Metsä Groupilla iso hanke kuulema Äänekoskella. Onko hanke etenemässä? Työllistämisvaikutukset? Onko kaduntason tietoa?
Miljardi-investointi?
Kysyväinen
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Just sai hanke ympäristöluvan ja on etenemässä. Työllistämisvaikutukset nolla koska vanha sellu pysähtyy ja henkilökunta siirtyy sieltä. Jonkin verran eläköityvien tilalle voi työllistää lisää. Myös välillisesti voi syntyä jokunen työpaikka kun laitoksen tehokkuus kasvaa.
Savon mafia tosin on käynnistänyt kilpailevan projektin. Saa nähdä onko sillä jotain vaikutusta Äänekosken suunnitelmiin. Tähän asti Savon mafia on tehokkaasti estänyt 4-tien kehittämisen.
Savonmafiasta taitaa kaikki olla kokoomuslaisia ja tällä koitetaan vaan saaha lisää äänestäjiä kokkareille, kun kokkarit on luvannu niitä työpaikkoja lisää, mutta savon hanke ei kuitenkaan toteudu kun vaalit on hitse
Nähtäväksi jää miten keitteliöiden prossivesi käsitellään , tokkopa suljettua kiertoa ? Olen melkein varma että lirauttavat kuten metsäliitto aikoinaan sillä halpaa pitää olla .