FJR 1300, -05, moottorin vasen sivukoppa

kaikkiinkkaritkanootissa

Siis se pyöreähkö alumiinikoppa, jossa upotettu teksti Yamaha. Miten sen saa irti, kun pitäis vähän maalauttaa sitä ? Olen irroittanut kaikki kuusiokoloruuvit, mutta ei tule ulos kuin noin sentin verran. Aivan kuin jokin jousi pitäis sitä paikallaan.
Ei kai vain oikealta puolelta ole läpi koneen alaosan jokin kiinnitys ? varmaan joku muukin joutunut joskus irroittamaan / purkamaan.

4

224

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kaikkiinkkaritkanootissa

        Kiitän.


      • Tässä

    • koppamaalattu

      Sen kopan alla on magneto ja hyvin voimakas magneetti, joka ahdistaa ja luulet sen olevan kiinni, vaikka se on jo irti ruuvit irrotettuasi, sekä 2kpl ohjausholkkeja jos ja kun olet ottanut kaikki ruuvit irti se tulee voimakkaasti vetämällä ulos. Kopassa on käämitys kiinni ruuveilla (3kpl muistaakseni) ja niiden kiinnitys on torx kantainen ja koko 30. Älä ruhjo päitä tai saat laittaa jonkun muun kantaisen tilalle. Itse laitoin kuusiokolo kantaiset tilalle, vaikka en ruhjonutkaan ruuvin päitä. Ruuviliikkeestä saa myös samanlaisia tilalle. Käämt jäävät roikkumaan ja ripusta ne jonnekin maaluksen ajaksi. Kiinnitys on myös hieman ongelmallinen voimakkaan magneetin vuoksi mutta onnistuu rauhallisesti laittamalla ja ohjaustappien kanssa sovittamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      52
      880
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      30
      525
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      72
      441
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe