Yritin tätä toimenpidettä useampaan otteeseen mutta "yhteyttä aktivointipalvelimeen ei saatu" vaikka nettiyhteys pelaa mainiosti.
Olen maksanut alkuperäisestä ohjelmistosta ja se ei enää pelaa. Voinko valittaa kuluttajansuojaan asiantilasta
Olen maksanut alkuperäisestä ohjelmistosta ja se ei enää pelaa. Voinko valittaa kuluttajansuojaan asiantilasta
Vastaukset 33
Vanhimmat
Sitä ei enään tueta. Oot siis maksanu joskus 15 vuotta sitten ja vaadit rahalle vastinetta?
"Olen maksanut alkuperäisestä ohjelmistosta ja se ei enää pelaa. Voinko valittaa kuluttajansuojaan asiantilasta"
Windows XP:tä ei ole myyty vuosikausiin joten valitusajat ja takuut ovat menneet umpeen.
Voit toki ostaa uuden Windowsin. Uusittavaksihan se on tarkoitettu.
http://support.microsoft.com/kb/307890/fi
Oikeastaan hyvä ettei aktivoidu. XP on jo sen verran vanha ettei sitä pidä käyttää nettikäytössä.
Ihmisillä voi olla laitteita, jotka vaativat XP:n esimerkiksi oma digiboksini ei toimi uudemmilla. Aktivointi ei liity mitenkään suoraan nettikäyttöön.
Mitä sitten? Aina voit ostaa uuden.
Digiboksi joka vaatii XP:n..... HAHHHAHHAHAHHA
Ainakin joskus ollut jotain ihmevirityksiä, mutta ehkä tarkoitti Topfieldin tapeja, joita hankala asentaa uudemmilla. Seiskallakin pitäisi onnistua, mutta vaikutti niin hankalalta, että olen säilyttänyt xp:n.
Minulla tuli alkuviikosta XP:n haitakepäivitys ihan pyytämättä.
Ei siihen ole mitään haitakkeita tullut, ei se tietystikään ole ollut käytössäkään aikoihin.
Noi päivitykset ovat ihan huuhaata.
Sellaisia Microsoft sitten uskaltaa lähetellä, hyi hui.
Kyllä kannyman tietää paremmin kuin Microsoft.
Kyllä XP aktivoituu vielä, mutta ei IE 6 selaimen kautta, vaan ensin täytyy ladata ja asentaa IE 8, jotta aktivointi onnistuisi.
Ööh, tuota. Siis mikä aktivointi? Olen asentanut vaikka miten monta XP:tä, enkä ole kuunaan päivänä "aktivoinut" niitä. Hyvin ovat toimineet ja niitä päivityksiä tai "päivityksiä" tuli tasaiseen tahtiin mikkisoftalta. W7 piti aktivoida erikseen, mutta XP? Mitä nää "aktivoinnit" ovat? Olenko nyt vuosikausia jäänyt ilman jotain hirmuisen tärkeää :)))
Aktivointi on tapahtuma jolla todennetaan, että sinulla on lupa käyttää Microsoftin omistamaa Windowsia sopimuksen mukaisesti.
Sopimuksen vastaisella käytöllä lisenssi voidaan mitätöidä. Korjauksena on ostaa uusi Windows.
Miten joku sellainen voidaan mitätöidä mitä ei ole olemassakaan?
Dirlandaa-W-koneessa ajetaan tarvittaessa sellainen dirlandaa-A-ohjelma.
Dirlandaa ohjelmalla on kätevä aktivoida, jos kun mikkis pullikoi rehellisiä asiakkaita vastaan.
Onhan ne lisenssit olemassa. Niitä myydään laitevalmistajien ja tietokoneiden kasaajien kautta sekä myös retail myynnillä.
Aktivointi voi myös tapahtua automaattisesti laitevalmistajille myytyjen lisenssien tapauksessa.
dirlandaa-A-ohjelmat ovat haittaohjelmia.
Ei pullikoi. Ongelmitta aktivoituvat kuten pitääkin. Ei tarvitse asentaa sitä varten jotain haittaohjelmia.
Kaikenlaiset ongelmat aktivoinnissa ovat 99.999%:sti jotain hölmöilyä, eli ei ole oikea asennusmedia tai ei ole ostettu lisenssiä. Tyypillistä hölmöilyä on se, että on ostanut johonkin koneeseen lisenssin, sitten ostaa uuden koneen ja jättää lisenssin ostamatta tälle.
Ei XP tartte "aktivoimiseensa" muuta kuin oikean lisenssiavaimen!?! Väitätkö jotain numerosarjaa haittaohjelmaks? Ne aitoustarkastukset tulee XPn vasta sitten kun sitä alkaa päivittelemään! Ja vaikee sanoo, että toimiiko se enää toikaan palvelin sen jälkeen ku Mikkisofta lopetti sen tuen? Epäilen ettei?
Ei tarvitse välttämättä mitään lisenssiavainta. Lisenssiavain on vain yksi tapa tarkistaa se, että lisenssi löytyy. Lisenssi kun on se SOPIMUS Microsoftin ja asiakkaan välillä. Sopimuksessa sovitaan luvasta käyttää Microsoftin Windowsia.
Laitevalmistajien asennusmedioilta asennetut/uudelleen asennetut Windowsit toimivat usein suoraan ilman mitään lisenssiavaimien kirjoittelua. Lisenssiavaimien kirjoittaminen on tarpeellista asennettaessa/uudelleenasennettaessa system builder OEM tai retail versiota Windowsista.
Suurin osa Windowseista mitä kuluttajilla on, on myyty laitevalmistajien kautta ja niissä ei käytännössä tarvitse miettiä mitään lisenssiavaimia. Sen kun palauttaa tietokoneen vaan tehdasasetuksille jos haluaa uudelleen asennuksen ja homma toimii.
Jos on sitten system builder OEM niin katsoo siitä kyseisen koneen tarrasta sen aktivointiavaimen (se kun pitäisi siihen liimata) ja retailin tapauksessa se koodi on siinä asennusmedian mukana tulleen pakkauksen sisällä.
Kyllä ne toimii edelleen. Mitään hemmetin aktivointiohjelmia ei tarvitse.
Hyvä :)
Olet kyllä paras mahdollinen linuxin mainosmies, harva firma saa edes kovalla rahalla noin hyvää ..
En mainosta mitään. Uskon, että markkinatalous toimii parhaiten kun kaikki ihmiset toimivat sen mukaan ja ihan itse päättävät mikä sopii parhaiten omaan käyttöönsä.
Valitsee minkä tahansa niin aina häviää.
"Usein kysytyt kysymykset
Voiko Windows XP:n aktivoida 8.4.2014 jälkeenkin?
Windows XP voidaan asentaa ja aktivoida tuen loppumisen jälkeenkin. Tietokoneet, joissa on Windows XP, toimivat yhä, mutta ne eivät saa Microsoftin päivityksiä eivätkä tekniset tukipalvelut myöskään ole käytettävissä. Windows XP -tuotteet on kuitenkin aktivoitava tämänkin päivämäärän jälkeen."
http://www.microsoft.com/fi-fi/windows/enterprise/end-of-support.aspx
Haittaohjelmien poistotyökalua tarjotaan 14.7.2015 saakka. AP:lle tiedoksi, aktivointi pitäisi suorittaa 30 päivän sisällä, mutta todellakaan XP ei toimiakseen tarvitse enää aktivointia. Hyvin toimii kakkoskoneessani XP.
Ainakin uudemmat menee jumiin tuon 30 päivän umpeudettua. Eli pakko aktivoida kräkäten tai avaimella.
Toki jonkin Linux-jakelun asentaminen olisi hyvä, jotta voi käyttää myös nettiä.
Tarvii. Muuten alkaa nauunta.
Miten niin "alkaa", sitähän sinulta on riittänyt jo vuosikaudet.
Ei XP käyttis ollut koskaan ilmainen. Aina tarvittiin lisenssi ellei halunnut laittomia keinoja.
Luetun ymmärtäminen?
Tarkoitatko naukumista, kuten pienet kissimirrit naukuu nii.
Asenna english versio xp pro, siihen saa language packin suomi, ja siihen servicepack 4 , jolloin saat kaikki yrityspäivitykset vuoteen 2020....
Yks perinteinen syy on se, että windowsin kello ei ole ajassa, antaa ton saman virheilmotuksen. Eli tarkista koneen aika. En muista montako minuuttia se sai heittää.