C - K2 - D3 - Magnesium - Silica

TheBone

Alla oleva artikkeli on kiinnostava ja looginen koskien osteoporoosin ennaltaehkäisyä tai sellaisen hoitoa ja joka sydämelle vaarallisen lisäkalsumin ja "osteoporoosilääkkeiden" (bisfosfonat & Co) sijaan kannustaa huolehtimaan seuravien saannista: C-vitamiini, K2, D3, magnesium ja silica.

Lisäisin listaan myös sinkin ja ravinnosta saatavan riittävän proteiinin. Myös mineraalipitoisen suolan normaali vrk-annos on tärkeää myös luustolle. Viimeksimanittu ruokavaliosta riippuen ja (pöytä-) suolan vaaroista kerrotun seurauksena saattaa olla jopa vajavaista, mikäli on mennyt liian pitkälle suolan karttamisessa.

"Osteoporosis Is Scurvy of the Bone, Not Calcium Deficiency"

"But if time feels of the essence, then supplementation is one route which could be taken. While the medical profession supplements with calcium and fosomax, in my opinion, a more constructive supplementation regimen could include Vitamin C, Vitamin K2, vitamin D3( in winter months, sun in summer) and boron, silica and magnesium. These are all far more important to preventing fracture and keeping bone healthy than calcium."

- http://www.greenmedinfo.com/blog/osteoporosis-scurvy-bone-not-calcium-deficiency

Onko kukaan palstalla kävijöistä lukenut alla olevaa kiinnostavaa kirjaa, jonka tilaaminen itselleni on ajatuksena?

"Luusto lujaksi elämäntavoilla"

- http://ruohikolla.blogspot.fi/2011/09/myonteisia-arvioita-luusto-lujaksi.html

"K-vitamiini – unohdettu ravintoaine osteoporoosin ehkäisyssä ja hoidossa"

- http://ruohikolla.blogspot.fi/2011/09/k-vitamiinin-unohdettu-ravintoaineo.html

"Maidon rikastaminen kalsiumilla — onko siinä järkeä?"

- http://ruohikolla.blogspot.fi/search/label/Osteoporoosi

Aiemmin en ole lisä C-vitamiineja käyttänyt, mutta nyt kiinnostaisi jokin hyvä tuote. En tiedä onko niiden kesken laadussa ja puhtaudessa miten merkittäviä eroja.

Entä K2 suosituksia lisänä purkista ellei ruokavaliossa ole riittävästi mm. brokkolia ja Edamia?

Silica on iselleni entuudestaan melko vieras, mutta harkittavissa lisänä.

Silica-ravintolisätabletit: http://www.shopping4net.fi/Luontaistuotteet/Hiukset-iho-kynnet/Ravintolisaet/Silica.htm

Tietystikin ideaalia olisi saada maksimiinsa kaikki tavitsemansa suoraan lautaselta terveen ja monipuolisen ruokavalion ansiosta.

Ps. Ilmeisestikin pastan ja riisin voi halutessaan korvata kokonaan kvinoalla, joka kokonaisuudessan terveellisempi ja ravitsevampi: http://fi.wikipedia.org/wiki/Kvinoa

5

2279

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      81
      1204
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      29
      875
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      735
    4. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      609
    5. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      587
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      180
      562
    7. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      123
      540
    8. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      540
    9. On ollut syyllinen olo viime päivinä

      Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si
      Ikävä
      23
      460
    10. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      27
      457
    Aihe