Siis se pyöreähkö alumiinikoppa, jossa upotettu teksti Yamaha. Miten sen saa irti, kun pitäis vähän maalauttaa sitä ? Olen irroittanut kaikki kuusiokoloruuvit, mutta ei tule ulos kuin noin sentin verran. Aivan kuin jokin jousi pitäis sitä paikallaan.
Ei kai vain oikealta puolelta ole läpi koneen alaosan jokin kiinnitys ? varmaan joku muukin joutunut joskus irroittamaan / purkamaan.
FJR 1300, -05, moottorin vasen sivukoppa
4
115
Vastaukset
- kaikkiinkkaritkanootissa
Kiitän.
- Tässä
lisää:
http://www.ronniesmailorder.com/fiche_select2.asp?category=Motorcycles&make=Yamaha&year=2005&fveh=203601
Nyt voitkin purkaa koko mopon.
Saitko sen sivukopan auki kuvien avulla?
- koppamaalattu
Sen kopan alla on magneto ja hyvin voimakas magneetti, joka ahdistaa ja luulet sen olevan kiinni, vaikka se on jo irti ruuvit irrotettuasi, sekä 2kpl ohjausholkkeja jos ja kun olet ottanut kaikki ruuvit irti se tulee voimakkaasti vetämällä ulos. Kopassa on käämitys kiinni ruuveilla (3kpl muistaakseni) ja niiden kiinnitys on torx kantainen ja koko 30. Älä ruhjo päitä tai saat laittaa jonkun muun kantaisen tilalle. Itse laitoin kuusiokolo kantaiset tilalle, vaikka en ruhjonutkaan ruuvin päitä. Ruuviliikkeestä saa myös samanlaisia tilalle. Käämt jäävät roikkumaan ja ripusta ne jonnekin maaluksen ajaksi. Kiinnitys on myös hieman ongelmallinen voimakkaan magneetin vuoksi mutta onnistuu rauhallisesti laittamalla ja ohjaustappien kanssa sovittamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921846- 851282
- 1101133
- 761017
- 109940
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 47771
- 36762
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48721- 33693