http://www.pekkakorpivaara.fi/
Luin yllä olevasta linkistä artikkelin ja vertailin sitä Pauli Vahteran teksteihin, Korpivaara on oikeassa. Saman havainnon on tehneet muutkin, mutta erityisesti Vahtera perää tietonsa myös aika tarkkaan valikoituihin tilastotietoihin nojaten. Tässä se nyt ois taas käsillä, kokoajan sitä on Kouvolassakin huudeltu, mutta, unohdettiinko nyt päättäjätasolla Eduskunnassa asti, kuinka paljon työpaikkoja on edes Kouvolassa tai missään muuallakaan.. www.mol.fi kertoo karua lukua työpaikkojen lukumääristä.
http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2015/02/02/vai-ei-suomi-parjaa-ilman-maahanmuuttoa/
Pekka Korpivaara: Missä työvoimapula viipyy?
7
116
Vastaukset
- hjfgjgjhdg
"Samoin on hoettu työvoimapulasta. Luetaan rinnakkain syntyvyys- ja eläkkeelle siirtymislukuja, joista yksinkertaisesti lasketaan työvoimapula ja ulkomaisen työvoiman tarve. Näitä tutkijoita ei kiinnosta se, millaista työvoimaa Suomeen tulee. Tärkeintä on, että tulee ja mahdollisimman paljon".
Tuo on kyllä totta, paskaakaan ei Räsänen välitä negatiivisistä puheista ja ne on lain mukaankin kielletty. Kuulee varmaan oman äänensä kaikessa asiassa.- Käsittämätöntä
Kokoomukselta omaksuttua käytöstä. Katainenkin kuuli vain oman äänensä. Millään kun ei talnu olevan mitään väliä, otetaan rosvot ja raiskarit tänne, vankilastako ne on tänne roudattu?
- Näin
Eli Suomeen ei tarvita ryntäystä Maahanmuutolla pakolaisia työvoima pulaan sanoi Pekka Korpivaara.
- TöitON
Kyllä täällä Kouvolassakin on kova työvoimapula. Esim. jo vuosia on haettu tiiminvetäjiä, tuote-edustajia ja assistentteja SunCity Oy:lle, mutta ei millään tahdo löytyä reippaita ja myyntihenkisiä ihmisiä jotka uskaltavat ottaa haasteita vastaan ja olla oman itsensä herroja. Ei kai nuo muuten roikkuisi avoimien työpaikkojen listoilla, jos työntekijöitä löytyisi? Pakkohan noiden ilmoitusten takana on olla hyvä työpaikka ja kunnollinen työnantaja. Ei Työ- ja elinkeinoministeriö niitä ilmoituksia muuten julkaise ja ota mukaan tilastoihin jossa punnitaan työttömien ja työpaikkojen määrää.
- 2xtyötön
Itse ottaisin mitä tahansa töitä, mutta ei ainakaan yli viisikymppinen saa. Keväällä taas saa pätkätöitä kesän ajaksi.
Tytär valmistui ammattikoulusta ja on etsinyt työtä ja ollut valmistumisestaan asti työtön. - myyntitykki
SunCity myy ylihinnoiteltua yli 3000 euron imuria. Jenkkilästä lähtöisin ja siellä ehkä tarpeellisempi, kun kaikki lattiat kylpyhuoneita myöten on kokolattiamatolla. Mutta kuinka tarpeen tuollainen on suomalaisessa taloudessa ja kuinka monella on siihen varaa?
Vaikea myydä sellaista tuotetta, jonka hinta laatusuhde on omasta mielestä huono. - Kyllä
Satu Kurri on ollut uuden Kymijoen kaupungin kallein työntekijä. Näistä Kurrin tänne haalimista maahanmuuttajista ja heidän jälkeläisistään koituu Kouvolan kaupungille vielä paljon kustannuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311806
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161642Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3291052- 611040
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen92960- 66891
- 47797
- 2791
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9721Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene5718