Syyllistyykö johonkin rikokseen, jos valmistaa itse biokaasua (esim kompostista)? Entäs jos käyttää sitä oman auton polttoaineena?
Polttoaineen valmistus.
6
122
Vastaukset
- räntää
Ajoneuvosta, jota käytetään muulla polttoaineella, kuin moottoribensiinillä täytyy maksaa käyttövoimavero.
Biokaadun kotivalmistus tuskin on rangaistavaa, mutta sen varastoiminen rikkoo jo useitakin lakeja.Jos autossasi on dieselmoottori ja käytät siinä erikseen ilmoittamatta lievemmin verotettua polttoainetta kuin dieseliä, joudut maksamaan korotetun polttoainemaksun, joka lienee 100 euron luokkaa per päivä (max 60 päivää). Paketti-autoille ja siitä raskaammille maksu on kolminkertainen.
En tiedä miten maakaasua käyttävät moottorit poikkeavat diesel- taikka bensamoottoreista, enkä sitä käykö maakaasu (metaani) kumpaankaan niistä.
On sanottu, että jos autot kävisivät vedellä, olisi niissä sallittu käyttää vain tietyllä tavalla värjättyä vettä, jonka hinta olisi satakertainen värjäämättömään verrattuna. Ja jos kukaan uskaltaisi värjäämätöntä vettä autossaan käyttää, rangaistaisiin häntä kymmenentuhatkertaisesti.
Tätä samaa periaatetta voitanee soveltaa myös kaasuihin.
- 167-176
Onko oman pierun talteenotto biokaasun varastointia? Kai sitä biokaasua voi laillisestikin varastoida, pitää vaan tietää määräykset ja noudattaa niitä. Tosin määräysten noudattaminen voi käydä niin kalliiksi ettei se enää kannata, määräysten noudattamatta jättäminen se vasta voi tulla kalliksi kun siinä saattaa rahojen ja talon ym. omaisuuden lisäksi mennä myös henki.
- suojaa
Mihin meinasit tuottamaasi biokaasua varastoida ?
- Perästäkuuluuprööt
Mahtaa sulla hampaattomat laulaa taukoamatta ja haju olla melkoinen, jos meinasit omilla päästöilläs saada auton liikkeelle. Varastoimista suurempi ongelma saattaa olla väärä ruokavalio..
- 167-176
En minä varastoikkaa vaan aloittaja. Hernesoppaa kyllä kuluu aika paljon mutta kaasut päästelen ilmaan. Se joka pierua pidättää niin sillä on muutakin salattavaa. En pidätä pierua mutta kaiken muun salaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432211Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685