Matkailijan 1 toivomus

eihemkeäpantiksitäältä

Suomi24-palstalle on myös heitä, jotka uskovat kaiken, mitä lukevat. Suomi ei ole Meksiko tai Afganistan. En tunne vihaa ketään suomalaista kohtaan enkä usko, että kukaan suomalainen vihaa minua. Tämä tällainen toisten kirjoitusten vähättely, mutamaalaaminen ja mollaaminen ottaa enemmän tai vähemmän nuppiin. Minulla on perhe ja, kun lomalle lähden, niin lähden sillä mielellä, että mieluusti palaan kotimaahan muussa kuin sinkkiarkussa. Tämä kirjoitus ei ole peloitteluksi kenellekään Meksikoon matkustavalle, vaan kommnetti ja jollekin/joillekin jonkinlainen kehoitus. Maalaisjärki pelaa aivan hyvin ja em. järki myös toimii muuallakin kuin matkoilla. En kuitenkaan voisi Perdone Yucatan yms. kirjoittelijat, niin vakuuttaa näin kuin he vakuuttelevat, Em. nimimerkkiä käyttäville on käynyt pelkästään aina hyvin onnellisesti ja mitä ilmeisimmin em. tyyppit eivät matkustelekaan enää minnekään muualle kuin Meksikoon ja se heille suotakoon. Em. kirjottelijat ja muut samantapaiset mukaan lukien eivät voi omalla hengellään vakuuttaa kenellekään perheelle, jossa on pieniä lapsia, että matkustakaa vain Meksikoon. Meksikoon siksi, kun siellä on niin turvallista eikä taatusti teille satu siellä mitään ja sitten lupaatte vielä em. perään henkenne em. lupauksenne pantiksi.

2

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halooo

      Mikähän helvetti tän kirjoituksen tarkoitus on? Etkös sä jo monta kertaa kirjoitit ettet enään kirjoita tänne. Tee palvelus ja toteuta lupaukseks

    • Toluca

      Melko outo kirjoitus; me, jotka olemme olleet ihan rauhassa meksikossa, emme odotakkaan, että kaikki muut osaisivat matkustella meidän tavalla.
      Tarkoitushan on ollut kertoa koetut tosiasiat, eikä mitään ymmärtämättömiä pelkoja.
      Ja kyllä senverran pitää matkailijan osata huolehtia itsestään ja seuralaisistaan, ettei työnnä nokkaansa väärään paikkaan. Tietämällä "suurenmaailman" touhut, ja liikkumalla/käyttäytymällä sen mukaan, ei voi tulla "aivan varmasti yllätyksiä"!
      Nimimerkkiä Perdone. en voi enää käyttää, kun trollit valtasivat sen, joten tässä uusi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      119
      2492
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      33
      1652
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      22
      1550
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1468
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1263
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      347
      1165
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      62
      1059
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1025
    9. 122
      851
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      80
      847
    Aihe