oletko lopettanut jonkin paheen tai...

suunnitteletko jonkin paheen lopettamista?
Paheesta / huonosta tavasta luopumista?
Tipaton tammikuu?
Huikaton helmikuu?
Savuton loppuelämä?
.............ton viikko / vuosi / loppuelämä?
Tai oletko jo lopettanut / luopunut jostain?

Miten menee?
Miten onnistuit?
Mistä sait apua?
Käytitkö korvikkeita?

Millaisia ohjeita antaisit yrittäjille?
57159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat

olen lopettanut seksielämän olen tyypillinen kuusikymppinen kuiva ja korppu nainen ja en osaa ottaa suihinkaan, inhoan seksiä kuten kaikki kuuskyt täyttäneet eläkeläis naiset tai ehkä niistä joku saa munaa silloin tällöin mutta ei se ole aitoa, me naiset teeskennellään että ukot olisi tyytyväisiä. puhun pahaa miehistä ja inhoan heidän pillunhimojaan. seksin lopetin jo kaksikymmentäviisivuotta sitten kun viimeinen penska läksi maailmalle. niin no, jäin yksin ukko vaihtoi nuorempaan ja se minua kyrpii niin että kuolen katkerana.

Äänestä
  • Milloin sinusta on nainen tullut? Olen usein ajatellut sinun kirjoituksiasi. Se inho millä kirjoittelet naisista antaa kuvan, että olet homoseksuaali.

    Äänestä

  • Pettynyt nainen (mies) on viimei
    sen päälle työlästynyt seksiin, miehiin ja naisiin, niillä on vain se yksi asia mielessä :)

    Äänestä

  • korppis kirjoitti:

    Milloin sinusta on nainen tullut? Olen usein ajatellut sinun kirjoituksiasi. Se inho millä kirjoittelet naisista antaa kuvan, että olet homoseksuaali.

    Toihan on sarkasmia mutta olet liian sokea ymmärtämään. Hommaa vahvemmat kakkulat. Mua nauratti tuo viesti, eihän se ole . . . no jaa, totta toinen puoli, ehkä :)

    Äänestä

  • Mukavaviesti kirjoitti:

    Toihan on sarkasmia mutta olet liian sokea ymmärtämään. Hommaa vahvemmat kakkulat. Mua nauratti tuo viesti, eihän se ole . . . no jaa, totta toinen puoli, ehkä :)

    Että sarkasmia joo. Lue viesti ja mieti mitä sillä haluat kertoa muille 60-vuotiaille naisille. Minä olen varmaan niin sokea tai tyhmä, että kyseenalaistan viestisi huumorin. Viestin huumori ei naurata. Minusta viestii on törkeää naisten halventamista.

    Sarkasmi on purevaa ivaa tai purevan ivallinen ilmaus. Se on sanallista ironiaa, joka on tarkoituksellista, peittelemätöntä ja yleensä loukkaavaksi tarkoitettua.Sarkasmilla ilmaistaan kielteistä ja arvostelevaa asennetta tiettyjä henkilöitä tai tapahtumia kohtaan.

    Vaikka itse suhtaudun kielteisesti mamuihin ei tulisi mieleenikään alkaa kirjoittamaan heidän sukupuolielimistään tai seksistään.

    Naura hörötä ihan itesseis, itelles sarkasmin sanailija.

    Äänestä

Lopetin tupakanpolton ilman mitään korvaavia tuotteita. Kun valmistauduin ajattelemalla asiaa ja miettimällä polttamisen vaikutuksia elämääni, huomasin, ettei polttamiselle ollut ensimmäistäkään perusteltua syytä. Lopetin.
En ole katunut. Olen vain ihmetellyt, miksi olen kuluttanut paljon rahaakin moiseen.

Äänestä
  • Onnittelut.

    Äänestä

  • Milloin lopetit? Olen nimittäin lopettanut tupakinpolton vuonna 1997. Tupakointi loppui kun seinään nähdessäni naapurin rouvaa vietävän baarilla ambulanssiin, hän oli ketjupolttaja. Kuoli sillä matkalla keuhosyöpään. Saman kohtalon koki hänen miehensä kolme kuukautta aikaisenmmin..

    Äänestä

Olen melkein lopettanut täällä käymisen.

Äänestä

Mielestäni voisin lisätä paheita, elämä olisi hauskempaa. Laiskuus lienee esteenä paheidenkin harjoittamiselle.

Äänestä

Lopetin tupakanpolton se kävi aikahelposti, siksi kai aloitin uudelleen, mutta se hyvä olo ja vapauden tunne joka minulla oli kun en polttanut, ei jäänyt mielestä.
Kaipasin sitä hyvää oloa niin paljon, että lopetin lopullisesti. Hieno juttu.

Äänestä

Lopetin totaalisesti RAY:n rahapelien pelaamisen, olen jo komeasti voitolla kun en ole pelannu,
kehotan kaikkia muitaki pelihimosia lopettamaan kaikki RAY:n pelit, äkkiä huomaatteki kuinka noppeesti ihminen voikaan rikastua, jää muutaki kuukauden lopulla kuin pelkkää velkaa,

Äänestä
  • Voitin juuri eilen 60 eurolla, yhden 50c laitoin koneeseen. Kiva oli kolistaa rahat.

    Äänestä

  • Pelaan joskus, mutta en käytä koskaan enempää kuin 1,20 € ja 0,40 €/kierros.
    Jos voita, korjaan 1,20 taskuun heti varmuuden vuoksi, ja jatkan sitten pelaamista niin kauan kuin rahaa tulee. Kun ei tule voittoa, kokeilen vielä yhden kierroksen. Ellei tule voittoa, lopetan välittömästi.

    Luulen, että saatan olla vähän voitolla. Pienillä panoksilla ei tule suurta voittoa. Joskus saatan nostaa panosta suuremmaksi, kun pelissä on vain automaatin rahoja. Yleensä ne menevät takaisin koneeseen. ;)

    Äänestä

Jos paheilla tarkoitetaan perinteisiä, harmittomia nautintoja kuten tupakointia ja juopottelua niin molemmista on kokemusta.
Tupakoinnin lopetin 38-vuotisena kokien inhottavia vieroitusoireita.
Aloitin päivittäisen juopottelun 57-vuotisena ja lopetin sen juuri ennen 60v päivääni ilman vieroitusoireita.
Ainakaan en tunnista riippuvuuksia jos sellaiseksi ei lasketa erästä ihmisen perustoimintoihin kuuluvaa jonka häiriintyminen aiheuttaa jonkin sortin kärsimättömyyttä.
Aika hoitanee.

Äänestä

Tämä ei ole pahe. Lopetan purkkitonnikakan syönnin. Sain juuri viimeisen närästys/etovan kohtauksen.

Äänestä
  • Purkkitonnikakka?
    Kuka on purkittanut ja missä?
    Omassa liemessään?

    Ei ihme, että närästää.

    Äänestä

en pysty lopettaa mitään pahetta, ne näet korvaavat nitron, verenpainelääkkeet, kortisonin, viagran, päänsärky pillerin, vatsakatarri mömmön, pissanäytteen, kakkaa ei tulekaan ainakaan ei solkenaan, syö tarpeeksi vähän säästyy turhilta vessaistumisilta
mun paheita tupakka kahvi ja seksiä joskus jos viitsin antaa ja huvittaa, ei sitä riitä ympäri kyliä.

Äänestä

Minulla ei ole ollut mitään paheita eikä huonoja tapoja koskaan. Olen aina ottanut etäisyyttä sellaisesta. Olen täydellinen. Jos ei nyt lasketa paheeksi tätä vaatimattomuuttani.

Äänestä
  • Ihan kuin äitini, hän oli täydellinen, ainakin omasta mielestään.
    Tellukka ymmärrät asian ytimen, äitini mielipide itsestään oli horjumaton.

    Äänestä

Eihän paheissa muuta vikaa ole kun haittavaikutukset.

Äänestä
  • Kyllä kai niitä haittavaikutuksiakin liioitellaan. Tuossa napuritalossa asui yksi, joka vuosikymmenet louskutti minulle tupakanpolton haittavaikutuksista ja kuoli itse keuhkosyöpään vaikka ei ollut koskaan polttanut.

    Olin kaksi vuotta polttamatta joskus toistakymmentä vuotta sitten, mutta en minä sitä hyvää oloa kokenut koskaan. Päinvastoin, näin unia tupakasta ja jatkuva tupakantuska päällä. Kun jostain tunsin tupakan tuoksun, niin oikein tärisin ja vedin sitä tuoksua nenääni. Sitten joitakin vuosia myöhemmin olin rasitustestissä, missä minulla todettiin olleen pieni sydäninfarkti. Mistähän ne muuten osaakin arvioida, kuinka kauan sitten se oli ollut. Se kuitenkin osui juuri siihen kohtaan, kun olin ollut jo hyväsen aikaa tupakkalakossa. En enää edes yritä lopettaa. Loppuu se sitten itsestään, kun se aika tulee.

    En oikeastaan niin kamalan paljon polta nytkään, sillä poltan vain ulkona. Aski päivässä riittää, eikä aina sitäkään. Töissä käydessä meni parikin askia päivässä. Osa niistä tosin meni pummeille.

    Äänestä

  • Kuinka paljon rahaa käytät tupakointiin
    viikossa, kuukaudessa, vuodessa?

    Mitä kivaa voisit saada samalla rahalla, jos lopettaisit?
    Lomamatkan? Hemmotteluhoitoja? Herkkuja?
    Palveluita?
    Melkoinen summa, melkein ilmaiseksi. ;)

    Äänestä

  • kulutukseenVai kirjoitti:

    Kuinka paljon rahaa käytät tupakointiin
    viikossa, kuukaudessa, vuodessa?

    Mitä kivaa voisit saada samalla rahalla, jos lopettaisit?
    Lomamatkan? Hemmotteluhoitoja? Herkkuja?
    Palveluita?
    Melkoinen summa, melkein ilmaiseksi. ;)

    Rahaa säästyy paljon, kun ei tupakoi ja iho on huomattavasti rypyttömämpi ja paremman värinen kuin harmaakasvoisilla tupakoitsijoilla. Ei ole ylähuulen päällä "tupakkavakoja".

    Äänestä

  • kulutukseenVai kirjoitti:

    Kuinka paljon rahaa käytät tupakointiin
    viikossa, kuukaudessa, vuodessa?

    Mitä kivaa voisit saada samalla rahalla, jos lopettaisit?
    Lomamatkan? Hemmotteluhoitoja? Herkkuja?
    Palveluita?
    Melkoinen summa, melkein ilmaiseksi. ;)

    Vaan jos en polttaisi ja ostaisin niilläkin rahoilla herkkuja, matkustelisin ja hemmotteluhoitaisin itseäni (sitähän kyllä teen muutenkin) niin silloin voisi kysyä itseltään, kuinka paljon tupakkaa saisinkaan niillä rahoilla, mitkä tärvään sellaiseen, mistä en oikeastaan edes tykkää. Herkut vaan lihottaa ja kaikki matkusteluhalu on jo hiipunut iän myötä.

    Sinulle "tumpannut"
    Rypyt kuuluu tähän ikään. Ihan odottelen niitä. Vielä vuosi sitten, kun aloin yhdelle työmaallani puhumaan eläkkeellejäämisestäni, niin hän tuiman näköisenä kysyi; "ja missä rypyt". Ylähuulen päällä on vihellysrypyt niinkuin äidillänikin oli, eikä tupakkavaot. Äitini ei polttanut koskaan, vihelteli vain.
    Ihonväristä puheenollen. Näkisitpä minut puolen tunnin pannalla kävelyn jälkeen, niin et puhuisi harmaakasvoisesta tupakoitsijasta mitään. Punaisempi kuin Petterin kuono.

    Äänestä

  • Kova olet ittees kehumaam persettä myöten, hanki vahvemmat silmälasit.

    Äänestä

  • tumpannut kirjoitti:

    Rahaa säästyy paljon, kun ei tupakoi ja iho on huomattavasti rypyttömämpi ja paremman värinen kuin harmaakasvoisilla tupakoitsijoilla. Ei ole ylähuulen päällä "tupakkavakoja".

    Hautausmailla ei ole kauneuskilpailuja enää. Joten sama joutuuko sinne kurttuisena vai sileäturpana.
    Pääasia että on nauttinut elämästään, paheineenkin. Ja mikä ylipäätään on pahe? Jo elämä itse. On vain elämän tapoja. Yksi polttaa, toinen juo, kolmas juoksee henki vinkuen keuhkojen kuva otsaluussa, yksi hiihtää...
    Paskat. Elää pitää ja uskaltaa. Arkkuun se vie joka tapauksessa.

    Äänestä

  • peilikertoo kirjoitti:

    Kova olet ittees kehumaam persettä myöten, hanki vahvemmat silmälasit.

    Olen käynyt tarkistuttamassa näköni aivan lähiaikoina ja se on yhtä moitteeton kuin ulkonäkönikin.

    Äänestä

  • tumpannut kirjoitti:

    Rahaa säästyy paljon, kun ei tupakoi ja iho on huomattavasti rypyttömämpi ja paremman värinen kuin harmaakasvoisilla tupakoitsijoilla. Ei ole ylähuulen päällä "tupakkavakoja".

    Ei ne ylähuulen vaot ja ihon harmaus tupakanpoltosta johdu.

    Olen polttanut yli 50 vuotta, eikä ihoni ole ollut sen harmaampi kuin muillakaan. Ylähuuleni ei ole rypistynyt vieläkään. - Vai luuletko sen pysyvän sileänä siksi, että lopetin tupakoinnin joskus 2-3 vuotta sitten?

    Aina kannattaa lopettaa, mutta vastustan pelotteiden keksimistä.

    Äänestä

Tupakoinnin v.1982, alkoa en käytä paheeksi asti, sitä ei voi lopettaa , kun ei ole kunnolla alkanutkaan. :)

Äänestä

Olen lopettanut miehistä ajattelemisen. Leskeyden jälkeen ei ole kala käynyt pyydykseen. Tästä eteenpäin kuljen sivuilleni vilkaisematta. En avaa ovea,jos joku itseensä kyllästynyt rimputtaa ovikelloa. En vastaa perjantain muka-saunakutsuihin.Todellisuudessa saunaan kutsuja tuskin saa saunaa lämpiämään,muusta lämmityksestä puhumattakaan.
Liityn teatteriryhmään, kun tämä elämä on jo valmiiksi täyttä draamaa.

Äänestä
  • Tuo on jo hyvä alku uuteen suuntaan. Draamalta tämä elämä toisinaan vaikuttaa, kun sen tosissaan ottaa, mutta taaksepäin katsoessa huomaatkin olleesi statistina suuressa komediassa.

    Äänestä

Nii että..................
Mietinki tuossa vastauksia lukkiissani jotta pitäisköhän aloittaa joku pahe, vielä kerkiää. On vain valinnan vaikeus et mikäköhän tuo ois.

Äänestä
  • Sama minulla, vasta suunnittelen paheiden, tai alkuun yhden aloittamista.
    Suklaan syöntihän ei ole pahe, eihän vaan ole? Senkin voisi kuukaudeksi jättää, jos olisi sopiva kuukausi. Kesäkuun saattaisi mielessään muuttaa "suklaattomaksi suvikuuksi", saatanpa kokeilla.
    Onneksi sinne on vielä monta kuukautta aikaa, ehtii herkutella yllin kyllin.

    Äänestä

  • old_profile_89714 kirjoitti:

    Sama minulla, vasta suunnittelen paheiden, tai alkuun yhden aloittamista.
    Suklaan syöntihän ei ole pahe, eihän vaan ole? Senkin voisi kuukaudeksi jättää, jos olisi sopiva kuukausi. Kesäkuun saattaisi mielessään muuttaa "suklaattomaksi suvikuuksi", saatanpa kokeilla.
    Onneksi sinne on vielä monta kuukautta aikaa, ehtii herkutella yllin kyllin.

    Niinpä se on, "niinkuin hunksz joku aika sitten kirjoittikin", että kaikenlainen toisessa ihmisessä on pahetta sellaiselle, joka sitä ei itse tee tai on lopettanut, mutta ei se itselleen ole mikään pahe.

    Äänestä

  • ent.siivoojaparka kirjoitti:

    Niinpä se on, "niinkuin hunksz joku aika sitten kirjoittikin", että kaikenlainen toisessa ihmisessä on pahetta sellaiselle, joka sitä ei itse tee tai on lopettanut, mutta ei se itselleen ole mikään pahe.

    Olenko kenenkään paheita arvostellut? Minun puolestani jokainen saa harrastaa mitä paheita hyväksi näkee ja mikä nyt sitten paheeksi katsotaankaan.
    Suklaajuttu oli huumoria, ellet sitä siksi oivaltanut.

    Äänestä

  • old_profile_89714 kirjoitti:

    Olenko kenenkään paheita arvostellut? Minun puolestani jokainen saa harrastaa mitä paheita hyväksi näkee ja mikä nyt sitten paheeksi katsotaankaan.
    Suklaajuttu oli huumoria, ellet sitä siksi oivaltanut.

    Et arvostellut toisten. Enkä sellaista tarkoittanut. Tuosta tuli sellainen ajatus, kun olit epävarma, onko suklaan syönti pahe. Jonkun mielestä, joka ei itse syö suklaata tai on päässyt suklaariippuvuudesta, suklaansyöminen on paheista kaikkein pahin pahe. Itse saanut kokea sen, miten minulle on alettu saarnaamaan ja neuvomaan keinoja suklaansyönnin lopettamiseksi, kerrottu kuinka hän itse pääsi siitä eroon, samoin kuin tupakastakin vaikka minulla ei aikomustakaan lopettaa.

    Äänestä

  • ent.siivoojaparka kirjoitti:

    Niinpä se on, "niinkuin hunksz joku aika sitten kirjoittikin", että kaikenlainen toisessa ihmisessä on pahetta sellaiselle, joka sitä ei itse tee tai on lopettanut, mutta ei se itselleen ole mikään pahe.

    "ent.siivoojaparka"

    Ancelilla on aina oikeus arvostella minun paheitani.
    Hän saa myös aina ehdottaa minulle uusia.
    Tuon oikeuden on hän minulta saanut huumorin-tajuisena ihmisenä.
    Lutusen arveluttavana piikittelijänä.
    Omana Sitruunan-kuorenani.
    Kyllä minulla hänen näpeilleen Sokeria riittää.
    Viivotin-suoraa Suklaa-tankoa.
    Vaikka olisi hänellä sitten kuinkakin laaja näppäimistö.

    H.

    Äänestä

  • old_profile_89714 kirjoitti:

    Sama minulla, vasta suunnittelen paheiden, tai alkuun yhden aloittamista.
    Suklaan syöntihän ei ole pahe, eihän vaan ole? Senkin voisi kuukaudeksi jättää, jos olisi sopiva kuukausi. Kesäkuun saattaisi mielessään muuttaa "suklaattomaksi suvikuuksi", saatanpa kokeilla.
    Onneksi sinne on vielä monta kuukautta aikaa, ehtii herkutella yllin kyllin.

    Suklaa on paheista pienimpiä niin kauan se pysyy kohtuudessa. Paitsi laihduttajalle.

    Äänestä

  • siilimuori kirjoitti:

    Suklaa on paheista pienimpiä niin kauan se pysyy kohtuudessa. Paitsi laihduttajalle.

    Tumma suklaa jopa terveellistä, sydämellekin ja ehkä sydänsuruihinkin.
    Hyvä neuvo on se, että syö suklaata vain ne kaksi hyvälle maistuvaa palaa, ensimmäisen ja viimeisen. Niin pysyy kohtuudessa, eikä sitäkään tarvitse joka päivä tehdä.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "ent.siivoojaparka"

    Ancelilla on aina oikeus arvostella minun paheitani.
    Hän saa myös aina ehdottaa minulle uusia.
    Tuon oikeuden on hän minulta saanut huumorin-tajuisena ihmisenä.
    Lutusen arveluttavana piikittelijänä.
    Omana Sitruunan-kuorenani.
    Kyllä minulla hänen näpeilleen Sokeria riittää.
    Viivotin-suoraa Suklaa-tankoa.
    Vaikka olisi hänellä sitten kuinkakin laaja näppäimistö.

    H.

    hunksz

    No voi että, tuo nyt oli ihan liikaa, pitääkö kiittää ja ylistää polvilleen langeten?
    Minulla ei ole sinun paheistasi minkäänlaista tarkempaa tietoa, uhkarohkeaa alkaa uusia
    esittämään. Saattaa jopa koitua hengenvaaralliseksi toiminnaksi.. :)

    YP.

    Äänestä

  • "Anceli"

    Ajatus on mielen-kiintoinen, jopa harkitsemisen-arvoinen.
    Kunhan sinäkin sitten olet jotenkin avoin.
    Vaikkapa paitasi napeilla tms.
    Kyllähän se niin aina menee.
    Jotta ensiks polvilleen ja sitten vasta kiitos.:)
    Rukoilla saa seisaaltaankin...

    YH.

    Äänestä

  • old_profile_89714 kirjoitti:

    Tumma suklaa jopa terveellistä, sydämellekin ja ehkä sydänsuruihinkin.
    Hyvä neuvo on se, että syö suklaata vain ne kaksi hyvälle maistuvaa palaa, ensimmäisen ja viimeisen. Niin pysyy kohtuudessa, eikä sitäkään tarvitse joka päivä tehdä.

    Niin tai pitää suklaapäivän.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "Anceli"

    Ajatus on mielen-kiintoinen, jopa harkitsemisen-arvoinen.
    Kunhan sinäkin sitten olet jotenkin avoin.
    Vaikkapa paitasi napeilla tms.
    Kyllähän se niin aina menee.
    Jotta ensiks polvilleen ja sitten vasta kiitos.:)
    Rukoilla saa seisaaltaankin...

    YH.

    hunksz

    Mietitään asiaa, hätäisiä päätöksiä on turha tehdä.
    Minä olen hyvinkin avoin ihminen, napit avautuvat hetkessä, jos tarve niin vaatii.
    Kuinka ollakaan, harjoittelin polvistumista jopa parina päivänä, kylätie oli sen verran liukas.
    Joten se kyllä sujuu hyvinkin luontevasti, kiitosta pitää vielä harjoitella lausumaan, nyt tuli vaan tuhmempia sanoja.
    Tulikohan tässä nyt jo tarpeeksi hölynpölyä tämän hetken tarpeisiin. :)

    YP.

    Äänestä

  • "Anceli"

    Kyllä minä pikkuisen demeteriä kaipaan.
    Vaan ehkä on hän suuttunut jotenkin?
    Missä on kei-kei?

    yst. jokaiselle
    luv sinulle.

    YH.

    Äänestä

  • hunksz kirjoitti:

    "Anceli"

    Kyllä minä pikkuisen demeteriä kaipaan.
    Vaan ehkä on hän suuttunut jotenkin?
    Missä on kei-kei?

    yst. jokaiselle
    luv sinulle.

    YH.

    hunksz

    Älä huolestu, eihän kukaan voi kauaa olla poissa läheltäsi ja suuttua ei voi ainoakaan.
    Tuollaiselle hurmaavalle, kaikille huomionsa antavalle, viehättäviä runoja kirjoittavalle
    palstan keskipisteelle.
    Ole vaan luv jokaiselle (naisille nyt ainakin) ja ystävä minulle, niin on hyvä.

    YP.

    Äänestä

  • siilimuori kirjoitti:

    Niin tai pitää suklaapäivän.

    Yäk...suklaata ei voi kaiken päivää syödä

    Äänestä

  • Kokeiles mokkamunaa ja imeskele, on terveellisempää.

    Äänestä

  • oksettaajo kirjoitti:

    Yäk...suklaata ei voi kaiken päivää syödä

    Ei kai se tarkoitakkaan et jos on suklaapäivä, sitä koko päivän syö vaan on yksi päivä viikossa jolloin sukkaata voi syösä kohtuudella. Vaikka patukan tai silleen.

    Äänestä

  • siilimuori kirjoitti:

    Ei kai se tarkoitakkaan et jos on suklaapäivä, sitä koko päivän syö vaan on yksi päivä viikossa jolloin sukkaata voi syösä kohtuudella. Vaikka patukan tai silleen.

    Ei tosiaan tarvii kiloa syödä samana päivänä ;)

    Äänestä

  • old_profile_89714 kirjoitti:

    hunksz

    Älä huolestu, eihän kukaan voi kauaa olla poissa läheltäsi ja suuttua ei voi ainoakaan.
    Tuollaiselle hurmaavalle, kaikille huomionsa antavalle, viehättäviä runoja kirjoittavalle
    palstan keskipisteelle.
    Ole vaan luv jokaiselle (naisille nyt ainakin) ja ystävä minulle, niin on hyvä.

    YP.

    Kun nyt tässä viestinvälittäjäksi jouduit Anceli, niin kerropa hunksille, että hänellä on kyllä edelleen paikka sydämessäni. Tällä hetkellä siellä on vain niin paljon muuta, etten oikein pysty virittäytymään hänen tasolleen. Se vaatii tiettyä keveyttä ja irtiottoa näistä arjen asioista. Tällaiselta raskasmieliseltä se ei aina onnistu. Mutta pidä sinä hyvää huolta velipuolesta..))
    Ystävänne,
    D.

    Äänestä

  • herkkuhetki kirjoitti:

    Ei tosiaan tarvii kiloa syödä samana päivänä ;)

    Minä söin joskus penskana niin paljon suklaata jouluna että tuli hirveä päänsärky ja vatsatauti. Meni monta vuotta etten katsonut suklaaseen päinkään, mutta nyt kyllä taas välillä maistuu.

    Äänestä

  • mokkaamussuttimeen kirjoitti:

    Kokeiles mokkamunaa ja imeskele, on terveellisempää.

    Jaa sitä on käyty noin niin kuin erotiikkakaupassa.

    Äänestä

  • de-meter kirjoitti:

    Kun nyt tässä viestinvälittäjäksi jouduit Anceli, niin kerropa hunksille, että hänellä on kyllä edelleen paikka sydämessäni. Tällä hetkellä siellä on vain niin paljon muuta, etten oikein pysty virittäytymään hänen tasolleen. Se vaatii tiettyä keveyttä ja irtiottoa näistä arjen asioista. Tällaiselta raskasmieliseltä se ei aina onnistu. Mutta pidä sinä hyvää huolta velipuolesta..))
    Ystävänne,
    D.

    Huomenta demeter, eiköhän herra lue kaiken ihan itse, ei minun tarvitse välittäjänä toimia.
    Aina en jaksa noihin hänen jäniskevennyksiinkään puuttua, sopivaa mielentilaa sekin vaatii.
    Huolenpitoani hän tuskin kaipaa, saati tarvitsee, on täällä niin monta halukasta jotka sen homman ottavat mielellään hoitaakseen.

    Pidetään hänet kuitenkin sydämissämme, pitäähän hänellä jotain pysyvää olla, meitä jotka jaksamme, silloin kun jaksamme..
    Sinulla on sopivan äidillinen ote tähän veitikkaan, varmaan sovit paremmin hänen hellyytensä kohteeksi. Iso mieskin tarvitsee olkapäätä johon nojata.

    Äänestä

Joo, paheita minulla riittää lopetettavaksi asti, tosin tupakanpolttoa vähentänyt roimasti, poltan vain 1-2 tupakkaa päivässä, aiemmin n. puoli askia. Laitan kakskymppisen joka viikko säästöön siitä syystä. Tipaton on alkuvuosi ollut, vaikken ole varsinaisesti päättänyt mitään sen suhteen. Ja muutenkin olen sitä mieltä, että jos olisi ollut alkoholisoituakseen, niin se olisi tapahtunut jo ennen kuusviittä. Sokerikoukku joskus houkuttaa, mutta onneksi harvemmin, kun syön mieluummin suolaisia ruokia, siis sopivan suolaisia. Toisiten ihmisten panetteluakaan en ole koskaan pahemmin harrastanut, mutta varmasti senverran, että asian voisi tyysti lopettaa....ja olla mieluummin onnellinen kuin oikeassa. No, mitäs muita paheita sitten vois lopettaa? Seksiäkään en varsinaisesti ole tarkoituksella lopettanut, vaan se on loppunut olosuhteiden pakosta.

Äänestä

Seksiää en haluaisi lopettaa(jos se on pahe)kumppaneista on puute. Se on tosi ikävää, se puute.
Tupakka on loppunut 10v sitten, alkoholin käyttö on ehkä liiankin vähäistä kun en edes viinistä pidä. En panettele lajitovereitani, katselen kuuntelen ja ihmettelen itsekseni. Olen varmaan aika hyvä ihmiseksi?.

Äänestä

En ole lopettanut, mutta noihin perinteisiin en olekaan ollut koukussa. Suklaa tuntui olevan kiikunkaakun, onko se pahe lainkaan.
Istuminen pitäisi kyllä lopettaa. Sekin kun on niin vaarallista..))
Tänäänkin sitä on tiedossa ainakin 8 tuntia: kaksi bussissa, kuusi ikätapahtumassa, sitten illalla kun tulen kotiin rättiväsyneenä niin eihän sitä muuta jaksa kuin istua..
No. Tämä on aika poikkeuksellinen päivä, huomenna liikutaan ja seisotaan taas...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnistukohanTaiEiiiiii kirjoitti:

suunnitteletko jonkin paheen lopettamista?
Paheesta / huonosta tavasta luopumista?
Tipaton tammikuu?
Huikaton helmikuu?
Savuton loppuelämä?
.............ton viikko / vuosi / loppuelämä?
Tai oletko jo lopettanut / luopunut jostain?

Miten menee?
Miten onnistuit?
Mistä sait apua?
Käytitkö korvikkeita?

Millaisia ohjeita antaisit yrittäjille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu