Käytetyn auton osto

Suunnittelen käytetyn auton ostoa. Málagan Guadalhorcen alueella on kuulema useampikin compra-venta, joissa pitäisi olla valinnanvaraa. Kieli sujuu, mutta silti selviteltävää on paljon.

Verkkosivuilta löytyy kuvia ja tietoja, mutta onkos kilometrimäärään yleensä luottamista? Vaikka auto olisikin täysin asiallisessa kunnossa, niin en haluaisi sitä, että seuraava ostaja aikanaan Suomessa sanoo, että tätä mittariahan on sormeiltu. Onko keinoa todeta tuota vai onko syytä suoralta kädeltä jättää km-määrä vähemmälle huomiolle ja keskittyä muuhun auton tutkimisessa?
4219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse olen ollut useita kertoja avustajana asiakkaan ostaessa auton Malagan Miña-Car nimisestä liikkeestä. Valikoimaa on edullisesti kaikissa merkeissä runsaasti ja kaupat ovat aina sujuneet sopimuksen mukaisesti.Katsopa Miña-Carin valikoimaa netistä.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Miñalla ei nyt ollut tarjota sitä, mitä haen.

    Onko muuten tapana maksaa nipulla käteistä vai luottokortilla?

    Äänestä

  • Koska Suomessa ovat autotehtaat yhdellä sormella luettavissa niin myös tietämys auton tekemisestä on Suomessa melko olematonta. Vaikka ei omaisikaan kummoistakaan teknistä osaamista, lienee helppo kuvitella, että auto toimiakseen kunnolla on varustettava hieman erilaisilla ominaisuuksilla jos sitä käytetään napapiirillä tai välimeren rannalla. Ilmaston erilaisuus asettaa myös maalaukselle omat vaatimuksensa jotka varsinkin ruostumista koskien ovat paljon kovemmat siellä pohjoisessa. Arctic- /Nordic-versioiden tekeminen myös maksaa enemmän kuin vastaavien eteläisiin olosuhteisiin tarkoitettujen versioiden. Tienaaminen autoja valmistamalla ei ole mitään kullan vuolemista vaikka Suomen hintatasosta niin voisi helposti päätellä. Tästä syystä ja varsinkin, koska myyntiluvut euroopan napapiirin maissa ovat todella marginaaliset verrattuna keski- ja etelä-euroopan lukuihin, autotehtaiden kannattaa valmistaa pohjolan olosuhteisiin omat versionsa automalleista. Suosittelen varovaisuutta mikäli harkitsette etelän autojen tuontia sinne pohjolaan.

    Äänestä

  • Kysymyksessä oli - ja on - ihan vain yhden auton osto. Muutan syksyllä kolmanteen maahan ja sen vuoksi auto myyntiin, mutta ei tässä mitään vuolemista meinata. Kunhan saisi omansa pois. Fakta on kuitenkin sekin, että rannikon suomalaiset vievät autoja Härmäänkin päin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Naukkarinen kirjoitti:

Suunnittelen käytetyn auton ostoa. Málagan Guadalhorcen alueella on kuulema useampikin compra-venta, joissa pitäisi olla valinnanvaraa. Kieli sujuu, mutta silti selviteltävää on paljon.

Verkkosivuilta löytyy kuvia ja tietoja, mutta onkos kilometrimäärään yleensä luottamista? Vaikka auto olisikin täysin asiallisessa kunnossa, niin en haluaisi sitä, että seuraava ostaja aikanaan Suomessa sanoo, että tätä mittariahan on sormeiltu. Onko keinoa todeta tuota vai onko syytä suoralta kädeltä jättää km-määrä vähemmälle huomiolle ja keskittyä muuhun auton tutkimisessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu