Soluun on luettu tekstitiedostosta teksti 9-15. Miten saan sen näkymään sellaisenaan?
Vaikka muutan muotoilua esim luku tai päivämäärä ym, ei lopputulos ole oikea.
Vaikka muutan muotoilua esim luku tai päivämäärä ym, ei lopputulos ole oikea.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Muotoile tekstiksi
No eikä. Näkyy noiden kolmen merkin ascii-koodi.
Eli muotoilu tekstinä näkyy merkkien 9-13 ascii esim 41883
Tietääkö kukaan?
Excel on niin viisas, se kun jotain päättää, niin on vaikea saada sitä muuttamaan mieltään.
Olen hoitanut vastaavat vaikeudet kirjoittamalla soluun pari kirjainta, klikkaamalla solun tekstiksi ja sitten kirjoitan mitä alunperin halusin. Yleensä on toiminut.
Jos tuon taulukkoon tekstitiedostosta vaikkapa 100x100-kokoisen taulukon tiedot, niin pitäisikö ehdottamasi toimenpide suorittaa joka solulle?
No voi, huono idea. Ei se sitten taida onnistua. Ajattelin että kirjoitat uutta taulukkoa.
Muuten saisit muodon isompaankin alueeseen, kun kirjoitat ensimmäiseen jonkun sanan ja kopioit siitä haluamasi kokoisen taulukkon solun alanurkan pikkuneliöllä, ja maalat kaiken ja muutat tekstiksi. silloin voi kirjoittaa uutta - tai kopsata edellisistä jos on samoja.
Ehkä jollain on parempi idea.
Yritetäänkö vielä, Onko se tekstitiedosto sulla Wordilla?
Ainakin Libreoffisessa tuon saa niin että laitta hipsun tekstin eteen. Siis näin '9-15. Ruudussa se näkyy että 9-15. Saattaa toimia Exelissäkin.
Jos Hipsu ei toimi niin kannattaa kokeilla myös Tiivtaavia, Laalaata ja Paita.
Siinä tekstitiedostossa minkä tuon Exceliin ei ole hipsuja...
Kun Jos se tiedosto on wordilla, niin muuta etsi-korvaa -toiminnolla miinus erikoismerkiksi – 9–15.
Voit kopsaa viivan tästä taikka sitten se löytyy näppäimillä Ctrl Numeronäppäimistön miinus.
(silloin ei tarvii mitään solumuutoksia eikä excel tee siitä päivämäärää tms)
"Kun Jos se tiedosto on wordilla"
No ei se tiedosto ole millään "Wordilla"(tiedän että se on tekstinkäsittelyohjelma). Se on vain tiedosto kiintolevyllä.
Voi olla että en osaa kuvata ongelmaa oikein, joten jätän asian hautumaan.
Mutta kiitos osallistumisesta.
Samaa minäkin epäilen huonosti esitetystä ongelman kuvauksesta josta puuttuu paljon tietoa josta olisi hyötyä ongelman ratkaisemisessa.