Osaako kukaan täällä kertoa, onko mahdollista saada toimeentulotukea, mikäli opintolaina loppuu kesken? Asun siis yhdessä poikaystäväni (avopuolison) kanssa, ja näyttää uhkaavasti siltä, että joudun pian rahoittamaan myös hänen elämänsä, sillä hänen opintotukensa on evätty riittämättömien opintopisteiden takia ja lainakin on pian käytetty loppuun. Toimeentulotukea hän ei saa kuin n. 15€ kuukaudessa, koska minulla on suurin osa tämän lukukauden lainasta nostamatta. Selvää kuitenkin on, etten itse pysty elämään pelkällä opintotuella loppukevättä lainan loppumisen jälkeen (lainaa jäljellä 1700e, avopuolison kulut kuukaudessa 600e itse joudun nostamaan joka kuukausi ainakin 150e).
Avopuoliso on yrittänyt viimeiset kolme kuukautta etsiä töitä, mutta niitä ei löydy niin helposti. Seuraavana ratkaisuna olisi opinto-oikeudesta luopuminen, jotta avokki voisi saada työttymyystukea (hän on kuitenkin hakemassa opiskelemaan toista alaa). Siinäkin tapauksessa olisi kuitenkin jonkinlainen karenssi, jonka kestosta ei ole mitään tietoa (avopuolisolla siis ammatillinen tutkinto, nyt suorittaa korkeakoulutason opintoja).
Asiallisia vastauksia kiitos! Itse en kuitenkaan ole ongelmiani aiheuttanut, ja avopuolison sättimisen osaan (ja olen osannut) hoitaa ihan itsekin.
(Huolestuneille tiedoksi: avopuolisoni kyllä maksaa velkansa takaisin elättämällä minua siinä vaiheessa, kun on töissä.)
Toimeentulotukea opintolainan loputtua
Tietämätön
1
101
Vastaukset
- kluup
Toimeentulotuki on viimesijainen tuki. Jos kaikki muut on käytetty, eikä muualta rahaa voi saada, sitten on oikeus toimeentulotukeen. Pariskuntana tulonne ovat yhteiset, joten kun sinäkin olet lainasi käyttänyt, voitte toimeentulotukea hakea yhdessä.
Sinun opinto-oikeutesi ei vaikuta avopuolison työttömyyskorvauksen saantiin, joten oikeudesta luopumista on turha miettiä. Sen sijaan sen saamiseen vaikuttaa se, että hän on itse lopettanut opiskelun kesken eli aiheuttanut tarkoituksellisesti oman tilanteensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222291Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1052231- 522177
- 321527
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2301498- 301416
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361382- 951161
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201116- 261106