Hei palstalaiset! Olen työskennellyt kiinteistönvälittäjänä viimeiset 18 vuotta ja nyt se päättyi tähän lamaan sitten se ura. Viimeinen työpäivä oli tänään, kaksi käytännössä nollanäyttöä. Huomenna kaluston palautus ja bussilla kotiin Espooseen.
Kylläpä minua harmittaa tämä! Olisi ilman muuta pitänyt irtisanoutua itse vaikka viime kesänä viimeistään. Silloin saisin karenssin jälkeen edes asiallista ansiosidonnaista, koska korvaus lasketaan ansiotuloista. Minulla ansiot jäivät takuupalkkaan, 450 euroon autoetu kuukaudessa nyt viimeisen puolivuotiskauden aikana. Sitä aiemmin oli vielä kauppa / kaksi joka kuukausi. Hyvinä aikoina tein kaksi kauppaa viikossakin.
En tiedä että mihin tämä maa ja sen asuntokauppa oikein romahti, muutos oli hämmentävä ja yht'äkkinen. Onneksi on kertynyt hieman säästöjä ja asuntokin tuli ostetuksi jo 1998. Tuleekohan nousua enää lainkaan? Ihmiset näytöillä ovat olleet kovin melankolisia jo tovin.
LKV ja työtön
19
185
Vastaukset
- lukihäriöinen
"En tiedä että mihin tämä maa ja sen asuntokauppa oikein romahti, muutos oli hämmentävä ja yht'äkkinen. "
Hei etsä ole yksin.....sinunlaisia on tässä maassa paljon jotka oli pihalla kuin jokisen eväät,et sitten lukenut tätä palstaa tai katsellut ympärillesi,asuntokauppa ja ajat on sellianen juttu että pitää nähdä kaus ajoissa.
Täytyy osata nähdä ,ei se että saa myytyä hyvin kerro talouden tilasta mitään,sitähän kestää aikansa mutta loppu on edessä aina.
Ilmeisesti et ole talouden saralla kaksinen koska et nähnyt kun uudellamaalla yski 2011 loppuvuodesta,silloin piti myydä kalliit asunnot pois ja kiireeellä.
Kaikenlaiset Kaisa Liskit sun muut on hyvin saaneet puhuttua yksinkertaisimpia pussiin ja kovalla hintaa.
Se että tuleeko nousua lainkaan on asunnoissa ???? katoppa kun venäjän tilanne yksistään on sellainen ettei se anna sijaa ostaa suomesta jos on järkevä. - lukihäriöinen
Eli toisin sanoen suomessa ei kannata omistaa sellaista kohdetta jossa on paljon rahaa kiini,venäjä yksistään on niin merkittävä,on nimittäin mahdollista että suurin osa suomalaisista menettää kodin venäjän maalle,lappi -itäraja kouvolaa myöten ja sisämaahan asti,voi olla että etelä kärki säästyy jos säästyy.
Sitten on vielä lama suomessa ja lisänä koko euroopassa,usa taantuu uudelleen ja talouden hirmumysky pyyhkäisee yli koko euroopan vieden venäjänkin hyvin syvään lamaan ,muttei se estä venäläisiä ,ottamasta lisää maita ja kiinteistöjä.
Edessä voi olla suuri romahus asuntojen hinnoissa jopa yli 90% laskuja paniikki myyneissä. - tj-yrittäjä
Nousu on päällä, tosin ei välttämättä kiinteistöalalla. Hetki sitten sain tämän päivän työt tehtyä, eikä kello ole edes puoltayötä. Isot laskut lähti tyytyväisille asiakkaille. Huomenna tehdään lisää rahaa! Näillä fiiliksillä mennään...
https://www.youtube.com/watch?v=I9mQtH_SRmY- lukihäriöinen
Kyllähän ne laskut saa lähtemään sen tietää kaikki,mutta niitä makseta niin kuin ennen,yrittäjä joutuu odottamaan kovin monesti ja kauan saako mitään.
- KunSuomiPutosPuusta
Hamittaa puolestasi. Tuttu pankinjohtajaystävänikin sanoi, että nyt on kauppa aivan jäissä, ilmaa hinnoissa jopa -70% ja allekin.
- Lampaita_ootte_kaikkki
Oisko sulla joku kiva asunto kohta myynnissä? Noin 500 päivän päästä?
- vitunpässi
Ymmärrät varmaan vuokra-apina, että velattomassa on huoleton ja halpaa vaikka olisi työtön... vuokralla kuoriainen joutuuk iristämään vyötä jos työttömyys kohtaa.
...tai no siis et ymmärrä :D
- lukihäriöinen
Ne on monet välittäjä kaivaneet itsensä työttömiksi miksi?
Useimmat myyjät on kertoneet kun välittäjät on hinoitelleet kohteen ja tässä ollaan nyt myyty tätä,monesti miettinyt mistä se välittäjä on repinyt hinta pyynnön?
Nythän sitä välittäjää alkaa poistumaan vasta,kesän jälkeen alkaa täysin totaali hiljaisuus asuntomarkkinoilla. - kauempaa.näkee
Ilmeisesti kiinteistövälityksessä ollaan liian lähellä tapahtumia ja keskitytään vain niihin asuntoihin, ettei ole nähty maan viennin ja talouden ajautumista suuriin ongelmiin, jotka heijastuvat viiveellä myös asuntokauppaan ja -hintoihin. Vähän kauempaa katsoen tilanteen kehitys on jo pitkään ollut ilmiselvä. Uutiset ovat olleet jo pari vuotta päivittäin täynnä isoja YT ja irtisanomisuutisia. Asioita seuraavan kulmakarvat nousivat ensimmäisen kerran jo Voikkaan paperitehtaan alasajosta alkaneesta yhden Suomen viennin tukijalan murtumisesta eli paperiteollisuuden alasajosta. Viimeistään toisen tukijalan pettäminen eli Nokian ajautuminen suuriin vaikeuksiin ja supistuksiin teki selväksi mihin kehitys oli menossa. Lisäksi olemme saaneet lukea mm. telakkateollisuuden romahduksesta jne jne. Samaan aikaan maa velkaantui kovaa tahtia ilman että viennillä elätettävän julkisen puolen holtitonta paisumista olisi mitenkään jarruteltu. Rahaa myös jaettiin vastuuta kantaen säkkikaupalla etelän kriisimaille ja kuunnelltiin suitsutusta kuinka eteviä taloudepitäjiä ollaan oltu. Heiteltiin vain fantsuja arvioita kuinka taloutemme tulee kasvamaan ja korjaamaan tilanteen, mutta aina seuraavalla kvartaalilla tai sitä seuraavalla.
- hienotarinamutta
Heh, sopisi arvon (jos siis oikeasti olisi) välittäjän katsoa niitä tilastoja. Kauppoja on koko viime vuosikin tehty vain aavistuksen aikaisempaa alhaisemmilla lukumäärillä.
Nyt se on sitten peiliin katsomisen paikka, että taitaa ollaa (olisi jos tarina olisi tottta) omassa toiminnassa vikaa.- whoknowswins
2014 kauppamaarat olivat pudonneet neljanneksen kuplan huippuvuodesta 2012.
- Metallica_LKV
Sad but true!!!!, So sad but true!!!
- RommyDeep
Kohta saa Kaivopuistosta lukaalin ja Espoosta ison kivitalon ilmaiseksi. Tarjoavat vielä BMW-maasturin kaupan päälle, jos suostuu ottamaan vastaan.
Eli kaikki Mellunmäen ikkunattomissa vuokrahuumeyksiöissään asustelevat pummit: Kohta se tilaisuus koittaa. Ja jos ei vielä ensi vuonna, niin ehkä sitten seuraavana. Tai sitä seuraavana. Minä uskon, että rommaa. Olen asunut veneen alla Tokoinrannassa jo vuodesta 1997. - senytvaanontyhmää
välittäjä katsotaan nykyään turhaksi.osakehuoneistokaupan paprut tekee tumpelokin vartissa,kiinteistökapan paprut puolituntia max.kaupan kohteesta tietää eniten aina myyjä.ennemmin jututan myyjää,kun jotain teiniä ,mikä lähetetty lkv toimistosta myyntiesitteen kanssa.5 vuoden aikana myyny itse 4 omaani ja ostanut 5 ilman välittäjää.välittäjä olisi raapinut noista kaupoista 50000-60000e ihan turhaa rahaa,mikä nyt jäi ostajille ja myyjälle tasapuolisesti.
- tuomi
Juurihan uutisissa oli eräs vanhempi tutkija joka oli kyhännyt raportin kuinka suomi saadaan nousuun. Raportin pointti oli se, että tarvitaan 34 000 maahanmuuttajaa joka vuosi lisää suomeen tekemään työtä. Itse kyllä ihmettelen, että mitä työtä, kun meillä on nytkin noin 300-500 tuhatta työtöntä riippuen miten lasketaan. No raportti oli tehty veronmaksajien rahoilla tukemaan älytöntä maahanmuuttoa.
- PROVOPROVO
Muuten ihan uskottavan oloinen kirjoitus, mutta tuo toiseksi viimeinen lause "Tuleekohan nousua enää lainkaan?" paljastaa tämä olevan provo.
Ei kukaan täysjärkinen usko että hintojen nousua ei koskaan enää nähdä. Voi kuule poju, eletään nousun aattoa. Se tulee yhtä varmasti kuin kevät. Välttämättä se ei tule vielä keväällä, mutta vähintään 10 vuoden päästä nähdään nykyistä huomattavasti korkeampia asuntojen hintoja. 30 vuoden päästä näille hinnoille tällä palstalla naureskellaan ja pidetään tyhmänä niitä jotka eivät uskaltaneet ostaa. - Minimerkki
Onneton trolli, mut täydestä meni ja upposi
- hinnatmeneealashulihuli
Ei todellakaan mikään trolli vaan täyttä totta! Kiinteistökaupan ja hintojen romahtaminen jatkuu vielä vuosia. Ei auta mitään vaikka kuinka pitäisi silmiään kiinni ja työntäisi sormia korviin ja hokisi "nousee nousee nousee". Todellisuutta ei voi paeta loputtomiin.
"Kiinteistönvälitysalan Keskusliitto arvioi, että Suomen asuntokaupan kokonaisarvo putosi viime vuonna reilut miljardi euroa."
- Reino_
Katellut Etuovea ja Oikotietä. Sama kohde roikkuu myymättömänä kuukausia. Missä vika? Yksikin tarjouskauppakohde pääkaupunkiseudulla niin muutama tarjous ja asunto ollut myymättä kohta puoli vuotta. Myyjän täytyy olla kyllä sitkeä sissi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840