Sain päätöksen opintotuestani, jonka mukaan minulle maksetaan huomattavasti pienempää opintorahaa kuin mihin olisin oikeutettu. Asun vain äitini kanssa, mutta kelassa olivat jostain kumman syystä päättäneet laskea isäni tulot myös. Olen täyttänyt jo 20 vuotta, ja käsittääkseni ainoastaan sen vanhemman tulot vaikuttavat, jonka luona asun. Äidilläni on suht pienet tulot. Laitoin liitteeksi vieläpä palkkatodistuksenkin.
Juttelin puhelimessa kelavirkailijan kanssa, ja oikaisupyyntö on tehty. Onko minulla mitään mahdollisuuksia saada korotusta tähän opintorahaan? Virkailija oli niin salamyhkäinen, ettei vastannut mitään. Haluaisin kuulla asiallisia kommentteja tästä asiasta.
Liian pieni opintoraha
4
155
Vastaukset 4
- 5684
Niin no, sikäli mikäli ovat virallisesti eronneet, niin vain äidin tulojen pitäisi vaikuttaa. Juttelitko päätöksen tehneen virkailijan kanssa vai soititko vaan asiakaspalveluun? Jos ko. henkilö ei ollut päätöstä tehnyt, niin voi ollla vaikea kommentoida sitä, miksi sitten olet sellaisen päätöksen saanut.
- nitte
Eivät ole siis hakeneet avioeroa, asuvat kuitenkin asumuserossa. Juttelin tosiaan vain jonkun satunnaisen asiakaspalvelutyypin kanssa; ymmärrettävää toki jos hän ei osannut vastata kysymyksiini. Päädyimme kuitenkin siihen, että oikaisupyyntö tehdään ja katsotaan, josko saisin sen korotuksen siihen tukeen. Minusta olisi aivan omituista, etten saisi, koska laskin laskurilla että olisin oikeutettu roimaan korotukseen. Aika monilla muillakin on otettu vain sen vanhemman tulot huomioon, jonka luona asuu. Mikä tässä olisi poikkeuksellista?
- 5684
Varmaan olisi kaivattu jotain lisänäyttöä siitä, että vanhemmat asuvat pysyvästi erillään. Jos ero ei ole vireillä, niin siitä voi jäädä vähän epämääräinen kuva. Sitä en kyllä tiedä, miten tuo todistetaan sen tarkemmin, jos ei riitä tieto, että asuvat eri osotteissa.
- nitte
Käsittääkseni pitäisi riittää tieto siitä, että isäni asuu muualla (näkyy maistraatista) - tarvittaessa voin antaa vaikka kopion hänen vuokrasopimuksesta. Kaikkihan tulee väestötietojärjestelmästä, kun tätä asiaa tutkitaan.
Vielä vuoden vaihteessa minulle jopa vastattiin Kelan asiakaspalvelusta, että jos vanhempani asuvat eron vuoksi erillään, huomioidaan vanhempien tuloiksi ainoastaan äitini tulot. Enkä todellakaan pistä vanhempiani avioeroamaan tällaisten asioiden takia. He tekevät itse omat ratkaisunsa.
Käyttäisin kieltämättä aikani paremmin, kuin selvittämällä tätä asiaa, mutta ei voi mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1632566- 801107
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2361007- 121986
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä75829- 82684
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun100608Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa50566- 38542
- 36508