Findan Osakkeita myynnissä 405 kpl.
Tarjotkaa jos Ostaminen kiinnostaa
Tarjotkaa jos Ostaminen kiinnostaa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Kyllä. Mutta valitettavasti en voi tarjota kuin 14/osake eli 5670 euroa.
Tuleeko kaupat??
Ei tolla rahalla...
Sori kun vastaus kesti.
Minulla myös myynnissä liki 600 kpl, hinta on 35 € kappaleelta.
Pystytkö heittämään yhtään hintahaarukkaa, mistä voitais neuvotella. Siis privaatisti, jos asia etenee.
Kyl se 30 ekee pitäs olla.. Tossa ylläkin pyydetään 35.
135 kpl lähtee 18 egee kappaleelta, tosi ostajalle. Otc tarjoo ton 14 egee kappale.
Kokeillaan. On niin pieni määrä, että 16 euroa ja tosi ostaja kysymyksessä. Maksatko itse varainsiirto veron, jos kauppa syntyy??
16juroa/kpl ja varainsiirtoveron maksaa ostaja niin siinä on kaupat lähellä.
Lähellä ollaan. Nyt kiire kaupungille. Kirjoittelen illemmalla, mitä teen/tehdään. Onko sinun arvo osuustili Nordeassa?
On Nordeassa
Ok. Harkitsen edelleen. Vaakakupissa QPR sofware 1600kpl tai finda 135kpl.
Kuten huomaat, olen piensijoittaja.
Joo ostohinta näyttäis olevan sama, findasta sai viimevuonna 94,50 qpr antoi 80 tosta määrästä osakkeita. Mieti rauhassa.
Ai täällä myydään teinipersettä. 16 vuotias ja 14 vuotiaskin. 135 egee.
Tokkopa myyt tolla hinnalla on varmaan vedätys
Kiitos, mutta nyt on liian kallista minulle. Kokeile priva netissä myydä. Tuo 30 ekee on niin korkea, ettei sitä saa, vaikka DNA menisi pörssiin. Onnea kuitenkin yritykselle.
No mikä sun viimeinen tarjous olisi??
Mopoautossako myyt 16 v osakkeitasi. Etkö muuta kuin sak? Mene kuule töihin.
Max on 14.50 euroa. Varainsiirtoveron voin myös maksaa.
Vieläx olis kolmella kympillä myynnissä? Entä 16 eurolla? Ostan miljoona zibaletta. Dna ja Aurejärvet jyrää, kun maakunnan OP-kössit saatiin helevettihin häiritsemästä.
No niin. Mielenkiintoista, mikä on tosiaan Findan osakkeiden arvo. 19. 01-2018 44.50 euroa, siis ennen DNA.n osaria.
Moni ehkä katuu myymisiään, mutta muistettakoon, että hinta on saattanut olla juuri sillä hetkellä oikea.
Jos kukaan ei koskaan myisi, niin ei syntyisi kauppojakaan. Onko arvauksia, meneekö 50 euroa rikki ja mikä on tämän vuoden osinko, vai myyvätkö Aurejärvet koko firman, vai vaihdetaanko DNA.n osakkeisiin Findan osakkeet. Siinäpä miettimistä.
Findan markkina-arvo nyt 600 miljoonaa. Findalla omistusta DNAssa 752 miljoonaa ja muuta päälle. Osinkoja Finda saa pelkästään DNA:sta apautt 49 miljoonaa. Findalla osakkeita jotain 13,6 miljoonaa. Myisin ehkä, vain ehkä 53-55 egellä, uusi strategia tähtää voimakkaaseen kasvuun, näytöt jo nyt hyvät.
No, ostaisitko, jos myyn sinulle normi 135kpl. Hintaan 51 euroa kpl. Niin ja vielä ennen osinkoa.
Hei voisi myydä omani noin 5000kpl findaa 48e/kpl nopein vie.
Laita yhteystietosi niin neuvotellaan, jos tarvitset vaikka hyvän auton? ja käteinen euro?
[email protected]
Ihan+näin+tyhmänä+kysyn,+että+mitä+vaikuttaa+osinkoihin+ja+Findan+osakkeen+arvostukseen,+kun+Finda+siirsi+DNA.n+osakkeet+100%+Finda+Telecoms+oy;hyn.
Sori+jos+kysymys+on+tyhmä.
Ei vaikuta mitään. Telecoms 100 pros Findan omistama.
Selvä. Kiitos.
Sellaista vielä, että mikähän on osinko? Itse odottelen jotain 2 euron pintaan, mutta se on ihan mutulla se.
Privanetin arvioi 3-4 E / osake.
Finda osakkeita myynnissä:
https://puhelinosake.webs.com/apps/blog/
Huomioitavaa on että edellisen osavuosikatsauksen mukaan markkina-arvo 44E/kpl ei 55. Tulee todennäköisesti vielä alemmas ennen kuin kannattaa ostaa jos myyvät edes.
kiitos, minä voin ostaa, maksan 63mk / kpl , jäi noita markkoja kotiin ja puhelin osakkeet ovat yhtä vanhoja sekä arvottomia , jos joku luulee että osinkoa maksetaan loputtomasti niin erehtyy, keinottelijat hankkivat osakkeita ja putsaavat kohta tyhmät..
Se on totta, osakkeita ei todellakaan kannata ostaa sillä niiden arvo on laskusuunnassa ja ei enää nykyaikana nouse.
No se ostaa kuka ostaa ja toiset ei osta. On turha puhua osakkeen arvosta, siis juuri tämän hetken arvosta. Kai jokainen osaa ottaa selvää, mitä kannattaa milloinkin maksaa. Itse ostin sen normi määrän 135kpl. vuonna 1985. Toukokuussa sain sen verran osinkoa vuodessa, lähes. Olen ostanut osakkeita mukamas oikeaan hintaa ja paljon. Välillä tulee voittoja ja välillä tappiota niin maan perusteellisesti.
Oletetaan, että Finda jatkaa osingon maksua kuten tänä vuonna. Osinkoa tulee 10 vuodessa vajaa 5000 euroa. Jos osakkeen arvo säilyy nykyisellään, ostos on hyvä.
Kuten tarkimmat huomasivat, oli monta Jos sanaa.
Hyvä myös muistaa... ylihintaa ei tarvitse maksaa. Kaikella on markkina-arvo.
Finda toimii nykyään Helsingissä sieltä olleiden liikemiesten kaapattua yhtiön. Varoja DNAsta on sijoitettu ulkomaille erikoisiin kohteisiin. En ymmärrä DNAn myyntiä. Oikea tapa on lopettaa yhtiö ja jakaa varat.
Kannatan rahojen kotiutusta omistajille. En jaksa laskea, mikä olisi hinta. Varmaan jossain 60e paikkeilla. Eikös kaava ole arvo jaettuna osakemäärä, vai miten.
Mitenkähän käy osinkojen ensi vuonna saati sen perään osakkeen arvolle, taitaa tulla jälkijättöisesti eteen osakkeen romahdus kun osingonmaksu pienenee todenäköisesti murto-osaan ensi vuonna.
Voisitko+avata,+miksi+osinko+romahtaa?+Ei+kai+Aurejärvet+halua+kurssin+putoavan,+tai+siis+romahtavan.+Suomalaiset+kun+ovat+sellaisia,+että+myyvät+osakkeensa+jos+osinkoa+ei+makseta.+Vaikka+osinko+on+vain+yksi+pieni+osa,+mikä+pitäisi+vaikuttaa+osakkeen+arvoon.+Monet+alkuperäiset+piensijoittajat+ovat+saaneet+moninkertaisesti+maksamansa+osakkeen+hinnan+takaisin.+Itse+maksoin+1986+3000mkI135kpl,+eli+oisko+noin+500+euroa.+Osinkoa+olen+saanut+ehkä2-3000+euroa+ja+arvo+on+noussut+lähes+6+tuhatta+euroa+-verot.+Parasta+on+ollut+verotus+osingoista+7.5%
"Ei kai Aurejärvet halua kurssin putoavan, tai siis romahtavan."
Miksei? Ostavat itselleen halvalla. Ei kovin suurta luottoa ole niiden touhuun.
Sitä kutsuttaisiin kurssimanipulaatioksi. Tiedän toki, että näitä harrastetaan, mutta hyvin usein jäädään kiinni. Jos menee usko ihmisten rehellisyyteen, siis noin ylipäätään, silloin kaikki on menetetty. Mutta jos haluat uskoa Aurejärvien hoitavan Findan rahoja epärehellisesti, niin sitten uskot. Hae kuitenkin aina ensin todisteet. Näin anona on helppo huudella.
Suomen 9. menestynein yritys Kauppalehden mukaan. Kannatti myydä 16-30 eurolla kipale osakkeita. Pyhärannan kunta myi juuri ennen kuin raketti lähti nousemaan. Ajoitus mainio!
Niinpä+niin.+Findan+viimeinen+noteeraus+54e,+Joku+myis+52e+privanetissa+osakkeet+kulkevat+omia+polkujaan.+Odotan+hyvää+osinkoa+taas+keväällä.+Jaa+mikä+on+hyvä?+No+jos+tuonne+8%+ja+yli+tuotto,+niin+ihan+hyvä.
Voitto++oli++yksi+prosentti.+Varoja+on+sijoiteltu+ympäri+maailmaa+kuten+Japanin+vankiloiden+vartiointiin.++Varovaiset+ammattisijoittajat+Varma+ja+Ilmarinen+saivat+5-6+%.
Ei+kovin+suurta+luottamusta+ole+vallan+kaapanneisiin+veljeksiin+Aurejärvi.+Onneksi+on+vanhoja+voittovaroja+jakamatta.
Nyt+kuultaa+kyyyyl+jotain+henk.+koht.+Aurejärviä+kohtaan.+Pistätkö+linkkiä,+mistä+näit+1%+tuoton+Findalle.+Siis+viimeiset+puoli+vuotta.+Kiitos.
Pöh pari egee per osakkeelta osinkoa.
Ei ole pojilla enää DNA:n osakkeita pitämässä arvoa joten nyt laskeva trendi Findan osingoissa ei lupaa hyvää jatkossakaan enää.
Se siitä Findasta, onneksi en haksahtanut ostamaan osakkeita, läpinäkyvyys puuttuu täysin ja siksi koko homma haisee.
Joo sama homma onneksi en erehtynyt ostamaan noita osakkeita lisää. Melkoisia paskapapereita nykyään.
Kannattaa lukea arvio Findasta
https://www.sijoitustieto.fi/sijoitusartikkelit/black-box-finda
Turun Sanomien taloustoimitus paheksui kahden euron osinkoesitystä ja omien osakkeiden lunastushintaa.
Jakokelpoisia varoja on valtava määrä, ja lunastushinta on naurettava eli itkettävän alhainen.
Mitähän Aurejärven pojat suunnittelevat ?
Lypsää ton PHP Holdingin ekaksi tyhjäksi.