On suurempi vakuutusmaksu jos on isompi kone pellin alla!!! Eikö nopeusrajoitus 80km/h (mikä on liian alhainen) ole sama myös isolle koneelle. Tai onko vaarallisempaa jos auto kiihtyy 0 - 80km/h nopeammin?
Miksi on suuremmat vakuutusmaksut?
11
67
Vastaukset
- vakuutukset
Isompi moottori, kitkarenkaat, palstapelle "autoilija" arto ratissa, muut tienkäyttäjät todellisessa hengenvaarassa tässä yksi syy (liian) suuriin vakuutusmaksuihin.
- onhan_se_pelle
Juuri näin.
Riskialttiit kuljettajat hankkivat todennäköisemmin tehokkaampia koneita. Tehokkaammat koneet ovat myös yleensä kalliimpia korjata. Siinäpä ne kaksi pääsyytä...
Toki tehokkaampi kone on turvallisempi, jos sitä osaa käyttää oikein.- kallis-korjata
Perustuu kylmiin tilastoihin. Tietyt automerkit ja -mallit joutuvat herkemmin onnettomuuksiin ja ovat kalliimpia korjata tai lunastaa.
- Mosan_koko
Nythän ei ollut kyse merkistä eikä mallista vaan moottorin iskutilavuudesta.
- onhan_se_pelle
Mosan_koko kirjoitti:
Nythän ei ollut kyse merkistä eikä mallista vaan moottorin iskutilavuudesta.
Oliko, ja mitä sitten, eihän näin typerään aloitukseen voi muuta sanoa kuin hei vaan, todella pellen avaus.
- Hae_apua_itsellesi
onhan_se_pelle kirjoitti:
Oliko, ja mitä sitten, eihän näin typerään aloitukseen voi muuta sanoa kuin hei vaan, todella pellen avaus.
Taas kirjoitit paskaa joka ei liity liikenteeseen mitenkään!! Mene hoitoon sairas apina!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437447
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543713Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu483573- 623328
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/523140- 513024
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod352835Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302484IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1961925- 471551