Alla oleva artikkeli on kiinnostava ja looginen koskien osteoporoosin ennaltaehkäisyä tai sellaisen hoitoa ja joka sydämelle vaarallisen lisäkalsumin ja "osteoporoosilääkkeiden" (bisfosfonat & Co) sijaan kannustaa huolehtimaan seuravien saannista: C-vitamiini, K2, D3, magnesium ja silica.
Lisäisin listaan myös sinkin ja ravinnosta saatavan riittävän proteiinin. Myös mineraalipitoisen suolan normaali vrk-annos on tärkeää myös luustolle. Viimeksimanittu ruokavaliosta riippuen ja (pöytä-) suolan vaaroista kerrotun seurauksena saattaa olla jopa vajavaista, mikäli on mennyt liian pitkälle suolan karttamisessa.
"Osteoporosis Is Scurvy of the Bone, Not Calcium Deficiency"
"But if time feels of the essence, then supplementation is one route which could be taken. While the medical profession supplements with calcium and fosomax, in my opinion, a more constructive supplementation regimen could include Vitamin C, Vitamin K2, vitamin D3( in winter months, sun in summer) and boron, silica and magnesium. These are all far more important to preventing fracture and keeping bone healthy than calcium."
- http://www.greenmedinfo.com/blog/osteoporosis-scurvy-bone-not-calcium-deficiency
Onko kukaan palstalla kävijöistä lukenut alla olevaa kiinnostavaa kirjaa, jonka tilaaminen itselleni on ajatuksena?
"Luusto lujaksi elämäntavoilla"
- http://ruohikolla.blogspot.fi/2011/09/myonteisia-arvioita-luusto-lujaksi.html
"K-vitamiini – unohdettu ravintoaine osteoporoosin ehkäisyssä ja hoidossa"
- http://ruohikolla.blogspot.fi/2011/09/k-vitamiinin-unohdettu-ravintoaineo.html
"Maidon rikastaminen kalsiumilla — onko siinä järkeä?"
- http://ruohikolla.blogspot.fi/search/label/Osteoporoosi
Aiemmin en ole lisä C-vitamiineja käyttänyt, mutta nyt kiinnostaisi jokin hyvä tuote. En tiedä onko niiden kesken laadussa ja puhtaudessa miten merkittäviä eroja.
Entä K2 suosituksia lisänä purkista ellei ruokavaliossa ole riittävästi mm. brokkolia ja Edamia?
Silica on iselleni entuudestaan melko vieras, mutta harkittavissa lisänä.
Silica-ravintolisätabletit: http://www.shopping4net.fi/Luontaistuotteet/Hiukset-iho-kynnet/Ravintolisaet/Silica.htm
Tietystikin ideaalia olisi saada maksimiinsa kaikki tavitsemansa suoraan lautaselta terveen ja monipuolisen ruokavalion ansiosta.
Ps. Ilmeisestikin pastan ja riisin voi halutessaan korvata kokonaan kvinoalla, joka kokonaisuudessan terveellisempi ja ravitsevampi: http://fi.wikipedia.org/wiki/Kvinoa
C - K2 - D3 - Magnesium - Silica
5
1987
Vastaukset
- TheBone
Useissa tutkimuksissa on havaittu kalsuimin vajaus luustossa ja samaan aikaan sydän-verisuoniston kalkkeutuma tai päinvastoin.
Lukuisat tutkimukset osoitavat K2 vitamiinin (K2: erityisesti MK7 sekä myös MK4:nkin) keskeisen roolin kalsiumin ohjantumisessa oikealla tavalla.
Kaikkien noiden tutkimustuloksien perusteella ei siten ole hämmästyttävä lisäkalsiumin aiheuttamat sydän ja verisuoniongelmat jos samaan aikaan on vajausta K2-vitamiinista sitä oikeaan paikkaan ohjaamassa ja säännöstelemässä.
K2: "Protection Against Arterial Calcification, Bone Loss, Cancer, and Aging!"
- http://www.lef.org/Magazine/2009/1/Vitamin-K-Protection-Against-Arterial-Calcification-Bone-Loss-Cancer-Aging/Page-03
"Protecting Bone and Arterial Health with Vitamin K2"
- http://www.lef.org/Magazine/2008/3/Protecting-Bone-And-Arterial-Health-With-Vitamin-K2/Page-01
"Vitamin K: the overlooked bone builder and heart protector"
- http://www.betterbones.com/bonenutrition/vitamin-k/benefits.aspx - lujaluusto
Suomessa terveellinen ja monipuolinen ravinto ei riitä pitämään yllä tervettä luustoa, nivelsiteitä, välilevyjä ja niveliä. Lisäravinteena tarvitaan:
C-vitamiinia 400 mg/vrk
D-vitamiinia 50-100 µg/vrk
K2-vitamiinia 100-200 µg/vrk
Magnesium (sitraattia) 200-400 mg/vrk
Nämä lisäravinteet maksavat kuukaudessa n. 5€, joten ei ole rahasta kiinni oman luustonsa hyvinvoinnista huolehtiminen. Edullisimmin lisäravinteita myydään Citymarketissa, iHerbissä sekä suomalaisissa verkkokaupoissa.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm - TheBone
K2: "Protection Against Arterial Calcification, Bone Loss, Cancer, and Aging!"
- http://www.lef.org/Magazine/2009/1/Vitamin-K-Protection-Against-Arterial-Calcification-Bone-Loss-Cancer-Aging/Page-03
"Protecting Bone and Arterial Health with Vitamin K2"
- http://www.lef.org/Magazine/2008/3/Protecting-Bone-And-Arterial-Health-With-Vitamin-K2/Page-01
"Vitamin K: the overlooked bone builder and heart protector"
- http://www.betterbones.com/bonenutrition/vitamin-k/benefits.aspx
"Three-year low-dose menaquinone-7 supplementation helps decrease bone loss in healthy postmenopausal women."
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23525894
"La ménaquinone-7, extraite du natto, prévient l'ostéoporose"
- http://www.nutranews.org/sujet.pl?id=1263
"La vitamine K2 diminue l’athérosclérose et le risque d’ostéoporose"
- https://dr-rueff.com/1015-la-vitamine-k2-diminue-latherosclerose-et-le-risque-dosteoporose.html
"La vitamin K2 améliore la santé artérielle"
- https://www.lifeextensioneurope.fr/blog/la-vitamin-k2-ameliore-la-sante-arterielle/
"Quel magnésium choisir"
- http://www.lanutrition.fr/bien-comprendre/les-complements-alimentaires/les-principaux-complements-alimentaires/les-complements-correcteurs-de-l-alimentation/le-magnesium/quel-magnesium-choisir.html
;-)- Anonyymi
Joissain ulkomaisissa artikkeleissa painotetaan melko vahvasti K2-vitamiinia osteoproosin hoidossa ja ehkäisyssä. Ilmeisesti Japanissa kyseistä vitamiinia käytetään suurina annoksina suorastaan lääkkeenä osteoporoosin hoidossa.
Englanninkielisiä sivuja aiheesta on paljon, tässä esimerkki:
https://laddmcnamara.com/2019/05/14/vitamin-k2-reverses-arterial-stiffness-and-osteoporosis/
📄Vitamin K2 is best supplemented in the MK-7 form, at a dose of at least 180 – 240 micrograms per day to support maintenance of strong bones and elastic arteries. Higher doses (1,500 mcg) of vitamin K2 can safely be taken if attempting to reverse osteoporosis or arteriosclerosis. Of course, vitamin K2 should be supplemented in conjunction with a broad spectrum of quality vitamins, minerals, antioxidants, and omega-3 fatty acids.📄
- Anonyymi
Ruoka ja ehkä myös lisäravinteet vaikuttavat paljon. Nyt uutisen mukaan on havaittu. myös suoliston mikrobiston vaikutus luuston kuntoon. Mikrobistoa ilmeisesti voi parantaa kuitupitoisella ruoalla.
https://thl.fi/-/tutkimus-suoliston-mikrobit-ovat-yhteydessa-luunmurtumiin
"Tuoreen tutkimuksen mukaan suoliston mikrobien monimuotoisuus ja terve koostumus ovat yhteydessä pienempään luunmurtumariskiin."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst428088- 2194411
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1513857Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1443334PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija373109Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58262080Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191728Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.621706Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251425Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk281382