Joku kehtasi lehdessä väittää, että Jokivarsi on keskeisemmällä paikalla. Eikö Auvila ole aika keskeinen paikka nykyisessä Jämsässä? Puolivälissä kahta isointa taajamaa eikä kaukana kummastakaan.
Sama homma kuin kirjaston kanssa. Oikeasti olisi pitänyt vähentää Jämsän kirjaston palvelutasoa ja aukioloaikoja, jotta Jämsänkoskella olisi pysynyt jonkinlaiseet kirjastopalvelut.
Tätä se on aina kuntaliitoksissa - lopulta isompi entisistä kunnista voittaa!
Uskokaa tai älkää, mutta olen Jämsästä (Seppolasta)
Auvila vs. Jokivarsi
4
<50
Vastaukset
- JämzänK
Nykyinen Jämsä menee siihen että koski muuttuu asuinlähiöksi. Tykkäsit tai et. Näin se kuntaliitos kannattaa että saadaan keskitettyä asioita.
- Rajapyykki
Niin mitäs säästöjä niistä kuntaliitoksista tulisi, jos kaikki palvelut pidettäisiin entisellään. Ei niitä säästöjä kartalla rajoja siirtämällä tule.
- Ettäedesjossain
Aivan. Kuntaliitoksen idea on se, että edes jossakin (päätaajamassa) on palvelut kohtuullisella verorasituksella. Mikä olisi itsenäisen Jämsänkosken palvelutaso nyt?
Jämsänkoski olisi pitänyt liittää Jämsään jo 1970-luvulla. Olisi parkuminen nyt pienempää. - Vuorotellen
Rajapyykki kirjoitti:
Niin mitäs säästöjä niistä kuntaliitoksista tulisi, jos kaikki palvelut pidettäisiin entisellään. Ei niitä säästöjä kartalla rajoja siirtämällä tule.
Ööö? Kai vaihtoehto on, että esim. Jämsän kirjaston viikkoaukioloa olisi vähennetty 1h-2h/päivä ja Jämsänkoskella olisi saatu pidettyä kirjasto auki
ma 12-15
ti 15-18
ke 12-15
to 15-18
Olisi ollut erittäin reilua. Olisi vaikka vähennetty kaksi vakanssia molemmista.
Kyllä koskelaiset maksaa veroja siinä missä jämsäläisetkin.
Tai jos lähdetään tuolle linjalle, että kirjasto JÄMSÄN KESKUSTAAN, niin miksei lukio sitten JÄMSÄNKOSKEN KESKUSTAAN?!? Vuorotellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti24516617Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235351- 1152537
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar151995Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361736Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111969- 59935
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28838Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40830