Sain päätöksen opintotuestani, jonka mukaan minulle maksetaan huomattavasti pienempää opintorahaa kuin mihin olisin oikeutettu. Asun vain äitini kanssa, mutta kelassa olivat jostain kumman syystä päättäneet laskea isäni tulot myös. Olen täyttänyt jo 20 vuotta, ja käsittääkseni ainoastaan sen vanhemman tulot vaikuttavat, jonka luona asun. Äidilläni on suht pienet tulot. Laitoin liitteeksi vieläpä palkkatodistuksenkin.
Juttelin puhelimessa kelavirkailijan kanssa, ja oikaisupyyntö on tehty. Onko minulla mitään mahdollisuuksia saada korotusta tähän opintorahaan? Virkailija oli niin salamyhkäinen, ettei vastannut mitään. Haluaisin kuulla asiallisia kommentteja tästä asiasta.
Liian pieni opintoraha
4
139
Vastaukset
- 5684
Niin no, sikäli mikäli ovat virallisesti eronneet, niin vain äidin tulojen pitäisi vaikuttaa. Juttelitko päätöksen tehneen virkailijan kanssa vai soititko vaan asiakaspalveluun? Jos ko. henkilö ei ollut päätöstä tehnyt, niin voi ollla vaikea kommentoida sitä, miksi sitten olet sellaisen päätöksen saanut.
- nitte
Eivät ole siis hakeneet avioeroa, asuvat kuitenkin asumuserossa. Juttelin tosiaan vain jonkun satunnaisen asiakaspalvelutyypin kanssa; ymmärrettävää toki jos hän ei osannut vastata kysymyksiini. Päädyimme kuitenkin siihen, että oikaisupyyntö tehdään ja katsotaan, josko saisin sen korotuksen siihen tukeen. Minusta olisi aivan omituista, etten saisi, koska laskin laskurilla että olisin oikeutettu roimaan korotukseen. Aika monilla muillakin on otettu vain sen vanhemman tulot huomioon, jonka luona asuu. Mikä tässä olisi poikkeuksellista?
- 5684
Varmaan olisi kaivattu jotain lisänäyttöä siitä, että vanhemmat asuvat pysyvästi erillään. Jos ero ei ole vireillä, niin siitä voi jäädä vähän epämääräinen kuva. Sitä en kyllä tiedä, miten tuo todistetaan sen tarkemmin, jos ei riitä tieto, että asuvat eri osotteissa.
- nitte
Käsittääkseni pitäisi riittää tieto siitä, että isäni asuu muualla (näkyy maistraatista) - tarvittaessa voin antaa vaikka kopion hänen vuokrasopimuksesta. Kaikkihan tulee väestötietojärjestelmästä, kun tätä asiaa tutkitaan.
Vielä vuoden vaihteessa minulle jopa vastattiin Kelan asiakaspalvelusta, että jos vanhempani asuvat eron vuoksi erillään, huomioidaan vanhempien tuloiksi ainoastaan äitini tulot. Enkä todellakaan pistä vanhempiani avioeroamaan tällaisten asioiden takia. He tekevät itse omat ratkaisunsa.
Käyttäisin kieltämättä aikani paremmin, kuin selvittämällä tätä asiaa, mutta ei voi mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2697067Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643789Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2573072SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden521829Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11297Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31182Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51047- 101993
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja40952Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.0921