Miltä alueelta hotelli

heinäkuussamatkaan

Suubbittelemme ensi kesäksi matkaa Berliiniin, ehkä viikko perillä. Alue on laaja ja vaikka miten olen tutustunut materiaaliin, en saa tehdyksi päätöstä, miltä alueelta valita hotelli. Onko Mitte kuitenkin paras?

Tarkoitus olisi ilman sen kummempia paineeta ottaa ensikontakti kaupunkiin. Nähtävyyksistä kiinnostaa kaupungin poliittinen historia. Muutoin kiinnostaa käppäily ympäriinsä ja sjoppilu. Kirpputorit ja katutaide. Ylipäätään meneminen sinne tänne eli pitäisi olla lähellä metroa.

Myös hotellisuosituksia otetaan vastaan. Haussa olisi kolmen tai neljän tähden hotelli aamiaisen kanssa.

Kannattaako ottaa lento hotellipaketti vaiko erikseen? Esimerkiksi Lontoota koskien olen ekalla käynnillä ottanut lento hotellipaketin, kun kaupunki oli ihan outo, sen jälkeen kelpaa vain suosikkihotelli, johon päädyin myöhemmin sattumalta.

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omasuosikki

      Pakettia en ota koskaan, koska ole löytänyt halvemman ja kiinnostavan hotellin muualta. Vältä suuria hotelleja.
      Mitte voi olla ihan kiva ensikertalaiselle. Liikenneyhteydet toimivat loistavasti, joten matkan teko sujuu hyvin mistä vain. Jos teette paljon ostoksia olisi kiva ehtiä pikakäynnille hotelliin. Jos iltaelämä kiinnostaa pysy itäpuolella. Suosittelen eka matkalle lähtevää aloittamaan perusmatkaoppaista ennen hotellin valintaa.
      Jos haluat Pergamoniin niin varaa sinne liput ennakkoon, koska se on tosi suosittu.

      • Jos kiinnostaa kierros valtiopäivätalon kattokupolissa, josta on näkymät sekä kaupungille että valtiopäiväsaliinkin, varaus tehdään ennen matkaa. Lähettävät sähköpostissa sitten "tervetulokirjeen", kun kävijä on hyväksytty. Turvatoimet käynnillä samat kuin lentoasemilla.

        Ainakin viime aikoina ydinkeskustan tuntumassa on tehty valtavasti i katutöitä. Syksyllä käydessäni matkustaminen länsisuunnalla olevaan hotelliin oli ärsyttävää. Sikäli lähellä kiinnostuskohteita oleva hotelli olisi hyvä valinta. Berliinin valtiollisen elämän ydin on myös paljolti eurooppalaisen politiikan ydin juuri nyt.


    • Berliiniläistynyt

      Mitte on ihan hyvä kaupunginosa, mutta myös Charlottenburg-Wilmersdorf on hyvin suositeltava. Sieltä on niin ikään hyvät yhteydet joka paikkaan julkisilla ja U-Bahneja (metroja) sekä S-Bahneja (raitsikoita) lähtee melkeinpä joka kulmalta.

      Turistilippu (BerlinTicket) on ehkä kätevin, koska siinä tulee mukana esim. raitsikoiden ja metrojen linjakartta, Berliinin keskustan kartta sekä paljon eri tarjouksia/ilmainen pääsy moneen museoon, teatteriin tai muuhun nähtävyyteen. Jos tarkoituksena on käydä useammassa eri pääsymaksullisessa paikassa, tämä lippu voi maksaa itsensä takaisin. Tosin, jos tiedät, että käyt vain parissa paikassa, tulee lippuautomaatista ostettu tavallinen 7 päivän lippu huomattavasti halvemmaksi, se maksaa muistaakseni 29,50€ kun 5 päivän BerlinTicketin hinta keikkuu muistaakseni 40 euron kieppeillä.

      Lento hotelli on toki takuuvarma paketti, mutta itse etsimällä voi saada edullisemmin ja tietenkin voi valita tarkalleen, mistä kulmalta hotellinsa ottaa. Yhdyn edelliseen vastaajaan siinä, että parhaimmat bileet on itäpuolella. Tosin, Kreuzbergiä välttäisin ilta-aikaan huumediilereiden takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      49
      2939
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1179
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      971
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      941
    Aihe