Näin Pasilan rautatieaseman edessä olevassa taksijonossa tänään Skoda Superbin. Surkuhupaisan naurettava näky. Sen edessä ansaitun ylväästi ollut musta länsimaalainen premium-auto (siis sitä oikeata taksiluokkaa!) erottui perästäpäin katsottuna tuon ''kajaakin'' molemmilta puolilta.
Kyllä taas nauratti....
On_ruma_On
1891
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei matalia linttoja voi käyttää ihmisten kuljetukseen. Taksi on todellakin vain työkalu, eikä niillä ole asiallista elvistellä.
Voi reppanaa. Olet säälittävä. -Tiesitkö, että mies se tulee räkänokastakin mutta ei tyhjän naurajasta. Sinusta ei tule miestä milloinkaan.
Jätetäänpä trollit keskenään temmeltämään ja mersua & Tojotaa kehumaan.
Sossun elätit vaativat "ansaitulleen rahoileen" suurinta mahdollista vastiketta. Onhan se ylpeää kun kerran kukaudessa pääsee taksilla alkoon ja lähibaariin, silloin ymmärtää kyydin laadun päälle.
Meilläpäin kaikki nauraa kun näkee skeidan. Ei sille voi olla nauramatta, hyväntahtoisesti tietenkin. Kyseessä on jäänne kylmän sodan ajoilta itäblokista, hirveä kuvottava ja haiseva ämpärimuovinen kippo.
Pahin painajainen: tilaat taksin luokkaa kerran vuodessa, ja sieltä tulee: SKODA !!!
Tosin itse jo varmistan ja tivaan taksikeskukselta, että EI SKODAA KIITOS !!! Vähän aikaa pullikoivat vastaan mutta kun sanoo, että ei suostu astumaan itäautoon jalallaankaan, niin he myöntyvät merkkitoiveeseen.
Ja sossu maksaa
Skodalle on pakko nauraa, eihän tuollaista "muka laatu" -autoa voi vakavasti ottaa. Samalla tulee naurettua sille sen skodan kuljettajalle..... XD
Onhan se huvittava. Sivulta päin kuin huumorimielessä tehty, tuulilasin ja takalasin pilarien väliltä suhteettoman pitkä, lyhyt pyöreä töpö konepelti ja joka suuntaan alaspäin löpsöttävän vaikutelman antava takakontin muotoilu. Melankolinen ilmestys.
Taidat tarkoittaa nykyistä edeltänyttä korimallia, sukupolvea 2? Se, mitä sanot, kertoo tosin enemmän sinusta itsestäsi kuin Škoda Superbista, mutta en minäkään SITÄ Superbia autokaunottarena pitänyt. Ylipitkä kattolinja häiritsi silmää, merkitsipä se kuinka reiluja takatiloja hyvänsä.
Nykyinen (3. sukupolvi) on muotoilultaan todella onnistunut ja kilpailukykyinen tapaus! Päämuotoilija Jozef Kabaň voi olla työhönsä tyytyväinen – estetiikan ja käytännöllisyyden yhdistelmä toimii nyt oikein hyvin.
Kylläpä sinulla on halvat huvit. Kateeksi käy.
No, sossun antamalla lipukkeella kun ajelee - tai siis kyytii.....
Tiranassa sama homma. Pelkkää liki loppuunajettua Mersua taksijonossa eikä muita merkkejä lainkaan. Näin näissä Euroopan talouden peränpitäjissä. Ja joku vielä ilkeää julkisesti myöntää ihailevansa :D :D :D
Romaniassa on vielä paljon 70-luvun Dacia Relluja vosikkakäytössä!
Nauran minäkin aina kun näen, että joku yrittää taksia esittää skodasella. Huvittava näkyhän se on. Sitten jos tolpalla on länsi-autojakin niin ääneenhän siinä tulee naurettua.
Kyllähän se puolustaisi paikkaansa edullisena työläistaksina. Hinta tulisi suhteuttaa matkustusmukavuuteen ja prestiisiin.
Satuin olemaan paikalla Pasilan asemalla ja näin kun tämä ketjun aloittaja kiipesi naurunpurskahduksesta selvittyään "upeaan" 80-luvun pikku Tojoonsa ja lähti kaamean pakokaasupilven jätettyään nilkuttamaan asemalta pois.
Mahtoikohan päästä edes sataa metriä pidemmälle ruostekasansa kanssa?
Ne on niin halvan näköisiä laahuksia itä-blokin kaalikärryjä, että väkisin hymyilyttää. Taksi asiakkaat varmaan odottavat että mokoma röhnötin lähtee tolpalta ja sitten vasta tulevat taksia ottamaan. Aina joku juoppo saattaa skodaankin mennä oksentamaan.