Mikä parempi tinnitukseen

lop11

Mikä siis parempi vaikean tinnituksen sietämiseen, rauhoittava lääke, joka jollain lailla pitäisi elämässä kiinni vai lääkärin mukaan olla ilman mitään ja sinnitellä koska joskus siihen tottuu. Olen odottanut sitä päivää 11 vuotta ja toivo ja elämänhalu kohta pohjalukemissa. Vai olisiko vielä muita konsteja, rahaa on kulunut hierontaan ym jo tosi paljon.

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • max-taatel

      Kokeilin aikoinaan sitä taustaääntä öisin, eli meren ääniä tms. taustalle kun nukkuu.

      Paras tapa oli kuitenkin se että hyväksyi sen että korvassa soi, eikä sitä enää sen enempää mieti, vaan keskittyy muihin asioihin. Joskus sen aina huomaa, mutta saman tien vaan ajattelee, että tinnitusta se vaan on eikä sen ihmeempää.

      Itse olen oppinut elämään sen kanssa enkä sitä huomaa enää kuin harvoin. Sitä ei vain enää ajattele kun sen hyväksyy ja keskittyy muihin asioihin niin se katoaa mielestä ja samoin korvasta siten että sitä ei vaan enää kuule. kun sitä ei ajattele.

      • TinniKonsertti

        Minä olen tehnyt omalle tinnilleni mielikuvaharjoituksia. Eli rakentanut aktiivisesti äänelle miellyttävän merkityksen. Minulla on pääpiirteissään kolme erilaista ääntä. Kohina (merenrannan allot iskeytyvät hiekkaan), hurina (omat lapset siellä ahkeroivat pölyimurin kanssa ja siivoavat huonettaan). No se korkea ääni on vaikeampi. Ininä on hyttyset jotka ovat hyttysverkon takana ja itse olen mukavassa ja lämpimässä niiltä turvassa. Kerran tinni paisui jopa kokonaiseksi oopperaksi kuoroineen ja sinfoniaorkestereineen. Harmitti kun kesti vain puoli minuuttia. Jos vain olisi osannut kirjoittaa sen nuoteille. Se oli niin kaunis.

        Minulla tinni on ollut kaverina jo yli kolmekymmentä vuotta (osa Menieren oireyhtymää).

        Niin elämä on vähän sellainen että sen parhaiten kestää kun on vähän hullu.


    • IT-kokki

      Itse söin pahimpina kausina rauhoittavaa lääkettä, ilman sitä olo oli todella tuskainen.

      Tein kuitenkin aktiivisesti (joka ikinen päivä!) "mielikuvaharjoituksia" ja rentoutusharjoituksia (ja hengitysharjoituksia). Töissä (toimistotyö) kuuntelin kuulokkeilla klassista musiikkia tai luonnon ääniä niin paljon kuin mahdollista.

      Mielikuvaharjoitukseni: istun tai makaan hyvässä asennossa. Kuuntelen tinnitustani lyhyesti ja totean itsekseni: "Nyt on oikeasti hiljaista ja rauhallista. Ääni jonka kuulen on aivojen tyhjäkäyntiä. Tinnitusääni voi olla ärsyttävää mutta se ei ole vaarallista. Tinnitus ei ole vaarallista. Tinnitus ei estä minua toimimasta tai tekemästä päivän askareita."

      Toistan ajatuksia päässäni niin kauan että "ymmärrän" ja "uskon" niiden olevan totta.

      Rentoutusharjoitukseni: makaan sängyllä tai sohvalla kuuntelen rentoutusäänitteen älypuhelimesta. Minulla on erilaisia äänitteitä, joiden kesto on 5 - 20 minuuttia. Yksi on jopa erityisesti tehty tinnituksen avuksi.

      Viikkojen ja kuukausien jälkeen oloni alkoi helpottaa. Yhtenä päivänä olo oli pitkään ollut jo hyvä, ja päätin unohtaa koko tinnituksen. Alkoi useamman kuukauden mittainen jakso, jolloin tinnitus ei häirinnyt minua yhtään! Uskomatonta mutta totta! Toki ääni kuului kuten ennenkin, mutta sen sävy ei ollut lainkaan häiritsevä eikä stressaava, vaan "tuttu".

      Nyt viikon ajan ääni on ollut taas saamassa valtaa. Ehkäpä aloitetun kuntoilun myötä. Aloitan tänään taas rentoutusharjoitukset...

    • Niska

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3125
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      65
      2713
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2250
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1711
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      106
      1529
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe