eli Kadjar on Ranskan vastine Qashqaille.
Saas nähdä miten menee kaupaksi, on kuitenkin 4 vuoden takuu ja Qashqai englantilainen auto, kuten hyvin tiedetään saarimaan laatu ei ole kovin kummoinen?
Saas nähdä miten menee kaupaksi, on kuitenkin 4 vuoden takuu ja Qashqai englantilainen auto, kuten hyvin tiedetään saarimaan laatu ei ole kovin kummoinen?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vau, hyvännköinen on ainakin. Täytyy mennä kokeilemaan, kunhan tänne ehtii. Qasgqai ei nappaa...japsi mikä japsi, ihan sama missä tehdään.
Ranskis, mikä ranskis. Ei nappaa. Mieluummin Nissan.
Minulla on ollut kaksi Renaulttia ja kaksi Nissania. 2-0 Renaultille.
Aika ranskalainenhan tuo uusi Nissan on, mutta ei tarpeeksi.
Mikähän vetää ranskismerkin palstalle, kun ei nappaa?
Vanha tottumus, kun olen Relluja omistanut. Mutta sitä en muistanut, ettei täällä saa sanoa negatiivisia kokemuksia Renaulteista.
Täällä palstalla pyörii paljon entisiä Relluttelijoita, jotka omien sanojensa mukaan ajaa nykyään laatuautolla. Eikö sitten "laatu" tyydytä kun veri vetää aina vaan Rellu-palstalle? Vanha suola janottaa
Rellu jotenkin kilpailee itseään vastaan, sillä eikös se omista Nissanista ison palan?
Aika moni autokonserni kilpailee itseään vastaan rinnakkaismerkeillä ja toisiaan lähellä olevilla tai sitten ihan samanlaisilla tuotteilla. Montako mallia tipahtaisi pois valikoimasta jos esim. VAG päättäisi yhtäikkiä yhdistää kaikki merkkinsä? Eri alueilla eri merkkejä myydään tiettyjä vahvuusalueita korostaen, esimerkiksi Suomessa japanilaisautoja, kuten Nissaniakin, myydään luotettavuudella ja laadukkuudella, Renaultia taas kaupitellaan esimerkiksi muotoilulla, modernilla tekniikalla ja kilpailukykyisellä hinnalla.
Ja jokainen ostaja päättää sitten itse, mihin mainokseen uskoo ja mitä haluaa ostaa. Tässä kommentissa puhuttiin vain markkinoinnista, ei tekniikasta.
Ja jatketaan nyt vielä että tarkoitin siis japanilasMERKKEJÄ, en todellista valmistusmaata.
Nissania myydään luotettavuudella ja laadukkuudella? Hehehehe.
Tottakai, kaikkia japseja myydään laadulla. Relluun ei koskaan laatua tule joten älkää naurattattako. Tuokin maasturintekele ruostuu niinkuin muutkin rellut ja alustan palikat saa uusia kerran parissa vuodessa. Ja vielä ne konemurheet kun turbot hajoaa kuten meganessa.
Nissan Qashqaissa ei ole juuri mitään japanilaista. Sehän tehdään Englannissa. Ja kaikki muistavat, kuinka ratti jäi ajajan käteen....
Toisaalta, Renault Kadjarissa on 80 % samoja osia kuin Qashqaissa. Moottoria myöten.
Haha viikon naurut:) Missähän Meganessa ei muka koneet kestä? Ei ole Relluissa koneongelmia eikä kyllä ruosteongelmiakaan. Toista se on tojotassa. Taitaa sullakin kiristää pantaa kun D4D:ssä kansi vuotaa ja egr on jumissa. Ja alusta ruosteessa pari vuotiaassa autossa. Lohtua kannattaakin sitten hakea Rellu-palstalta
Ruoste ei ole pitkään aikaan ollut rellussa ongelma. Pitkä takuu takaa huolettomaa ajoa pitkäksi aikaa, joten hyvä paketti.
Hyvän näköinen auto, onnistunut muotoilu. Varmasti piristys rellu piireissä. Onnea rellusteille.
No eipä ole vielä tuollaista vastaan tullut. Mutta jos vanhat merkit pitävät paikkansa, niin nopeasti se lahoaa niinkuin muutkin Renut. Eikös niissä Meganeissakin ole vaihdettu etulokkareita kun on menneet puhki jo? Ja siis tästä nykymallistosta eikä mistään vanhasta.
Ja toinen on ne turbokoneet. Puhuvat jotta ihan sama juttu kuin Vokkeloissa eli ketju löystyy ja koko yläkerta palasina. Keski-Euroopassa kuulemma Renukorjaamot on täystyöllistettyjä kun vaihtelevat koneita. Onkos tuossa sitten lainkaan Nissanin koneita, nehän kyllä kestää niinkuin japsitekniikka aina.
Tuohan Kadjar tulee vasta kesällä Suomeen eli ihme oliskin jos olisit sellaisen nähnyt. Ja nuo moottoriviat ja ruostuminen lienevät lähinnä volkkarin ja toyotan ongelma. Ei rellulla ole sellaisia murheenkryynejä
Jaahas, mutta niinhän sitä on kuullut jotta Meganeiden etulokarit menee vaihtoon kun takuuaika (4 vuotta?) on ummessa. Ja minun tietääkseni kaikkien valmistajien pikkuturboissa on tuo sama vika eli jakopää hajoaa tosi nopeasti eli ei ne Euroopassa ole osanneet niitä tehdä, tuoneet ihan protoina myyntiin. Japsit tulevat vasta nyt pikkuturboilla ja uskon, että ovat tehneet laatutyötä niissäkin.
Miksi ne vaihtoon menee, eikös ne ole muovia? Rellun koneissa ei kyllä ole ollut ongelmia. D4D ei ole Rellun valmistama
Laitas googleen renault tce ongelmat, Eipä tunnu ongelmia löytyvän. D4D:n ongelmia on netti pullollaan. Milloin egr jumissa milloin kansi halki tai tiiviste vuotaa. Enpä kehtaisi rellu-palstalle tulla tojoa mainostamaan...
Kun noin kuuluisasta ongelmasta on kyse, niin laitahan pari linkkiä väitteidesi tueksi.
Entisten esson baarien miehet ovat varmaan jo siirtyneet nykyaikaan ja hakevat tietonsa intternenttin ihmeellisestä maailmasta. Alkaa nuo neljäkymmentä vuotta vanhat hokemat olemaan jo hieman kuluneita.