Voi vittujen kevät varmaan tuli eilen illal sakot kehä 3:lla. Lainasin kaiken lisäksi vielä faijan autoa sillä omani on huollossa. Tilanne meni niin että olin ison pakun takana ja tää pakun kuski painelee 70kilsaa tunnissa 80kympin alueella. No lähen sitten ohittamaan tätä nii eiköhän vittu tää pakukuski laita kaasun pohjaan etten pääsis ohi. Takanani tulee yaris joka painelee puskurissa kiinni. Itelläni nopeutta 103-105km/h ja viimein pääsen ohi. Mutta tottakai siellä tien laidassa bussipysäkillä on skodan poliisiauto kääntyneenä vastakkaiseen suuntaan. Että sellain!! Uskoisin että auto oli mittaamassa nopeuksia, joten sakkoa odotellaan. Hyvä puoli on se että myös yaris ja pakun kuskille täytyy tulla sakkoa sillä heilläkin vauhtia lähemmäs 100km/h. Ei muuta voi sanoa kuin että vituttaa :(
Ylinopeus kehä3
Mesellämennään
12484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ehkäpä poliisiautosta mitattiin ja kuvattiin vain sinun ylinopeutesi. Ylinopeuksiakin mitataan ja kuvataan vain yksi auto kerrallaan.
Jos näin kävi, niin asia selvitellään aikanaan poliisilaitoksella sakon muodossa. Silloin, kun ylinopeutta on 21 km/h tai enemmän, ei ehdollista rikesakkoa voi lähettää postissa auton omistajan/haltijan osoitteeseen.
Mites se sakko sitten tulee jos sitä ei kerta lähetetä omistajan osoitteeseen? Kiinnostais tietää..
Taisit selvitä ilman sakkoja, nimittäin lähes aina silloin, kun poliisiauto on mittaamassa nopeuksia kuvaamallasi tavalla, heillä on pysäyttäjät vähän matkan päässä mittauspaikasta. Sinut olisi siis todennäköisesti pysäytetty jo samantien, jos olisivat halunneet. Silloin kun kyseessä on kameravalvonta, räpsähtää kuva ja lappu tulee kotiin postissa. Sitä kameravaloa ei voi olla huomaamatta edes kirkkaalla päivänvalolla, sen verran paljon on salamalla tehoa.
Jos se olisi ollut ns. poliisin kamera-auto, joita näkee kehä I:sellä ja kehä III:sella aika useinkin, niin se on nokka menosuuntaan päin ja ottaa kuvan auton takaapäin, ennen kuin ehdit ajaa ohi. Kokemusta on ja varoitus on tullut kotiin postissa (tosin ei sakkoa).
Kyse lienee siitä, että ajoit kertomasi mukaan ehkä juuri sen 103km/h, mistä tehdään varmuusvähennys 3km/h jolloin mitatuksi nopeudeksi jäi 100km/h. Se on vielä juuri ja juuri rikesakkorajan puolella, eivätkä he aina viitsi pysäyttää ja sakottaa sen takia. Yksikin kilometri lisää nopeutta tunnissa (esim. jos mitattu nopeus olisi ollut 101km/h), se olisi mennyt päiväsakkojen puolelle ja sinut olisi todennäköisesti pysäytetty.
Okei hyvä tietää. Joo ehdin kyllä tuon jälkeen ajaa vielä noin puolisen kilometriä ennenkuin poistuin tikkurilan liittymästä. Ja tosiaan kyseessä oli tavallinen sedan skoda poliisiauto poliisitunnuksin eikä siis sellainen kamera-auto. Toivotaan ettei tullut mitään sakkoa :)!
Vähän sinne päin. Ehdollinen rikesakko tulee postissa vain, jos ylinopeutta, varmuusvähemmyksen jälkeen on 9-20 km/h. Jos enemmän, niin kutsutaan poliisiasemalle, tai poliisi tuo sakon esimerkiksi kotiin.
Kyllä Suomessa on ylinopeuksista sakottu jo kymmeniä vuosia ennen kameran räpsähdystäkin. Mittaustapoja on monenlaisia. Täysin varma asiasta voi olla vasta sitten, kun ylinopeus on vanhentunut.
Olen käytännössä varma, ettei sakkoa tule. Jos sakko tulee jälkikäteen, silloin kamera aina välähtää. Olisit huomannut sen. Kamera välähtää aina monestakin syystä; a) salamavalolla saadaan otettua tarkempi kuva lyhyellä valotusajalla, b) rekisterikilpi heijastaa valoa; se saadaan likaisenakin luettua varmemmin salaman avulla ja c) oikeanlaisella salamavalolla oikealta etäisyydeltä otettuna eliminoidaan tuulilasin heijastus, jotta kuljettaja saadaan tunnistettua kuvasta. Ja tosiaan noi kaikki kamera-autot mitä nyt tiedossa on, ovat vw transportereita tai vähän pienempiä pakuja, jotka kuvaavat takaikkunasta. Väriltään niitä on ainakin harmaita, valkoisia, vihreitä ja punaisia. Niitä ei meinaa erottaa tavallisesta pakusta ennen kuin räpsähtää, tai kun ajat ohi ja kyljessä lukee vain "Poliisi".
"Vähän sinne päin. Ehdollinen rikesakko tulee postissa vain, jos ylinopeutta, varmuusvähemmyksen jälkeen on 9-20 km/h."
Enkös juuri niin kirjoittanutkin? Sanoin, että jos ylinopeutta olisi varmuusvähennyksen jälkeen ollut 101km/h 80km/h alueella (eli 21km/h ylinopeus), se olisi mennyt päiväsakkojen puolelle.
"Jos enemmän, niin kutsutaan poliisiasemalle, tai poliisi tuo sakon esimerkiksi kotiin."
Enkös niin sanonutkin? Lappu tulee kotiin, jos on kuvattu ylinopeus. Lappu voi olla huomautus, rikesakko, tai kutsu asemalle, jos menee päiväsakkojen puolelle. Päiväsakkotapauksissa on selvitettävä kuljettaja varmuudella sekä hänen tulonsa. Tietysti riittävän suurissa ylinopeuksissa voi joutua käräjille, jolloin poliisi tekee esitutkinnan, mutta ei kirjoita mitään sakkoa.
"Kyllä Suomessa on ylinopeuksista sakottu jo kymmeniä vuosia ennen kameran räpsähdystäkin. Mittaustapoja on monenlaisia. Täysin varma asiasta voi olla vasta sitten, kun ylinopeus on vanhentunut."
Kyllä näin tietysti on, mutta nyt eletään nykypäivää. Tottakai törkeissä ylinopeuksissa varsinkin poliisi voi käyttää kaikki mahdolliset keinot kuljettajan selvittämiseksi myös jälkikäteen, mutta näissä normiylinopeusmittaukissa ja suhteellisen pienissä ylinopeuksissa poliisi joko pysäyttää heti tien päällä, tyypillisesti hieman mittauspisteen jälkeen, tai sitten välähtää kameravalvonta eikä ole tarvetta saada kuljettajaa heti kiinni. Toki taas törkeissä tapauksissa (esim törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen) poliisi varmasti lähtee perään ja pyrkii pysäyttämään heti riippumatta siitä välähtikö kamera vai ei.
Mutta takaisin asiaan; tiedossani ei ole, että poliisi olisi koskaan mitannut ylinopeuksia, jättänyt pysäyttämättä ja lähettänyt sakon tai kutsun saapua asemalle postissa muuta kuin kameravalvontatapauksissa. Poliisin yleisimmissä tutkissa ei ole ollut tallentavaa videokuvaa ja vaikka nyt uusimmissa autoissa videolaitteet ovatkin, kuvan laatu rekisterikilven tai kuljettajan tunnistamiseksi ei ole läheskään yhtä varmaa kuin salamavalolla otettaessa. Erityisesti kuljettajaa voi olla vaikeaa tai mahdotonta tunnistaa pelkän videokuvan perusteella johtuen tuulilasin heijastuksista.
Itse viime talvena tuli ajettua päivällä kehä 1:llä 110km/h ja rajoitus oli se 80 kymppiä. Oli kiire lääkäriin sillä olin varannut ajan pikaisesti. Niin mutta ajoin siis sitten siivilipoliisiauton ohi tuon 30km/h ylinopeutta ja vasta taustapeilistäni katsoessani tajusin ajaneeni sen tienlaidassa seisesseen poliisiauton ohi. Mitään ei kuitenkaan tapahtunut he eivät lähteneet perään ja nyt reilu vuosi myöhemmin ei ole sakkoakaan tullut. Tuuria oli matkassa!
Itse viime talvena tuli ajettua päivällä kehä 1:llä 110km/h ja rajoitus oli se 80 kymppiä. Oli kiire lääkäriin sillä olin varannut ajan pikaisesti. Niin mutta ajoin siis ajaessani ajoin siivilipoliisiauton ohi tuon 30km/h ylinopeutta ja vasta taustapeilistäni katsoessani tajusin ajaneeni sen tienlaidassa seisesseen poliisiauton ohi. Mitään ei kuitenkaan tapahtunut he eivät lähteneet perään ja nyt reilu vuosi myöhemmin ei ole sakkoakaan tullut. Tuuria oli matkassa!
Mitä ihmeen tuuria ? Jos kyse on kamera-autosta, niin kamera kyllä kuvaa lähes kaikki ylinopeutta ajavat. Toki autossa olleet poliisit nyt noin suuren ylinopeuden huomasivat, mutta eivät he voi hoitaa kuin yhden asian kerrallaan. Jos kehä ykköstä ajaa neljän aikaan kymmenentuhatta autoa tunnissa ylinopeutta, niin varmuudella 9990 ylinopeutta ajanutta selviää sakoitta.
YLINOPEUSSAKKOJA EI TARVITSE MAKSAA
Jos jättää ylinopeudesta saadun rikesakon, tai sakon maksamatta, niin asia siirtyy ajan mittaan ulosottomiehelle. Ulosottomiehillä on monenlaisia rekistereitä käytössään, mistä he näkevät esimerkiksi sen, onko maksamatta jättänyt auton omistaja. Aika moni on silloin maksanut, kun auto uhkaa mennä, mutta on niitä jääräpäitäkin.
Eräs tuntemani luopui mieluummin autostaan, ennen kuin maksoi ulosottoon menneet pysäköintivirhemaksut.