Tästä se lähtee!

Thoreau

Aloitin nyt tammikuussa iltalukion ja olen nyt vihdoinkin saanut hakattua päähäni ajatuksen, että mustakin voi tulla lääkäri jos vain jaksan tehdä tarpeeksi töitä sen eteen (tässä sellainen 2 vuotta pyörinyt ajatus mielessä, mutta joka kerta sitten tyrmännyt sen..."kato nyt ittees, ei susta mitään lääkäriä voi tulla")

Eli näihin kysymyksiin etsin nyt vastauksia (puhutaan nyt vaikka viime vuoden pääsykokeista):

1. Mikä on pääsykokeiden maksimi pistemäärä ja millä pääsee sisään?
2. Missä näistä tulee olemaan eniten lukemista: bilsa, kemia vai fysiikka (en tarkoita sitä mikä on vaikein vaan yleensä millainen pino kirjoja löytyy mistäkin aineesta?)
3. Alkupisteitä tulee pääsykokeesta, eli sillä ei ole merkitystä mitkä aineet on kirjoittanut vaan millä arvosanoilla? (FyKeBi joutuu kyllä lukemaan mutta jos tekisin varman päälle tuon ylioppilaskiroituksen ja kirjoittaisin helpoimmat aineet)
4. Kuinka tärkeä matikka sitten on?
5. Luetteko enään galenosta vai keskityttekö vain lukiokirjoihin?
6. Jos olet aikaisemmin hakenut, kuinka monta tuntia luit?

Tack tack!

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kxclkxklcklcxj

      Silloin kun itse aikoinaan osallistuin lääkiksen pääsykokeisiin, niin lukiomatikkaa ei olisi tarvinnut ollenkaan eli peruskoulun tiedoilla olisi päässyt sisään.

      Tärkeintä silloin aikoinaan oli hyvä laskurutiini KEMIASSA JA FYSIIKASSA. Piti osata laskea nopeasti, pääsykokeissa ei ollut aikaa miettiä jotain fysiikan tai kemian kaavaa, ne pitää tulla selkäytimestä. Lisäksi monilla iskee pääsykokeessa paniikki.

    • TohtoriSykerö

      1. Raakapisterajat vaihtelee, viime vuonna oli 128, yleensä ollut n. 150. Sisäänpääsy onnistunee n. 50-60 prosentin suorituksella, riippuu mihin haet.

      2. Määrällisesti varmaankin bilsa, toisaalta jos on heikko matikassa niin silloin fyke tulee olemaan haastavaa, bilsan pisteet on myös aika tiukassa. Fysiikassa on ainakin eniten lukiokursseja (8) mutta bilsassa on paljon muistettavaa...
      3. Katso hakuoppaasta
      4. Fyke vaatii tietyn määrän matikkaa, lyhyt matikka riittää oikein hyvin, tosin ei pitkä matikka haittaakaan tee. Ainakin nämä tulee osata: polynomit ja 2. asteen yhtälö, eksponentti- ja logaritmilausekkeet, perus trigonometriaa ja etenkin matemaattista ajattelua (miten suureet x ja y riippuvat toisistaan jne.)
      5. Ei kannata lukea, paska kirja, joitakin hyviä yhtälöitä tosin löytyy.
      6. En laske lukutunteja, koska tämä turhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      389
      12651
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      270
      5560
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      239
      4106
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      289
      3142
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2105
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1910
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      70
      1627
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      27
      1225
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      168
      988
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      945
    Aihe