Virheellinen energiatodistus

lakia lukenu

Laki energiatodistuksesta sanoo, että virheellinen energiatodistus korjataan alkuperäisen laatijan kustannuksella. Nythän näitä on tehtailtu nimellisellä hinnalla näennäisesti suurin osa. Milloin alkaa ARAn korjausoperaatio? Tehtailijoitten kannattaisi siirtää omaisuutensa jonkun muun nimiin ensi tilassa.

7

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • energija

      virheellisyys? mitenkäs tämä sitten osoitetaan? mitatun/ toteutuneen kulutuksen perusteella? E-luku ei , ja eipä sen puolee koko todistus, kerro kuin "standardikäytön" mukaiset lukemet kWh/m2a, ja eri lämmöntuottotavoille asetetut kertoimet sotkevat asiaa vielä lisää l. sähkömittarin ja öljynkulutuksen määristä ei välttämättä saa edes viitearvoja todistuksensa tarkastamiseen. Kun koko toditus on enemmänkin laskennollinen, niin milloin voi tulosten poikkeamista sanoa, että metsään mennyt? veikkaanpa, että sata laskijaa saa samasta talosta noin 100 erilaista tulosta, kun lähtötiedot käy kukin laskija itse paikanpäältä hakemassa ja arvaillessaan u-,g-arvoja, hyötysuhteita jne. laskentatietoja mökkiin, mistä paperit hukattu aikapäiviä sitten. aivan kuollut lainkirjain. kuka päättää milloin laskentavirhe on ns. merkitsevä; 10% ,50% vaiko 100% poikkeama ns. "oikeasta" vastauksesta, mitä kukaan ei oikeasti tiedä?

      • eläkeukko

        Riittää kun on suorasähkö lämmitys talo. Pääset sillä luokkaan F. Asennat samaan taloon ilmalämmitys pumpun energia luokka on välittömästi E. Teetin myytävään talooni kuntoarvion ja energia todistuksen. Laskennallinen kulutus oli 33000 kw/h vuodessa.
        Toteutuneet sähkön kulutukset oli 22v keskiarvo 14.300.Noin 5 mottia lisäksi koivuhalkoja vuodessa. Energiatodistuksen tekijä tosin varoitti minua, että älä säikähdä lukemia.
        Mitäpä minä säikähtelemään käyttö sen useimmiten ratkaisee paljonko energiaa kuluu.
        Tietenkin jos ei ole näyttää faktoja todellisista kuluista. Kyllä sillä todistuksella saattaa olla merkitystä.


    • toteutunut

      Toteutunut energian kulutus on mielestäni tärkeämpi kuin energiatodistus.

    • tiatoo

      Todistuksen nimi on väärin. Se ei ole todellisuudessa energiatodistus vaan "viherrystodistus".
      Jos kahden talon todellinen vuosikulutus on esim. 10 000 kWh niin kertoimilla toinen voi saada luvun 34 000. Ainoa todellinen tieto on toteutunut kulutus ilman viherryskertoimia. Samanlaista peliä kuin "mummojen pissavesiderektiivissä".

    • tutkivajournalisti

      Asiassa on sisäpiirikuhinaa. Jos et käy kursseja, et läpäise koetta. Kas kun kokeet laatii ja tarkastaa samainen kouluttaja. Konsteja on monia rakentaa ansat.

    • toivossa_eletään

      Kai tämäkin muuttuu kun tulee uusi hallitus eikä siinä ole enää viherpiiperrys ministeriä.

      • tmoj

        Ei muuttunut yhtään. Sellaisenaan meni läpi energiatodistuksen laajennus koskemaan isoja autotalleja ym.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2712
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      339
      2428
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2124
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1816
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1569
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1440
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1419
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1365
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1156
    Aihe