Vetelee viimeisiään, olisiko hyviä ensiapuohjeita vai onko komposti ainoa vaihtoehto?
jukkapalmu
ninni
4681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
elä ainakaan anna vettä.. itse olen omistanut jukkapalmun vuoden verran, koko aikana olen kastellut ehkä viisi kertaa. Ja kukka kukoistaa!
Jos jukkasi vihreä lehvistö kasvaa puuvarresta, itse varsi voi olla mennyttä. Varsinkin jos varren pinta antaa periksi. Vihreän osan saattaisi kannattaa juurruttaa uudelleen ja siinä onnistuakin. Jukka on kiitollinen kasvi, mutta sitä tosiaan kannattaa kastella säästeliäästi. Mieluummin kerralla reilusti vettä ja jättää seuraavan kastelun siihen vaiheeseen, kun kulta on täysin kuiva.
Puisesta varresta otettu varsi tai sen pala juurtuu todella helposti. Talveksi on hyvä laittaa veteen juurtumaan ja istuttaakin kannattaa mieluummin joulun jälkeen, kun lepokausi lähestyy loppuaan ja valoa alkaa taas olla enemmän.
me tehään koulussa jukkapalmusta esitelmää, mutten tiiä yhtikäs mitään koko kasvista, joten
voisiko joku ystävällisesti kertoa vaikka tärkeimmät asiat sen hoidosta?odotan innolla vastausta. p.s. olisi hyvä jos vastaisit kahden viikon sisällä.;)