Mikä malli olis hyvä ja helppo käyttää? Nykyinen soveltuu vain juoksuun. Ei pysty maksamaan 500€, max hinta olis noin 200€-250€.
Hiihtoon hyvä sykemittari
fasdf
102806
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Polarin 400 mielestäni tämänhetkisistä toimivin hintaluokassaan
Miten ihmeessä joku sykemittari soveltuu juoksuun, mutta ei hiihtoon? Miten mittari tietää, mitä liikuntaa kantajansa harrastaa?
Osta Polar FT7 siinä hyvä, halpa sykemittari
FT7 on ikivanha malli. Polar m400 (199e) on miltei yhtä hyvä kuin v800 (499e).
rc3 gps
Itse ostin jokin jälkeen polarin mallin M400. Erittäin tyytyväinen. Siihen saa tehtyä lajiprofiileja ja kellossa on GPS. Lataus ja synkkä polarin flow-nettipalveluun micro-USB:n kautta el sama liitin kuin lähes kaikissa äypuhelimissa. Kalliimpi malli V800 maksaa liki tuplasti enemmän, en näe lisähinnalle vastinetta varsinkin kun M400:sen tulee se pävityksien myötä samoja ominaisuuksia kuin V800:ssa.
Itse olen hiihtänyt yli 40 vuotta ja myös kilpaa enkä koskaan ole sykkeitä mitannut.
Jaa, no jokainen taaplaa tyylillään. Mihinkähän nuo maailmancupiin osallistuvat murtomaa- ja ampumahiihtäjät tarvitsevat sykemittareita, koska aika useat näyttävät niitä kisoissa käyttävän. Taitavat oilla joko aloittelijoita tai markkinamiesten uhreja.
Polarin M400 pitää sitten muistaa ladata neljän käyttötunnin jälkeen, miinusta. V800 kestää akku pitempään, plussaa.
Olen kyllä ollut tyytyväinen ostokseen (V800). Ja kun sykkeen pitää rajoissa, niin hiihtolenkki tuntuu paremmalta hiihtäessä sekä sen jälkeen. Vaikkakin sykkeen pito voi/ja hidastaa hiihtovauhtia, tämähän voi olla niille vauhtihirmuille hankala juttu jotka hiihtävät kieli vyön alla naama punaisena ja kehkot puukon päätä pikällä suusta :).
Polar m400 maksaa 142€