muuttaja onko millaista seutua

Olen muuttamassa iisalmeen,nyt kysyisin minkälaista on kankaan alueella.Siis uimahallin luona oleva kerrostalo alue?siellä on paljon taloja et kerrotko onko joku mihin ei ainakaan kannattais muuttaa,kyttääjiä ym,talon yhteis henki,kerro kaikkee,tiedän jo makkara,pöllösenlahti alueet mut tämä vielä puuttuu!kiitos
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Uimahallilta lyhyt matka keskustaan ja asukkaat sielä pääosin lapsiperheitä ja vanhuksia, hiljaista ja rauhallista seutua mutta kalliit vuokrat kuulema.

Äänestä

Hyvä, rauhallinen asuinalue. Olen itse aikanaan asunut parissakin talossa siellä.
Ei ole kaupungin vuokrataloja, joten sekin "rauhoittaa" kummasti.
Vuokratasosta en tiedä, mutta ei tarvitse esim. omaa autoa, koska on lähellä
keskustaa, peruspalvelut kävelymatkan päässä!

Äänestä
  • Keskusta on kävelymatkan päässä myös esim. Savipellolta.

    Äänestä

Suosittelija ei ole ajan tasalla, vaan kyllä siellä sotilaskadulla, joka kankaan aluetta. on kaupungin vuokrataloja muutama.
Muuten kankaan alueen kerrostalot vanhahkoja ja mitäänsanomattoman näköisiä.

Äänestä
  • "vuokraa" ei näytä tuntevan myöskään Iisalmen historiaa. Joukolankadun ja
    Sotilaskadun ja länteenpäin Karjalankadun välinen alue on KASARMINKANGAS.
    KANKAAN alue on uimahallilta pohjoiseen päin, siellä ei ole edes kerrostaloja.
    Vuokralaisena en paljon katsele talon arkkitehtuuria, tärkeintä on huoneuston
    sisätilat ja siisteys.

    Äänestä

Hyyryläis Oikki on ihan ulapalla ja muistelee liian vanhoja.
Arkkitehtuuri on erittäin tärkeä pointti asumisviihtyvyyden kannalta. Laatikot on laatikkoja ja jos sellaisessa viihdyt niin lycca you.

Äänestä

Onkos Iisalmessa edes oikeita vanhan ajan kunnollisia kerrostaloja missään muualla, kuin ne pari siinä vanhan Postin yläpuolisella mäellä? Jos asuisin Iisalmessa, niin niissä minä haluaisin asua. Tuovat mieleen ihan oikean kaupungin.

Äänestä

Haukiniemellä, siinä urheilukentän luona on sellainen ihana, vaalea vanha kerrostalo. Taisi aikoinaan asua Putkolan henkilökuntaa. Sitten se kerrostalo Päiviönkadulla, jota toralinnaksi kutsuttiin muinoin.

Äänestä
  • postin takana olevissa taloissa on viimeisten vuosien aikana alkanut pesiytymään alamailman ihmisiä ja tyrkky homoja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valinta kirjoitti:

Olen muuttamassa iisalmeen,nyt kysyisin minkälaista on kankaan alueella.Siis uimahallin luona oleva kerrostalo alue?siellä on paljon taloja et kerrotko onko joku mihin ei ainakaan kannattais muuttaa,kyttääjiä ym,talon yhteis henki,kerro kaikkee,tiedän jo makkara,pöllösenlahti alueet mut tämä vielä puuttuu!kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu