joko puusta, metallista ns. kättä pitempi apuväline :). Eli tuo vertaus ilm. tark. ihmistä on erittäin huono!!!
Kiva oli olla Teneriffalla, muistot vain jää ja kultaa kaiken sen mitä 8 päivänä 7 vuorokautena tapahtui ja koki, kaksistaan :)
Varmaan, ja kun täällä Etelä-Suomessa räntä ( lue , paskakelit ) jatkuu, niin kyllä sinne kuivempaan ja lämpimämpään mieli tekee, takas meijänkin.!!!!
Moi.
Hyvää matkaa teille. Meillä vasta syyslomalla (vk 42) reissu Teneriffalle. No toivottavasti Suomen suvi tuo odottavalle porukalle toivoa tulevasta lomasta Teneriffalla. Kirjoitelkaa tänne kokemuksia matkastanne noista trolleista välittämättä
Niin jotta kyllä se on totta että kun pääsee vaikka viikoksi tuonne Kanarian saarelle, oli sitte suuntana Teneriffa, Lanzarote, Gran Canaria tms niin gutaa se tekee olla täältä Suomen usein niin loskaisesta talvesta pois .Nytkin on niin mukava muistella kun emon kanssa rannalla pötkötettiin auringossa, välillä hotellissa iltapäiväkahvilla ja sitten suhikuun ja suunnittelemaan minne päin sitä iltapalalle , nii i, semmoittiin ajattelin nyt tämmöttiin, eikö? :)