Voidaan sanoa että nuo kaikki ovat länsikulkimia. Ladanomistajat eivät luovu autostaan kovin vähällä. Ei ainakaan noin suurella joukolla, sanosko sopulilauman tavoin yhteensuuntaan menemisen meiningillä. Tuosta voi tehdä sen päätöksen että kovin intiimistä rakkautta eivät länsiauton omistajat ole tunteneet kuljintaan kohtaan koskaan. Keskimäärin 20,4 vuotta on kulkimien ikä niiden joutuessa romuttamolle, sehän on Ladalle vasta paras ikä vasta sisään ajettu. Luulempa että tänävuona tuo romutusmäärä rikotaan kirkkaasti sillä tämän talven kuura aamut suututtaa länsiauton omistajat suuresti, ja yrittävät vaihtaa autoaan parempaan siinä onnistumatta kuitenkaan.
57873 kpl. henkilöautoa teurastamolle viimevuonna.
8
142
Vastaukset
- Runko
Paljon on taas teurastettu länsiromuja mutta valitettavasti näitä romuja ihmiset jatkuvasti vain ostelee huonosta maineesta välittämättä. Tyhmyydestä sakotetaan mutta onneksi me Ladistit osaamme valita oikein .... LADA !!!
- Kanto
Nyt kun Ladat on saatu jo pääosin paalattua, voivat autot taas poistua liikenteestä normaalissa iässä. Ladathan paalattiin parhaillaan jo kaksivuotiaina, kun niitä ei enää kannattanut entisöidä ajokuntoon.
- lörssen
Kyllä ladistit luopuvat mielellään Ladanräppänöistään. Eihän niitä ole enää montaa liikenteessä. Kerran pari vuodessa voi nähdä jonkun vanhan hourun Ladallaan.
- Kanto
Täälä jatkuvasti toistetaan että Ladoja on vain vähän liikenteessä ja niitä poistuu joka vuosi valtavat määrät. Ajatellaampa tuota lukua 57873 joita länsi kulkimia poistuu joka ikinen vuosi aatelkaa joka vuosi, vuodesta toiseen niin eikö Ladat olisi jo loppuneet ajat sitten jos niistä Ladojen omistat haluavaat sellaisella innolla luopua kuin länsikuljin omistajat kulkimistaan suurella innolla luopuvat.
- lörssen
Muutamasta jälejellä olevasta Ladasta ei voi enää montaa tuhatta romuttaa joka vuosi, kuten vielä 2000-luvun alussa.
- kaksiidästä
Skodasta on tullut ladan korvikre
- Kanto
Ei koskaan.
- Ukkojäärä
Kohtuukuntoisen auton paalaaminen on tuomittavaa kansantaloudellista tuhlausta.
Vallitseva sortoverotus on autotuojien masinoimaa, vert. Lehtomäem paskalaki ja kaulattoman Kyllön autokoululaajennus. Silkkaa rahastusta kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain28311740Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13810980Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2376297Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185152Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1613620- 1743528
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532448Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3281960Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101788Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161684