Ota yhteyttä meikäläiseen, niin katsotaan sovitko mukaan!
http://www.mattilanmiehet.fi/ihmistelijat/
Myös tytöt!
http://www.mattilanmiehet.fi/ihmistelijat/
Myös tytöt!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hatunnosto sinulle !
Sosiaalisten tilanteiden pelosta kärsiviä ihmisiä löytyy tietysti paljon myös Helsingistä, Turusta, Tampereelta ja niin edelleen. Siis joka kaupungissa olisi tarvetta tällaiselle ryhmälle. Miksi niitä ryhmiä ei sitten ole ? Syynä on tietysti ihmisten aloitekyvyn puute ja saamattomuus.
Pyhä profeetta on puhunut!
"Pyhä profeetta on puhunut !"
Minusta tuntuu siltä että sinä et oikein ymmärrä mitä minä tarkoitan.
Sosiaalisten tilanteiden pelkoa on kaikenasteista. On ihmisiä joiden ongelma on niin vakava että he eivät edes uskalla poistua asunnostaan. Ei ole mitään järkeä jos sellainen henkilö perustaa ryhmän sosiaalisten tilanteiden pelosta kärsiville.
Sitten on myös sosiaalisten tilanteiden pelosta kärsiviä joiden ongelma on sen verran lievä että he voisivat aivan hyvin perustaa tukirymän itselleen ja kohtalotovereilleen ja uskaltaisivat jopa tulla ryhmän tapaamisiin mutta eivät sitä tee koska ovat aloitekyvyttömiä ja saamattomia.
Nuo ovat niitä ihmisiä joita minä syyllistän enkä häpeä yhtään sitä että syyllistän.
Minä en siis syyllistä ketä hyvänsa ! Ja minä en missään tapauksessa syyllistä niitä ihmisarkoja joiden ongelma on niin suuri että he eivät uskalla koskaan tulla tukiryhmän tapaamisiin.
Tässä aloitekykyinen sosiaalisten tilanteiden pelosta kärsivä Lontoosta:
http://www.meetup.com/The-Beating-Social-Anxiety-Together-Group/
Hänen ryhmässään on juuri nyt 823 jäsentä.
Hatunnosto ryhmän perustajalle !
Mikset itse perusta moista ryhmää? On eri asia tehdä jotain kuin ruikuttaa ja syyllistää nettipalstoilla. Kuullostaako tutulta?
"Mikset itse perusta moista ryhmää? On eri asia tehdä jotain kuin ruikuttaa ja syyllistää nettipalstoilla. Kuullostaako tutulta?"
Minä en itse perusta tuollaista ryhmää koska en itse ole tuollaisen ryhmän tarpeessa.
Pyöritin useiden vuosien ajan ( Helsingissä ) pääasiallisesti ulkomaalaisille tarkoitettua sosiaalista ryhmää. ( Minä en perustanut ryhmää. Sen perusti eräs kanadalainen joka asui Helsingissä 6 kuukautta ja muutti sen jälkeen takaisin Kanadaan. ) Järjestin ryhmälle tapaamisia Helsingin pubeihin ja kahviloihin. Tuo oli pelkkää vapaaehtoista sosiaalityötä minun taholtani. En edes asunut Helsingissä ! Minä olen sitä mieltä että minä olen oman osuuteni tehnyt.
Sinä käytät ruikuttaa-sanaa väärin ! Minä en ruikuta, minä syyllistän ja arvostelen !
Mutta minä en syyllistä enkä arvostele niitä jotka ovat niin huonossa kunnossa että eivät pystyisi itse osallistumaan tukiryhmien tapaamisiin. Noiden todella huonokuntoisten ei tarvitse perustaa mitään tukiryhmiä.
Tällä palstalla on aika paljon niitä joilla olisi hyvät mahdollisuudet tehdä jotain päästäkseen eroon yksinäisyydestään mutta eivät TEE yhtään mitään vaan tyytyvät vain ruikuttamaan sitä yksinäisyyttään. Minä itse en ole tällä palstalla kertonut omista ongelmistani yhtään mitään enkä ole ruikuttanut mistään.
Syyllistäminen sinänsä ei tietenkään ole väärin. Se on väärin vain jos syyllistetään syyttömiä.
Täällä tapahtuu !:
http://www.jannittaa.com/foorumi/viewforum.php?f=3&sid=d5aab3352e150b648f3394e907bcc9c2
Huraa !!!