Kumpi edullisempi suomalaiselle?
Millä maksaa baht-hotelli Visalla vai käteisellä?
TipiTapi
14284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Missä on Baht hotelli?
Visalla kun maksat veloitetaan sen hetkisen kurssin muukaan. Eli ne jotka maksoivat tulevan hiihtoloman ajan loman Visalla maksoivat euroksi muutettuna vähemmän kuin paikan päällä käteisellä. Joskus voi käydä toisin päin. Riippuu siis maksupäivän euron kurssista.
Ajattelin lähinnä vaihtopalkkioita ja Visan kuluja. Valuuttakurssi taitaa olla aika samanlainen sekä Visalla että pankeissa.
Maksoin Bangkokissa huoneen Visa luottokortilla ja he muuttivat sen euromääräiseksi oman kurssinsa mukaan joka oli n 10 % huonompi kuin sen hetken valuuttakurssi. Olisi kannattanut maksaa käteisellä.
Sama hotelli edellisenä vuonna laskutti bahteissa ja oma pankkini muunsi sen euromääräiseksi jolloin tappiota ei tullut.
Kannattaa siis pyytää luottokorttiveloitus paikallisessa valuutassa jos suinkaan suostuvat sen tekemään tai maksaa in cash
Aina kun maksat tai nostat rahaa luottokortilla kurssi on huonompi.
Toisaalta pankit ottavat vaihtopalkkion. Kioskeissa vaihtopalkkio lienee piilotettu kurssiin.
Mutta automaatista saat noin 2 thb huonomman kurssin ja 180yhb palkkio joka nostosta joista suomen pankkisi ottaa vielä omansa. Kyllä se tuntuu jos 1000 € kerralla vaihtaa.
Kun maksaa luottokortilla ulkomailla niin tietenkin menee euron kurssin mukaan ja jotku kysyy veloitetaanko millä valuutalla. Maksaminen ei maksaa muuta eli palkkio menee vain kun nostaa automaatilta ja ei sekään ketään konkursiin vie...150 baht n. 5-5 euroa per kerta.
Käteinen voi olla se kaikista kallein sillä se voidaan varastaa.
Joo. Pankkikorttejahan ei voi millään varastaa eikä kopioida. Eikä ne koskaan mene rikki.
Tässä pankin(kojun)kurssi http://www.scb.co.th/scb_api/index.jsp
ja tässä automaatista saatava kurssi :http://www.scb.co.th/scb_api/dccb_25.jsp
Eihän se ole kuin muutama paatero mutta kun suuremman summan vaihtaa, tilanne toinen.
Eihän kukaan kanna kuin päivän tarpeen mukanaan rahaa.
Kyllä sirukortin kopiointi on mahdotonta ja jos joku sen varastaa niin soitto vaan et häviä mitään....ja sirukortin käyttö ei onnistu jos ei varas tiedä pin koodia. Käteinen menee takuulla eikä edes vakuutus korvaa. Ja siksi on aina 2 korttia mukana jos toinen menee epäkuntoon...ei ole 30 vuoden aikana vielä mennyt.
Siis vaihdanko paikanpäällä 900eur bahteiksi ja maksan hotellin vaiko kannattaako maksaa hotelli Visalla ? ,)
Kysymys on ihan perseaukisen asettelema. Jos on noin pa niin jöö sinne Kemiin, juntti.
Kyllä nykyään matkailijalla on luottokortti ja voi olla liian vaikeaa varata edes hotellia jos sitä ei ole. Varaaninen vaatii aina luottokortin numeron ja jos sitä ei ole niin olet epäilyttävä luuseri.