Millä maksaa baht-hotelli Visalla vai käteisellä?

TipiTapi

Kumpi edullisempi suomalaiselle?

14

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvvffhk

      Missä on Baht hotelli?

    • riippuukurssista

      Visalla kun maksat veloitetaan sen hetkisen kurssin muukaan. Eli ne jotka maksoivat tulevan hiihtoloman ajan loman Visalla maksoivat euroksi muutettuna vähemmän kuin paikan päällä käteisellä. Joskus voi käydä toisin päin. Riippuu siis maksupäivän euron kurssista.

      • TipiTapi

        Ajattelin lähinnä vaihtopalkkioita ja Visan kuluja. Valuuttakurssi taitaa olla aika samanlainen sekä Visalla että pankeissa.


    • hkdwa

      Maksoin Bangkokissa huoneen Visa luottokortilla ja he muuttivat sen euromääräiseksi oman kurssinsa mukaan joka oli n 10 % huonompi kuin sen hetken valuuttakurssi. Olisi kannattanut maksaa käteisellä.
      Sama hotelli edellisenä vuonna laskutti bahteissa ja oma pankkini muunsi sen euromääräiseksi jolloin tappiota ei tullut.
      Kannattaa siis pyytää luottokorttiveloitus paikallisessa valuutassa jos suinkaan suostuvat sen tekemään tai maksaa in cash

    • reissaajat

      Aina kun maksat tai nostat rahaa luottokortilla kurssi on huonompi.

      • TipiTapi

        Toisaalta pankit ottavat vaihtopalkkion. Kioskeissa vaihtopalkkio lienee piilotettu kurssiin.


      • KäteisenKannattaja
        TipiTapi kirjoitti:

        Toisaalta pankit ottavat vaihtopalkkion. Kioskeissa vaihtopalkkio lienee piilotettu kurssiin.

        Mutta automaatista saat noin 2 thb huonomman kurssin ja 180yhb palkkio joka nostosta joista suomen pankkisi ottaa vielä omansa. Kyllä se tuntuu jos 1000 € kerralla vaihtaa.


    • Kun maksaa luottokortilla ulkomailla niin tietenkin menee euron kurssin mukaan ja jotku kysyy veloitetaanko millä valuutalla. Maksaminen ei maksaa muuta eli palkkio menee vain kun nostaa automaatilta ja ei sekään ketään konkursiin vie...150 baht n. 5-5 euroa per kerta.
      Käteinen voi olla se kaikista kallein sillä se voidaan varastaa.

      • Käteinen

      • 3000paateroa

        Eihän kukaan kanna kuin päivän tarpeen mukanaan rahaa.


      • Käteinen kirjoitti:

        Joo. Pankkikorttejahan ei voi millään varastaa eikä kopioida. Eikä ne koskaan mene rikki.
        Tässä pankin(kojun)kurssi http://www.scb.co.th/scb_api/index.jsp
        ja tässä automaatista saatava kurssi :http://www.scb.co.th/scb_api/dccb_25.jsp
        Eihän se ole kuin muutama paatero mutta kun suuremman summan vaihtaa, tilanne toinen.

        Kyllä sirukortin kopiointi on mahdotonta ja jos joku sen varastaa niin soitto vaan et häviä mitään....ja sirukortin käyttö ei onnistu jos ei varas tiedä pin koodia. Käteinen menee takuulla eikä edes vakuutus korvaa. Ja siksi on aina 2 korttia mukana jos toinen menee epäkuntoon...ei ole 30 vuoden aikana vielä mennyt.


    • käteinenvisa

      Siis vaihdanko paikanpäällä 900eur bahteiksi ja maksan hotellin vaiko kannattaako maksaa hotelli Visalla ? ,)

    • sahaperse

      Kysymys on ihan perseaukisen asettelema. Jos on noin pa niin jöö sinne Kemiin, juntti.

    • Kyllä nykyään matkailijalla on luottokortti ja voi olla liian vaikeaa varata edes hotellia jos sitä ei ole. Varaaninen vaatii aina luottokortin numeron ja jos sitä ei ole niin olet epäilyttävä luuseri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22522
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9747
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7687
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6469
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6196
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      63
      5795
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      56
      5290
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5193
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4529
    Aihe