hyytäävää tekniikkaa

Omasta 2011 vuosimallin VW 1.2TSI moottorista uusittiin jakopään ketju takuuseen 2v/30tkm ikäisenä käynnistyksessä esiintyvän rallatuksen vuoksi. Nyt reilu vuosi ja 15tkm myöhemmin sama rallatus "korjatulla" osalla on pikkuhiljaa tuloillaan takaisin. Auto ei ollut tuon ennakoivan korjauskampanjan piirissä, joten tämän pitäisi olla "ehjä".

Kyseessä on puhdas suunnitteluvirhe niin osien mitoituksen kun jakopään suunnittelunkin osalta, jota valmistaja ja maahantuoja vähättelevät. Autoja joissa näitä ketjuvaivoja VAG konsernissa on on todella paljon, mutta omistajat eivät niihin osaa välttämättä kiinnittää huomiota. Pelottavinta on, että kahdesta Oululaisesta merkkihuollosta vain toinen kuuli kyseisen vaivan, toinen ei huollon yhteydessä kuullut mitään vikaa moottorista!?! Vian korjannut merkkiliike piti vikaa jopa erittäin selvästi kuuluvana, esimerkillisenä tapauksena joka jokaisen huoltajan pitäisi huomata määräaikaishuollossakin koeajolla ja autoa startatessa.

Toimittajan kannattaisi melkeen kysyä maahantuojilta paljonko tällaisia takuutapauksia on ollut, joita kuitenkin on ennen moottorin täydellistä tuhoa korjattu jotain jakoketjun osia. Niitä nimittäin on ja huomattavan paljon. Tulee ongelman laajuus hieman toiseen valoon.

Samaa pimittelycasea voisi toimittaja alkaa kaivelemaan VAG-konsernin 7-vaihteisen DSG-suorakytkentävaihteiston osalta. Vikoja on ollut paljon, korvauspolitiikka puolestaan vähintäänkin mielenkiintoinen.
Venyneen jakoketjun tunnistaa kylmäkäynnistyksen yhteydessä kuuluvasta "korahduksesta". Ongelman pahetessa tämä resonanssiääni muuttuu varsin selkeäksi. Itse vein vuosi sitten alle 50 000 ajetun 2010-mallin Golfin Vw-huollon pihaan seisomaan ja yhden kylmäkäynnistyksen jälkeen huollon diagnoosi oli selvä: jakoketju vaihtoon.

Vaihto tehtiin huollon yhteydessä. Minulle ei aiheutunut vaihdosta mitään lisäkustannuksia. Maksoin vain normaalin huollon hinnan. Ainakin minun tapauksessa huollon toiminta ja palvelu oli kiitettävää. Kertoivat myös, että vaihto-osat pitäisivät olla parempilaatuisia. Eli tuotantoketjussa esiintynyt ongelma on kuulemma "paikallistettu".

Sitä en voi käsittää, että joku näitä TSI-moottorisia ja/tai DSG-vaihteistollisia autoja ostaa, vaikka nämä viat ovat olleet vuosikausia jo tiedossa. En käytettynä ostaisi tällaista autoa vaikka saisin ilmaiseksi. Moni autoliike ei enää näitä ota lainkaan vaihdossa korkeiden kustannusten takia.
Korjauskulut ylittävät helposti auton arvon ja nämä luultavasti kymmenen vuoden iässä menevät romutukseen, koska korjaaminen on jo taloudellisesti järjetöntä.
Vaihtaisin välittömästi toiseen autoon, jos omistaisin ko.auton (vielä kun niistä jotain maksetaan).
VW:stä tulossa toinen Opel, joka kärsii seuraavan vuosikymmenen pahasti ostajapulasta surkeasta maineesta johtuen ja aivan ansaitusti.
36318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

tuohon kun lisäät suuren öljyn kulutuksen,vanhanaikaisen mitättömän vuotavan korin meluisuuden ja kylmyyden alkaa pommi nimeltä skoda olla valmis

Äänestä

Tuttu juttu. Itselläni 2v vanhasta 60 tkm ajetusta A3:sta hajosi automaattilaatikko totaalisesti. 5300 eur työt. Pitkään sai painia että meni takuuseen. Yrittivät ensin maksattaa osan kustannuksista asiakkaalla. No samaan aikaan vuoden vanhan 28 tkm ajetun tsi Polon nokkaketju rupesi rallattamaan ja pahasti. Huollossa olivat sitä mieltä, että ketjua ei vaihdeta, kuuluu ominaisuuksiin. Molemmat autot vaihtoon ja äkkiä. Nyt pihassa ihan muuta merkkiä ja pysyn kaukana vv-konsernin autoista niin kauan kun maahantuoja välttelee vastuutaan.

Äänestä

loppu tulee vag autoille,eipä noita enää ostetakkaan,rekisteröidään halvoilla leasing sopimuksilla ja sen jälkeen varmaan romikselle.

Äänestä

miksi näin sitten on.tämäkin on täyttä faktaa

2014

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288651484063.html

tässä uusin 2015

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1420168455849.html

kaikki penäävät nyt noihin ongelma autoihin takuun pidennyksiä

Saksalaisen Auto Bildin tuore laaturaportti penää takuupidennyksiä.

Auto Bild Saksan tuoreessa laaturaportissa moititaan uusien autojen uutta ja hienoa tekniikkaa. Pahimmillaan uutuustekniikka pelaa koeajoissa erinomaisesti, mutta voi olla vikaherkkää vuosien mittaan.

Esimerkeiksi lehti nostaa muun muassa huonot nykyakut, Volkswagenin TSI-moottorien jakoketju- ja seitsenvaihteisen DSG-vaihteiston ongelmat sekä Mazdan kehnon ruosteeneston.

Ikävimmät viat ilmenevät kun autojen takuu on jo rauennut, eli noin kolmen-neljän vuoden ikäisenä. Lääkkeeksi tähän Auto Bild suosittelee erityisesti saksalaismerkeille takuuajan pidentämistä.

Auto Bildin tämänvuotisen laaturaportin kolmen parhaan automerkin kärki on:

1. Toyota (arvosana 2, asteíkko 1-5)

2. Mazda (arvosana 2,29)

3. Volvo (arvosana 3,33)

Äänestä

vedet vuotavat muoviseen kajuuttaan osien huolimattoman kiinnityksen vuoksi,myös tiivisteet ovat väärin asennettu tai rispaantuvat huonon laatunsa vuoksi nopeasti.
samoin jakopään hihnapyörät syöpyvät piloille maantie suolan vaikutuksesta kun valmistettu niin huokoisesta materiaalista,seurauksena kalleita moottori rikkoja.

Äänestä

Vielä kun lisää vanhan mitäänsanomattoman tylsän laaduttoman habituksen niin laatta lentää skeidan nähdessään.

Äänestä

Suuri osa "rallatuksista" ja "korahduksista" on vainoharhaa ja hysteriaa. Jakopään rakenteesta johtuen, ketju saattaa rämähtää kylmäkäynnistyksessä koska öljynpaineella toimiva ketjun kiristin ei ole vielä alkanut kiristää. Ei välttämättä tarkoita, että jakopäässä olisi jotain vikaa.

Äänestä

Kallista hysteriaa.9000 egee kohtaus.

Äänestä

Ja lisää kohtauksia tulee kun kaivaa tuon ege kasan et saa p.skan taas pois pajalta.

Äänestä

Ja tällaista kirjoittelee totena henkilö, joka ei ole edes ikinä ajanutkaan Skodalla

Äänestä
  • Mutta Volkkari-ryhmän n. 30% markkinaosuus takaa jullinjuntille matskua. Aina joku auto hajoaa ja joku osssii pahoittaa mielensä. Ja linkit ovat ikuisia.

    Äänestä

Lisää näköjään tulee kokoajan ulkomaita myöten.tsi ja dsg pahimpina vikapesinä.Tosin tdi koneissa samat ongelmat.hihnapyörät syöpyy piloille kun on niin heikko laatuisia ettei kestä edes tiesuolaa

Äänestä
  • Tiukassa on nämä juntin harhakäsitykset. Juntti väittää, että Olun seudun jakohihnaongelmat olisivat vain Skodassa.
    Totuus on, että ne ovat aiheuttaneet ongelmia lähes KAIKISSA automerkeissä, joissa on jakopää hihnalla.

    Äänestä

Idiootteja ovat jotka näiden romuautojen kanssa viitsivät painiskella. Eikö Suomessa myydä muita merkkejä?

Äänestä

hiton rumia ja kylmiäkin vielä

Äänestä

Yksinkertainen karu viallinen tuote.

Äänestä

Ylen ohjelmassakin kerrottiin pettyneistä ja korkeita korjauskuluja maksaneita asikkaita olevan paljon.

Äänestä

Ja lisää tulee joka päivä

Äänestä

Varmaan ylen tv lähetyksessäkin trollasivat pikku jullin kiusaksi

Äänestä

Mulla oli karvalakkimalli BMW 316i, ja siinäkin oli kaikki semmosta alimitoitettua sekundaa. Saksmanni on sellainen, että jos sitä ei jostain syystä kiinnosta tehdä jotain kunnolla, niin sitten se tekee huonompaa kuin venäläinen.

Äänestä

simply skeida

Äänestä

yksinkertaisille tylsä ämpäri muovinen hävettävä halppis merkki

Äänestä

Hyvä että näiltä sivuilta selviää yhdellä vilkaisulla skodan moninaiset viat ja ongelmat.joutuu pian myyjät selittelemään niinkuin jullit.

Äänestä

Totta.Faktaa löytyy melkoinen määrä ongelmista ja pettyneistä omistajista.

Äänestä

Skeida kauppiaita v.tuttaa kun kaikki tietävät pian skodan huonon laadun ja lukemattomat jatkuvat viat.

Äänestä

Mekaniikkamurheita

Käytettynä – ehkä jo parin-kolmen vuoden ikäisenä – Volkswagen saattaa kuitenkin tulla omistajalleen kalliiksi ylläpitää. Syynä ovat saksalaismerkkiä edelleen vaivaavat, monille jo tutuksi tulleet tekniikkamurheet.

Saksalainen Auto Bild raportoi tuoreessa, mittavassa laaturaportissaan, että Volkswagenia painavat edelleen kuluttajien suunnalta päivittäin esiin nousevat, erityisesti TSI-moottoreiden jakoketjuongelmat. TSI-bensiinimoottoreita käytetään monissa Volkswagenin malleissa. Auto Bildin mukaan jakoketjuongelmat vaivaavat kuluttajia edelleen, ongelmaan liittyvästä laajennetusta takuusta huolimatta.

Automaattisia ongelmia

Volkswagenia arvostellaan Saksassa lisääntyvissä määrin myös DSG-vaihteistoihin liittyvissä ongelmissa. Valitukset koskevat nyt 7-vaihteisen DSG-kaksikytkinvaihteiston rikkoutumiset.

Myös Suomessa Volkswagen on toteuttanut DSG-kampanjan, joka ei ole takaisinkutsu. Saksalaisvalmistajan mukaan osassa sen 7-vaihteisin DSG-vaihteistoin varustetuissa autoissa saattaa kuumissa ja kosteissa ilmasto-olosuhteissa ilmetä vaihteiston sähköhäiriö. Kiinassa satojatuhansia autoja on kutsuttu korjaamokäynnille.

Äänestä

Näin se vaan on.kaikkialla harmeiksi nää tsi ja dsg virvelit.

Äänestä

Voi reppanoita. Yksinaruinen kiikku, siinä ratkaisu

Äänestä

sanoi skeida julli häpeissään

Äänestä

Työllistävä vaikutus.noilla tsi ja dsg autoilla.

Äänestä

Hevosmiesten juttuja talleilla

Äänestä

Hei julli.totuus esiin vioista.tollainen naurettava selittely on turhaa enää

Äänestä

Trallattaa trallattaa.sitten kun ei tshii enää rallata kaivaa julli kuvetta melkoisen raskaasti.

Äänestä

Onko kokemuksia Skodan 1,6 FSI koneen jakoketjusta? Onko noissa samoja ongelmia kuin TSI-koneissakin?

Äänestä

Käytettyjen myyjät ja ostajat ovat ihmeissään tsi ja dsg jatkuvien kalleiden vikojen vuoksi.

Äänestä

Tuntuu olevan melkoinen harmi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskomattomiapaskoja kirjoitti:

Omasta 2011 vuosimallin VW 1.2TSI moottorista uusittiin jakopään ketju takuuseen 2v/30tkm ikäisenä käynnistyksessä esiintyvän rallatuksen vuoksi. Nyt reilu vuosi ja 15tkm myöhemmin sama rallatus "korjatulla" osalla on pikkuhiljaa tuloillaan takaisin. Auto ei ollut tuon ennakoivan korjauskampanjan piirissä, joten tämän pitäisi olla "ehjä".

Kyseessä on puhdas suunnitteluvirhe niin osien mitoituksen kun jakopään suunnittelunkin osalta, jota valmistaja ja maahantuoja vähättelevät. Autoja joissa näitä ketjuvaivoja VAG konsernissa on on todella paljon, mutta omistajat eivät niihin osaa välttämättä kiinnittää huomiota. Pelottavinta on, että kahdesta Oululaisesta merkkihuollosta vain toinen kuuli kyseisen vaivan, toinen ei huollon yhteydessä kuullut mitään vikaa moottorista!?! Vian korjannut merkkiliike piti vikaa jopa erittäin selvästi kuuluvana, esimerkillisenä tapauksena joka jokaisen huoltajan pitäisi huomata määräaikaishuollossakin koeajolla ja autoa startatessa.

Toimittajan kannattaisi melkeen kysyä maahantuojilta paljonko tällaisia takuutapauksia on ollut, joita kuitenkin on ennen moottorin täydellistä tuhoa korjattu jotain jakoketjun osia. Niitä nimittäin on ja huomattavan paljon. Tulee ongelman laajuus hieman toiseen valoon.

Samaa pimittelycasea voisi toimittaja alkaa kaivelemaan VAG-konsernin 7-vaihteisen DSG-suorakytkentävaihteiston osalta. Vikoja on ollut paljon, korvauspolitiikka puolestaan vähintäänkin mielenkiintoinen.
Venyneen jakoketjun tunnistaa kylmäkäynnistyksen yhteydessä kuuluvasta "korahduksesta". Ongelman pahetessa tämä resonanssiääni muuttuu varsin selkeäksi. Itse vein vuosi sitten alle 50 000 ajetun 2010-mallin Golfin Vw-huollon pihaan seisomaan ja yhden kylmäkäynnistyksen jälkeen huollon diagnoosi oli selvä: jakoketju vaihtoon.

Vaihto tehtiin huollon yhteydessä. Minulle ei aiheutunut vaihdosta mitään lisäkustannuksia. Maksoin vain normaalin huollon hinnan. Ainakin minun tapauksessa huollon toiminta ja palvelu oli kiitettävää. Kertoivat myös, että vaihto-osat pitäisivät olla parempilaatuisia. Eli tuotantoketjussa esiintynyt ongelma on kuulemma "paikallistettu".

Sitä en voi käsittää, että joku näitä TSI-moottorisia ja/tai DSG-vaihteistollisia autoja ostaa, vaikka nämä viat ovat olleet vuosikausia jo tiedossa. En käytettynä ostaisi tällaista autoa vaikka saisin ilmaiseksi. Moni autoliike ei enää näitä ota lainkaan vaihdossa korkeiden kustannusten takia.
Korjauskulut ylittävät helposti auton arvon ja nämä luultavasti kymmenen vuoden iässä menevät romutukseen, koska korjaaminen on jo taloudellisesti järjetöntä.
Vaihtaisin välittömästi toiseen autoon, jos omistaisin ko.auton (vielä kun niistä jotain maksetaan).
VW:stä tulossa toinen Opel, joka kärsii seuraavan vuosikymmenen pahasti ostajapulasta surkeasta maineesta johtuen ja aivan ansaitusti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu