Minulla on olohuoneessa röpelöinen maalattu valkoinen laipio ja sen nurkkiin ja osaan reunoja on tullut mustia varjostumia. Olen polttanut kynttilöitä ja koneellista ilmastointia ei ole. Mistä mahtaa johtua ja miten ne saisi pois? Laipiota ei kuulemma voi maalata. Ihmeelliset "revontulet" laipion reunoilla häiritsevät. Onko muuta mahdollisuutta kuin paneloida laipio?
Vastaukset 2
- Pystyypähän
Tuossahan vastasit kynttilöiden muodossa itsellesi. Kyllä niistä sitä nokea tulee ja lisäksi huonepöly, kosteus, lämpövuodot ym tekijät.
Pystyy sen maalaamaan, mutta ammatitaitoa se vaatii ja erityisesti aiemmin maalilla käsittelemätön on tarkka maalattava.
Toisaalta käsittelemätöntä kattoasi ei kannata alkaa pyyhkiä. - Fvdvvhgfg
Jännä urbaanilegenda tuo että ei voi maalata. Ainakin meillä röpelökatto tehtiin normaalilla LR tasoitteella ruiskuttaen. Kun kyseisen pinnan voi seinällä maalata niin miksi ei katossa?
Toki se tasoite on yleensä vesiliukoista ja hinkkaamalla voi saada röpelöt "sulamaan" mutta tuskin tuo mahdotontakaan on.
Meillä on kotona noin 150m2 kahteen kertaan maalattua röpelökattoa. Kun se katto on kerran maalattu niin sen jälkeen likaantuneen tai kolhiintuneen katon huoltomaalauskin on jo paljon helpompaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 681340
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081255
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89896
- 45881
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43676
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67596
- 53577