Tulee minne tulee, toivottavasti Suomen alueen ulkopuolelle. Säärintama ei tavallisesti jätä ketään osattomaksi. Tähän asti olemme saaneet viettää mukavaa talvea.
Talvi vasta puolessa välissä. Keväästä on ennustettu pitkä ja kolea. Monenlaista kevättä olemme olleet todistamassa. Tästäkin selviämme.
Talvi vasta puolessa välissä. Keväästä on ennustettu pitkä ja kolea. Monenlaista kevättä olemme olleet todistamassa. Tästäkin selviämme.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Toivottavasti ei tule, märkä lumi kun ei lumilingolla lennä!
Terveiset pimeästä saunasta, niin oli haettava kynttilä kun lamppu oli simahtanut siellä. Kumma kun samaan aikaan keittiön työpöydänkin valo sammui. Huomenna pitänee varastosta tarkastaa oisko sulake palanut siellä. Kehnosti kynttiläkin paloi, mutta kieltämättä oli tunnelmaa :D
Nyt sitten vaan illanviettoon TV:n parissa, lottoa jännäten ja tuoremehua hörppien. heippa
Mitä sä tekisit jos voittaisit miljoonia lotossa? Mä ehkä sekoaisin ainakin pariksi päiväksi sen jälkeen en oikein tiedä mitä tekis olisko vai ei olis.
Jakoon taitaisi mennä :)
Kyllähän siinä vois puhelin soida lapsille ja unetkin häippästä. Jotakin yleihyödyllistä voisi ajatella, vaikka ostaa jonkin ihanan kesänviettopaikan saarenmaalta meille palstalaisille, josta haaveilimme kerran susmorsiamen ketjussa.
Niin mihinkä päin aioitte asettua Saarenmaalle kun suunnittelitte?
Nii, se oli silleen, että leikkimielellä aloitin ketjun, mutta muuttui lopulta lähes todesta otettavaksi. Siitäkin jo vuosia, niitä aikoja, jolloin osattiin vielä höpsytellä. Emme suinkaan olleet Saaremaalle menossa, vaan Läänemaalle, Länsi-Eestiin Haapsalun lähitienoille.
Lunta on nyt ehtoolla sadellut ei kuitenkaan paljoa, märkää sellaista mittari nollassa.
Ehkä sitä 5 senttiä oli aamulla. Raskasta kolata mäkeen. Kuitenkin riittävästi heikkoon fillarikeliin. On siellä aurauskalustoakin liikkeellä. Auraavat siellä minne ehtivät.
Taajamassa vastaan tuli traktoriin kiinnitetty nykyaikainen aura. Urittaa kunnolla kovettuneen lumen ja jään.
Kun sen autot littaa sileäksi, siinä on hyvä ajaa pyörälläkin. Katsoin nyt mittaria, näytti jo 2 astetta.
jaa, minä jo luulin et eläkkeet nousee tuon verra...
entajunnuthet
Älä hyvä sielu ali arvioi elakkeiden nousua. Laskin että korotetulla elakkeella saisin kaks keppanapullua. Ainakin 3.80€
Itä-Lapissa mitattiin jo 108 sentin lumen vahvuus. Liekö suojasää, joka tiivistäisi ja alentaisi lumikerrosta, ulottunut sinne asti?
Äärimmäisen kaunista puiden oksilla lunta.
Lumi oli niin vesipitoista, melkein puoli loskaa tässä pari päivää sitten. Kuluneen lannerangan nikamat aiheuttivat jo alaselän kipeytymisen.
Nämä päivät maksavat kunnille ja kaupungeille miljoonien laskun koko Suomen mitassa. Siks toiseks luin lööpeistä, että metsätuhoja on tullut jo 5 miljoonan edestä.