2010 mallin Peugeot 3008:ni vasen etupallonivel oli väljä ensimmäisessä katsastuksessa- hylkäys. Ennen toista katsastusta (5 v) huollatin auton etukäteen- oikea alapallonivel oli väljä. Olisi taas hylätty. Autolla oli ajettu 62 tkm toisen katsastuksen aikaan. Kuulostaako normaalilta?
3008 etuakselistoviat katsastuksessa
Pallopää
589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Alapallonivelet, raidetangon päät ja koiranluut, niitä kuluu.
61tkm on aika paljon autolle, ota se huomioon ja voi olla myös että ajotyyli on noille osille erikoisen kuluttavaa. Mm. jos kääntelet rattia paikallaan ollessa. Jos sitä pystyy välttämään. Helpommin toki sanottu kuin tehty. Kun ohjaus on tehostettu, ei edes huomaa miten suureen rääkkiin nuo osat joutuvat rattia käännellessä auton seistessä.
Samoin tiestön kunto vaikuttaa. Kuoppa kuopan perään ja jokaisesta se isku välittyy niveliin.
Seuraavankerran, kun vaihdat tai vaidatutat uutta palloniveltä ota auki se pallonivelen suojakumi ja laita sinne vaseliiniä silloin nivel pysyy kunnossa.Pallonivelen valmistaja ei laita sinne vaseliiniä, kun nimeksi.
KILJU-Kallen vastaus on ainut asiallinen tähän asti, muut teiniroskaa.
Minulla on toisen mallinen Pösö ja 700 tuhannen ajokilometrin kokemuksella sanoisin, että nuo alapallonivelet ja pyöränlaakerit on ainakin minun Pösössäni heikkoja kohtia. Tyyppivikoja suorastaan. Alapallonivelissä ei uutena ole rasvaa kuin nimeksi ja niihin pääsee suunnitteluvian takia jo piankin (suola)vettä suojakumin ohi ja se on myrkkyä nivelelle.
Samoin etupyörän laakerointi. Laakerina on tavallinen kahden Z:n kaksirivinen viistokuulalaakeri ilman mitään stefoja. Tuo laakerin oma tiiviste on melkein pelkkä näkösuoja eikä paljon hidasta kura- ja suolaveden pääsyä laakeriin. Pieni apu on kasata koko homma käyttäen jäyttää voitelurasvaa lähes kaikkiin paikkoihin hidastamaan veden pääsyä. Siis sinnekin laakerin sisäkehien väliseen rakoseen, koska yksi vesireitti kulkee sitäkin kautta.
Rikkoutumisenätys itsellä oli: kesto 10 tuhatta km... Sitten opin tuon rasvakonstin ja alkoi kestämään paremmin.
Koiranluita ei minun Pösössäni ole. Se on osattu tehdä fiksummin, kuten aika moni muukin automerkki ja -malli. Järjen käyttö jo suunnitteluvaiheessa säästää rahaa sekä valmistus- että korjausvaiheessa.
Sen osan rikkoutuminen ei haittaa yhtään mitään, mitä autossa ei ole.