Ovatko nuo sivutolkulla suolletut kirjain ja numeroyhdistelmät hakkeroituja salasanoja?
Eikö Ylläpito tosiaan pysty tekemään muuta kuin silmät soikeinä ihmettelemään tilannetta.
Nyt mennään jo laittomuuksiin!
18
359
Vastaukset
- selaskutehtävä
Taitaa olla pelkkää tietoliikenteen häirintää, laitonta toki sekin. Ei ensimmäistä kertaa suomi24:ssä, samaa on ollut joskus aikaisemminkin, menivät poistamaan uudistuksessa sen laskutehtävän ja tässä näkyy tulos.
- 874
Moderointi ei taida olla viikonloppuisin paikalla siivoilemassa? Tai ehkä nyt on, kun on ollut tämä uudistus?
- 874
Ei näy olleen paikalla, tuskin edes tietävät, mitä täällä on tapahtunut.
- 874
Moderointi ei taida olla viikonloppuisin paikalla siivoilemassa? Tai ehkä nyt on, kun on ollut tämä uudistus?
Jaha, ilmoitteli tämmöstä:
"Palvelinvirhe" - tylsää
874 kirjoitti:
Moderointi ei taida olla viikonloppuisin paikalla siivoilemassa? Tai ehkä nyt on, kun on ollut tämä uudistus?
Jaha, ilmoitteli tämmöstä:
"Palvelinvirhe"Tuplaviestejä näkyy tulevan tuon spamcopin takia ja muutenkin.
- harvinaisentylsää
tylsää kirjoitti:
Tuplaviestejä näkyy tulevan tuon spamcopin takia ja muutenkin.
Sain mä tollasenkin eilen:
"504 Gateway Time-out
The server didn't respond in time. " - oi7r
Tietoliikenteen häirintä, siitä Wikipedia kertoo:
"Tietoliikenteen häirintä on rikos, joka tarkoittaa tele- tai radioviestinnän häirintää tai estämistä. Esimerkiksi häiriköivien viestien lähettäminen Internetiin on tietoliikenteen häirintää. Rikoksesta on lievä ja törkeä tekomuoto. Tietoliikenteen häirinnästä voi Suomessa saada sakot tai enintään kahden vuoden vankeusrangaistuksen." - space
oi7r kirjoitti:
Tietoliikenteen häirintä, siitä Wikipedia kertoo:
"Tietoliikenteen häirintä on rikos, joka tarkoittaa tele- tai radioviestinnän häirintää tai estämistä. Esimerkiksi häiriköivien viestien lähettäminen Internetiin on tietoliikenteen häirintää. Rikoksesta on lievä ja törkeä tekomuoto. Tietoliikenteen häirinnästä voi Suomessa saada sakot tai enintään kahden vuoden vankeusrangaistuksen."Taitaa olla pelkkä asianomistajarikos, jolloin sivuston omistajan pitäisi tehdä siitä ilmoitus. aikanaan Jippii.fi teki sellaisen yhdestä häiriköstä joka sotki myös suomi24:nkin palstoja, häirikkö tuomittiin maksamaan korvauksia ja sakkoja, oli tekohetkellä peräti 16 vuotias.
- muistan
space kirjoitti:
Taitaa olla pelkkä asianomistajarikos, jolloin sivuston omistajan pitäisi tehdä siitä ilmoitus. aikanaan Jippii.fi teki sellaisen yhdestä häiriköstä joka sotki myös suomi24:nkin palstoja, häirikkö tuomittiin maksamaan korvauksia ja sakkoja, oli tekohetkellä peräti 16 vuotias.
Jep, oli nimimerkki Goldfinger jonka elämä oli näiden kahden foorumin varassa, ei ollenkaan netin ulkopuolista elämää, tapauksesta kirjoitti mm. Digitoday lehti.
- spamcop
874 kirjoitti:
Ei näy olleen paikalla, tuskin edes tietävät, mitä täällä on tapahtunut.
Oli ne jo tänään käynyt vastaileen tällä palstalla jotain.
- häh.täh
spamcop kirjoitti:
Oli ne jo tänään käynyt vastaileen tällä palstalla jotain.
Miksi eivät siivonneet noita spämmirobotin massapostituksia?
- elena1
Nimim. "selaskutehtävä".... Eihän se laskutehtävä ole mihinkään hävinnyt. Paikalla on ja kai pysyykin. Eipähän roskapostirobotti pääse niin iskemään.
- sitä_tämä_on
Siis tälläkö palstalla tietoliikennettä, meinaako jouku että täällä on niin henkilökohtaista tiedonsiirtoa että pelkää jo laittomuuttaa, pelkkä paskanjauhamiskanava tämä on.
- space
Silti, tuollainen takasivuilla oleva spämmi on tietoliikenteen häirintää joka haittaa yksityistä mainoksilla pyörivää yritystä ja siitä saa todellakin tuomioita jos jää kiinni.
- space
"pelkkä paskanjauhamiskanava tämä on."
No vanha suomalainen sanonta kertoo, että "hulluilla on halvat huvit", se pitänee pitkälti täällä suomi24:ssäkin paikkansa, kyse tietysti on puutteellisesta moderoinnista, se on ongelma jota sekopäät jä häiriköt käyttävät hyväkseen.
- joo-
Tuo on pelkkää generoitua spämmipaskaa, jota nyt tulee viestitolkulla kun mitään spammausestojärjestelmää tässä uudessa paskassa ei ole, kuten aiemmassa oli laskutehtävä ja IP-estolistat.
- spam.cop
On täällä joku spämmauksen estojärjestelmä, mutta se toimii vain asiallisten kirjoitusten kanssa (häiritsee keskusteluita) kuten edellinenkin Eniron aikainen, ei toimi tuollaisten spämmien kanssa jotka on suunniteltu harhauttamaan tuo spämmiesto.
- Anonyymi
So what!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432786Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061614Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 941253
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128