eli tarkoituksenani on vaihtaa uudempaan,kyselisinkin nyt onko kellään käytössä Raymarin 80 sarjan laitteita ja miten hintansa(melkoinen) suhteen pärjääväy esim.Jrc 1000 tai 1500 verrattuna.Joku merikapteeni Vikinglinellä testasi joitakin vuosia sitten Jrc 1000 ja totesi laitteen tehokkaaksi ja käyttökelpoiseksi,oli juttu ehkäpä Kippari tms. lehdessä,tutka oli silloin ruotsiin ajelevassa laivassa ja sitä verrattiin?laivan omiin merenkulkulaitteisiin.käyttöalueena on saaristo.
pienvenetutka
arskaw
122964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Luin netistä amerikkalaisten tekemän testin(jokin venelehti)jossa hinta/laatusuhteeltaan paras ei suinkaan ollut Raytheon vaan halvempi JRC 1000.Samassa testissä Furunon tutka sai moitteita useastakin testikohteesta.Nyt en vaan ole laittanut ko.sivustoa itselleni muistiin jotta voisin kyseisen linkin kertoa,mutta löytynee hakupalvelimienkin avulla kun vähän penkoo.
Tuskin pikkututkiin on tullut mitään erityisen uutta ja mullistavaa viimeiseen kymmeneen vuoteen. Erottelukyky ei ole parantunut, eikä muutkaan avainominaisuudet ole saanut mitään merkittävää lisää. Elektroniset lisäominaisuudet ovat videopelien tasoa, joten jos playstation löytyy kotoa, niin ota se mukaan veneeseesi.
ylipäätänsä suosittelen vesillä liikkumista vain hyvällä kelillä. Silloin ei tapahdu niin paljon havereita.
päällikön parhaalla kaverilla olla (vai tuliko käännösvirhe)aamulääkitys pielessä.tarvitsen venettä päivittäin kunnes jäätyy tuo vesi moottorikelkkakuntoon,nykyinen tutkani on aivan ensimmäisiä lcd näytöllä tulleita Apelcoja ja olen nähnyt uusia versioita joissa kaikesta huolimatta on parempi erottelukyky ja selvempi näyttö joten ostan kaikesta huolimatta uuden.nyt halusinkin vain käyttäjien kokemuksia näistä tuoreista laitteista.sitäpaitsi pojat suuttuvat jos vien heiltä pleikkarin,eikä se ainakaan näytä tutkakuvaa :)
tuossa enkklantia ja chief on päällikkö mutta laivoissa konepäällikkö ja mate lienee hänen vaimonsa,nimimerkkiä käyttävä olettaa nukkuessaan
olevansa perämies taitaa olla perä mies ja lääkkeet hukassa,ehkä aamupuurokin syömättä.
Initially I set sail as an apprentice navigating officer. I climbed to the ranks and eventually became Chief Navigating Officer and second-in-command. In shipping terms this position is often referred to as Chief Mate.
Ensimmäinen perämieskö?
...lienee suomenkielinen nimike, ensimmäinen perämies on 1st Mate. Suomenkielinen "perämies" on käännetty ruotsin styrmanista, englanniksi kyseessä ovat "apulaiset". Jos mennään muutama sata vuotta taemmas, niin siviilialusten päällikön nimike oli "Master", sotalaivoilla "Master" tarkoitti merenkulku-upseeria. Hänen apulaisensa/varamiehensä olivat "mates", kapteenin apulaiset taas luutnantteja. Vielä vähän kauemmas mennessä löytyy selitykseksi, että brittien sotalaivoilla oli alunperin kaksi päällikköä, toinen merenkulkua ja toinen taistelua varten. "Master" vastasi navigoinnista ja merenkulusta yleensä, "Captain" komensi sotilaita ja tykistöä. Aikaa myöten kapteenin rooli laajeni.
No, nyt kun lääkitys on taas kohdallaan, niin otetaanpa hieman takaisin. Tottakai apulaitteisiin pitää suhtautua järkevästi ja harkinnalla, silloin kun niitä tosissaan tarvitsee.
...lienee paras juuri tuolla JRC:n pikkututkalla. Käsitykseni mukaan pienvenetutkilla ei ole niin suuria laatueroja, että kalliimman hinnan maksamiseen olisi juuri perusteita. Tosin olen käyttänyt tutkaa pelkästään erillislaitteena; voi olla, että eroja alkaa tulla, jos sitä halutaan käyttää muihin (gps/plotteri) integroituna.
Nimimerkki "Chief Mate" (olettaen nyt, että hän on tosissaan ja puhuu jonkinlaisen osaamisenkin pohjalta eikä vai trollatakseen) ilmeisesti kirjoittaa isompien alusten näkökulmasta. Niiden alusten suurempi syväys ja hitaammat/laajemmat ohjailuliikkeet asettavat aivan toisenlaisia vaatimuksia navigoinnille ja mm. tutkalle. Pienveneelle taas 100 metriä on useimmiten ihan riittävä etäisyys varman havainnon tekemiselle...
Kuinka hyvin tuon aaltovälkkeen (siis sen kohinan tuossa lähialueella) saa säädettyä pois venetutkista. Sehän on joillakin laivatutkillakin melkoisen hankala operaatio, vaikka tutka-antenni on niissä yleensä korkealla.
sekä jrxxx että tutkailijaa asiallisista vastauksista,en todellakaan muista missä lehdessä tutkajuttu oli mutta vikinglinen laiva oli kyseessä ja todellakin kippari tai perämies jolla jrc oli kokeiltavana,en muista lehteä enkä vuotta.ikääntyessäni olen kuitenkin huomannut että tarvitsen entisten "haukansilimien"avuksi laitteita ja tämänhetkinen laite alkaa jo ikääntymään eli parempaa tarkempaa haeskelen.kävin tuossa reilut pari viikkoa sitten Rosellan prykällä ja siellä ollut laite olisi ohjaamoon mahtunut mutta ulkona ollut pyörivä laite olisi luultavasti kaatanut veneeni.
eli suuret atlas ym tutkat eivät tule kyseeseen vaan nimenomaan venetutka.koska venettäni tarvitsen ja osaan mielestäni käyttää tutkaa on jopa siihe koulutus,silloin iso atlas,toivonkin nyt asiallisia kommentteja,ostan sen kuitenkin mutta haluan hyvän sistiin hintaan.
Valitsin uuteen veneeseen Raymarinen R 80 10" CRT eli perinteisellä kuvaputkinäytöllä olevan tutkan ja siihen 4kW radomiantennin. Aiemmassa veneessäni oli ollut 3 jalan avoantenni, joka oli nykyistä parempi, mutta sen valmistus on lopettu ja 4 jalan antenni ei mahtunut.
Raymarinen tutkien käyttö on viimeisen 15 vuoden aikana tullut merkittävästi helpommaksi, nykyset ovat automaatti virityksellä ja toimintoja on vaikka kuinka paljon, joskaan harva niitä tarvitsee. Saaristossa ajettaessa käytän useimmiten on ½ mpk:n skaalaa ja tutkan keskipisteen siirtoa 3/4 tutkan yläreunasta alas.
10" näytön katseluetäisyys itselläni on 1-1½ m. Minusta tutkan valinnassa ensin pitää valita antenni, koska antenni piirtää kuvan sen erottelukyvyn mukaan. Mitä pienmpi vaakakeilan levys on sitä tarkempi kuva. Raymarinen 4D antennin vaakakeilan leveys on 4 astetta, kun 4 jalan avoantennin keila on 1,85 astetta.
Raymarinelta voi koota haluamansa tutkapakeetin.
Oma mielipiteeni näyttöalueen valinnasta saaristossa ajaessa on, että kannattaa valita sellainen, joka on käytössäolevalla näyttölaitteella mahdollisimman lähellä merikartan mittakaavaa. Se helpottaa näytön vertaamista karttaan. Esim. JRC 1000:n näytöllä se on 0,75 mpk. Avomerellä olen samalla laitteella kokenut 3 mailin näytön parhaaksi.