Niin ne ajat muuttuu. Taannoin Eura-Köyliö-Säkylä liitoksen vastustamisessa kerättiin pienemmistä kunnista moninkertainen määrä nimiä suhteellisesti laskettuna ja verrattuna tähän Kiukaisten listaan ja mm. Alasatakunta-lehti ja kuntaliitosta jääräpäisesti ajavien kuntapäättäjien toimesta yli kuntarajojen toimesta nimensä listaan laittaneet leimattiin lähestulkoon hulluiksi pölhöpopulisteiksi. Nyt samainen porukka (Eurassa ja Kiukaisissa ja paikallislehdessä) kehuu kansalaisdemokratiaa ja vaikutustahtoa niin, ettei voi kuin nauraa heidän takinkääntöään asiassa!
Kuntaliitosadressi
14
119
Vastaukset
- NepoTismi
Missä adressi liitoksen puolesta.
- KuntaKinte69
Kauttuan Siwan viereisessä metsikössä ja eurajoen poistoputken päässä..
- 153
Olisi oikein saada tietää yhdistymisen vaikutukset kuntalaisten saamiin palveluksiin. Myös palkkojen yhdenvertaistamisen kulut esiin jne. Tosin se on pieni riesa mahdolliseen palvelujen siirtoon kaupunkiin.
Asia on niin suuri, että pitäisi maksajien saada tietää enemmän. - Kalli-Lalli
Vaalien jälkeen on hyvä taas heittää adressit romukoppaan ja liittää Eura Raumaan. Siinä sivussa on hyvä kaavoittaa kauttuan metsäkin.
- eiliitosta
http://www.satakunnankansa.fi/Satakunta/1194985967749/artikkeli/euran kunnanhallitus ei esita rauma-liitosta.html
Ainakin viivästyy valtion suunnittelemasta aikataulusta.
- 218
Nyt voi käydä kunnanvirastolla tekemässä muistutus yhdistymisestä Rauman kanssa. Muuten ei siihen voikaan vaikuttaa. Mitään äänestystä ei olekaan tulossa.
Uusi selvitys vielä ensin Pyhäjärven seudun yhdistymiestä ja vasta sen tiedon jälkeen esiin Rauman suunta, jos on edes tarpeen.- jyyjyy
Euran, Säkylän ja Köyliön keskinäinen kimppa olisi kiehtova silloin, jos palveluita pystyttäisiin takaamaan myös Euran keskusta-alueen ulkopuolellekin kyseisessä liittoumassa. Esimerkiksi Säkylän keskusta olisi oiva paikka esimerkiksi vuorenmaalaisille ja kankaanpääläisille, joista katsottuna se olisi näppärämmän matkan päässä kuin Euran keskusta tai Kepola. Kepola puolestaan olisi näppärä paikka heille, joista katsottuna se on parempien yhteyksien päässä kuin Eura tai Säkylä. Kiukainenkin olisi näppärä aluekeskus sen alueen asukkaille, jonka lisäksi Hinnerjoki-Honkilahti-akselille olisi hyvä saada vähintään yksi aluekeskus. Mutta tokkopa se näin menisi, Kiukainen, Hinnerjoki ja Honkilahti ovat jo päässeet kirjaimellisesti Euran takahikiöiksi. Euran kimpassa Säkylä ja Köyliö olisivat samalla tavalla Euran takahikiöitä ihan kirjaimellisesti.
- elkääraumankaamenkö
Toivottavasti pääsette Köyliön ja Säkylän kanssa kimppaan...
- PalvelutMeilPaskatTeil
Nyt kun vaalit ovat onnellisesti takana ja hevosmieskin on taas uusinut mandaattinsa eduskuntaan, niin eikös Rauma-liitoksen lisäksi ole hyvä lopettaa Kiukaisten terveysasemakin? Seuraavaksi vuorossa yläasteen siirto Euraan ja ala-koulujen alasajo, kunhan saadaan ensin yhden koulun rehtorista kunnanjohtaja.
Kysymys kiukaislaisille: Kannattiko liittyä Euraan? - Panelialainen
Nyt näköjään Raumankin talous sakkaa pahasti, kun kiinteistöt rapistuvat silmissä, eikä enää rahat riitä niiden kunnostamiseen. Meneekö Eura uudeksi Kiukaiseksi Raumaan?
- oragi
Ehdotan... Eura-Eurajoki-Kokemäki. Siinähän tulisi reilu 25-tuhannen asukkaan uusi kunta.
- tiettyehto
Minulle sopisi siten, että Eura ja Eurajoki liitettäisiin Kokemäkeen.
- JVPEora
Luuleeko oragi, että Eurajoki lähtee noiden persaukisten kanssa kimppaan? Varsinkaan kun Euralaiset ovat lähettäneet heille haisevat terveisensä joen mukana vuosikymmenet... Hehheh
- pähkähullu
Eura, Säkylä, Köyliö ja Yläne voisivat muodostaa mielenkiintoisen kimpan. Niiden kesken voitaisiin perustaa Pyhäjärven kaupunki, vaikkakin sillä nimellä jo onkin olemassa ainakin yksi paikkakunta. Järvelä voisi olla yksi vaihtoehto nimelle. Pöytyälle pitäisi maksaa sovittu summa rahaa, jotta se myisi Yläneen kyseiseen kaupunkiin. Kaupunki voisi saada kaksi vähän isompaa keskustaajamaa ja muutaman pienemmän. Euran keskusta olisi alueen suurimpana taajamana se pääkeskus, jonka lisäksi Säkylän keskusta olisi se toinen isompi keskus. Se helpottaisi varsinkin yläneläisten asiointia omassa kaupungissa, kuten varmasti myös esimerkiksi vuorenmaalaisia ja kankaanpääläisiä. Pienempiä keskuksia voitaisiin kehittää Kepolaan, Kiukaisiin, Yläneelle sekä Hinnerjoelle ja/tai Honkilahdelle. Eiköhän sillä päästäisi alkuun, ainakin jonkinlaisessa mielikuvitusmaailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772547Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki82302Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562100- 1072031
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341989Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621347- 1251175
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241087- 55968