Oliko kuntaliitoskysely turha?

Yksinkertaista

Eduskuntavaalien yhteydessä 2007 Kuusankosken kaupunki suoritutti kyselyn kuntaliitoksesta.

Vain 7 % vastanneista noin 3000 henkilöstä kannatti kuntaliitosta vanhan Kouvolan kanssa ja yli 50 % vastanneista piti kuntaliitosta yleensäkin tarpeettomana.

Minkä takia Jukka Nyberg ja Reijo Huttunen eivät ottaneet kyselyn tulosta huomioon jatkossa neuvoteltaessa kuntaliitoksesta myös vanhan Kouvolan kanssa?

Juuri suoritettu tyytyväisyyskysely todistaa, että Nyberg ja Huttunen toimivat vastoin kaupunkilaisten enemmistön mandaattia.

9

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Killeriä

      Jukka Nyberg on hiljaa, kuin kusi sukassa. Huttunen on vielä hiljempaa sattuneesta syystä.

    • jarijukka

      Eihän se turha ollut, tiedettiinhän ainakin miten toimitaan eikä järjestetä asiasta oikeaa kansanäänestystä

    • Suopursua

      Kun kuntaliitosprosessi oli sovittu rakennusneuvoksen kanssa kabinetissa, ei siitä voinut enää perääntyä. Vaaliavustukset oli myös jo käytetty. Minkäs teet?

    • yksinkertaisuus

      Missä asiassa kansan tahdolla on merkitystä? Meidän demokratian irvikuva toimii niin että me valitsemme edustajat päättämään asioista, koska kansalla ei ole riittävää asiantuntemusta tehdä oikeita päätöksiä. Ihme että kuitenkin olemme asiantuntijoita valitsemaan asiantuntijoita jotka päättävät meidän puolesta. Ja se on sitten demokratiaa, vaikka päätökset olisivat kansan tahdon vastaisia. Edustajien ei edes teoriassa tarvitse pitää niitä lupauksia, mitä ennen vaaleja ovat luvanneet.

      Kansa on kuin Kouvolan-kaupunki, joka tarvitsee konsultin valitsemaan konsultin joka kertoo mitä pitäisi tehdä. Tosin kun hommat ovat menneet pieleen, kaupunkia ei syytetä vääristä valinnoista niinkuin kansaa.

      • Suopursua

        Kun petät äänestäjiä, voit pettää myös muita. Tulee tavaksi. Minkäs teet?


      • Suosilmä

        Niin kauan kuin näennäinen demokratia tarjoaa mahdollisuuden käyttää valtaa kansan tahtoa vastaan, mitään ei ole tehtävissä. Paremmat demokraattiset järjestelmät ovat tiedossa, mutta asiasta päättää ne joilla on valtaa, eivätkä he tietenkään halua rajoittaa omaa valtaansa.


      • Suokuoppa

        Kaiken takana on äänestäjät, tämänkin seudun asiat kun ovat menneet miten on niin syyttömätkin kärsii siitä. Monen mielestä järkevä Jyrki Hyttinen menettää kansanedustajan paikan ihan muiden päättäjien takia. Itse en kyllä varmasti normaalina ja paikkani tuntevana palkansaajana Kokoomusta äänestä mutta olen muuten aika pitkälle samaa mieltä. Toisaalta hyvä näin.


      • tarkkuutta
        Suokuoppa kirjoitti:

        Kaiken takana on äänestäjät, tämänkin seudun asiat kun ovat menneet miten on niin syyttömätkin kärsii siitä. Monen mielestä järkevä Jyrki Hyttinen menettää kansanedustajan paikan ihan muiden päättäjien takia. Itse en kyllä varmasti normaalina ja paikkani tuntevana palkansaajana Kokoomusta äänestä mutta olen muuten aika pitkälle samaa mieltä. Toisaalta hyvä näin.

        Ensin pitäisi olla kansanedustajan paikka, jonka menettää. Hyttisellä sitä ei ole, joten se ei voi sitä menettääkään...


    • Killeriä

      Nybergin tukema kansanedustajaehdokas Harri Helminen kärsii kannatuksessa kaverinsa aiemmista metkuista. Eduskuntaan kun pitäisi valita luottamusta nauttivia rehellisiä Suomen kansalaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4650
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2230
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1781
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1159
    Aihe