Miten openofficen valikkojen fonttia saa vaihdettua? on toivottoman rumaa ja pientä pränttiä. Myös kuvakkeet saisivat olla esteettisempiä. Nyt tulee 90-luvun alku mieleen...
onko oo:lle olemassa vaihtoehtoisia ikonipaketteja (windowsiin)
onko oo:lle olemassa vaihtoehtoisia ikonipaketteja (windowsiin)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinun pitää muuttaa windowsin työpöytäasetuksia.
Valikofontit on täysin identtiset IE:n kanssa.
Eikös noi windowskuvakkeet ole juuri ne kuluneimmat ja ikävimmät?
Pahimmat on IE:ssä. Kuin ranskanpastilleista muokattuja.
Selkis, sit se fontti vaan isonee ei-toivotuissa paikoissa myös...
Entä ne vaihtoehtoikonit? Onko sellaisia?
OpenOfficen kirjasinkokoa saa muutettua kyllä ohjelman asetuksista helposti ->
"Työkalut" -> "Asetukset"
[OpenOffice.Org]
|
+-->[Näytä]-> "Käyttöliittymä"
"Skaalaus" (esim. 133%)
Ikonien tyyliä pääset jonkin verran muokkaamaan samasta paikasta. Vaihda esimerkiksi käyttöliittymän tuntumaksi MacOS, kuvakkeen kooksi automaattinen ja poista rasti ruudusta "litteät painikkeet".
+
|
---> Esteettömyys
täällä voit vielä asettaa OpenOfficen käyttämään järjestelmän fonttia, jolloin pääset vaihtamaan kirjasinlajia (oletuksena pois päältä).
OpenOfficen ulkoasu kokee faceliftin kun aikanaan (2005 kesä?) saadaan tuotantoon sopiva lokalisoitu versio aikaiseksi. Silloin saadaan tyylikkäämpi työkalu käyttöön.
Kiitoksia vinkeistä. Kiva kuulla että ulkoasullekin aiotaan tehdä jotain. Onko OOlle omaa suomenkielistä foorumia missään?
Ainakaan omassa tiedossani ei ole, sellaista on toivottu tämänkin keskustelupalstan ylläpitäjiltä, mutta jostain syystä eivät ole toivetta ottaneet tosissaan. Tätä palstaa on pidetty epävirallisena forumina paremman puuttuessa.
Ulkoasu on käsittääkseni jo kokonaan valmis (suomennettua esiversiota ei vielä ole Windowsille saatavilla, mutta tulossa...)