Vanhusten kunto

Vanhusten haasteeton elämä johtaa kotona istumiseen ja huonoon kuntoon.

Liikkumattomuudella on suuri vaikutus fyysiseen kuntoon ja terveyteen. Kun ympärysmitta kasvaa on seurauksena mm. diabetes ja verenkiertohäiriöt.

1

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haasteellista

      Voihan se noinkin olla, mutta minä näen asian vanhukseksi jo tulleena toisin. Jos kunnostamme pidettäisiin yhteisön puolesta huolta antamalla meille esim. jonkun liikuntaesteen yllättäessä apuvälineitä päivittäiseen suoriutumiseen, voisimme osallistua aktiivisemmin omasta kunnostamme huolehtimiseen ja ympäröivän yhteisön elämään.

      Jos meitä nykykäytännön mukaan makuutetaan sängynpohjalla, kunto rapisee huonoksi jo muutamassa viikossa, eikä siihen haasteelliseen elämään ole enää sen jälkeen mahdollisuuksia.

      Tosin voi se haasteellinen elämäkin olla vaarallista. Minä totuin nuorempana tekemään ne vaikeimmat ja vaaralliset työt itse, ettei kenenkään palkoillisen terveys olisi uhattuna. Niinpä nyt vielä vanhuksena kiipesin korkeille tikkaille maalaamaan seinää vaikeassa paikassa, ettei muille vain sattuisi vahinkoja. Pudottuani sitten sieltä alas ja kipsin jalkaan saatuani olisin ollut terveyskeskuksesta vailla apuvälineitä kädet vapaina liikkumiseen. Eipä annettu. Makailen nyt sitten sängyn pohjalla ja odottelen valmista toisilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe